Antoni Fertner to znakomity polski aktor komediowy, który wcielił się w kilkaset ról w teatrze i filmie.
Aktor komediowy (miał w dorobku kilkaset ról filmowych i teatralnych!)
Antoni Fertner przyszedł na świat 23 maja 1874 r. w Warszawie. Po śmierci rodziców przeprowadził się do rodziny w Piotrkowie. Tam dorabiał jako klakier w teatrze. Następnie przeniósł się do stolicy. Tam rozpoczął studia w Wyższej Szkole Handlowej. Wkrótce jednak zapisał się na kurs aktorski w Szkole Dramatycznej przy warszawskim Towarzystwie Muzycznym, rzucając tym samym studia ekonomiczne. Szkołę aktorską ukończył w 1895 roku. Jeszcze w czasie nauki odbył kilka tras z objazdowym teatrem po Polsce. Następnie zatrudnił się w Izbie Kontroli Państwa, jednak uznał, że praca urzędnicza to zdecydowanie nie to, więc rozpoczął pracę w warszawskim teatrzyku „Wodewil”. Gdy dyrektor „Wodewilu” jesienią 1895 r., przeniósł się do Łodzi, Fertner pojechał tam wraz z nim – grając nadal w jego teatrze. W trakcie trzyletniego pobytu w Łodzi odbył również roczne tournee po Rosji wraz z grupą Adolfiny Zimajer.
Antoni Fertner po powrocie do kraju występował w Teatrze Ludowym w Warszawie. W 1902 r. dostał angaż w Teatrze Farsy i Operetki. Był to teatr rządowy, co otworzyło mu drogę do dalszej kariery. Grywał również w Teatrze Rozmaitości. W 1906 r. wyjechał na miesiąc wraz z grupą teatralną do Petersburga na występy gościnne. W 1908 roku przyjął od Jakuba Jasińskiego, właściciela pierwszego w Warszawie kina „Oaza”, propozycję występu w niemym filmie, którego został także współscenarzystą.
Film „Antoś po raz pierwszy w Warszawie”, nakręcony w parę dni, okazał się wielkim sukcesem. Popularność filmu przełożyła się na popularność samego aktora grającego główną tytułową rolę. Fertner stał się rozpoznawalny wśród szerokiej publiczności. Krótko przed I wojną światową odkupił ze wspólnikami kino „Oaza”, które po wybuchu wojny popadło w kłopoty finansowe. Zmuszony przez sytuację do zamknięcia kina, wyjechał do Kijowa, a następnie do Petersburga i Moskwy, gdzie grał w antyniemieckich sztukach. Był też aktorem w licznych moskiewskich filmach.
Antoni Fertner w 1918 roku wrócił do Warszawy i grywał w „Farsie” oraz w Teatrze Polskim. W latach 20. XX wieku zagrał jedynie w trzech filmach. Problemy zawodowe wynikały z problemów organizacyjnych polskich studiów nagraniowych. Dopiero po wprowadzeniu filmów dźwiękowych zaczął ponownie występować, w latach 1934-1939, zagrał w około dwudziestu filmach. Od października 1923 r. do 1926 r. był dyrektorem Teatru Letniego. W latach 1926-1927 prowadził wraz z Mieczysławą Ćwiklińską „Teatr Ćwiklińskiej i Fertnera” (choć w rzeczywistości teatrem tym rządzili Jerzy Boczkowski i Seweryn Majde – dyrektorzy administracyjni). Teatr splajtował, a Fertner wrócił do Teatru Letniego. Czas kampanii wrześniowej spędził w Warszawie. Podczas okupacji reżyserował i grał w jawnych teatrach warszawskich Niebieski Motyl, Złoty Ul, Wodewil i Nowości wbrew zakazowi konspiracyjnego ZASP-u. Po upadku powstania warszawskiego został zmuszony przez Niemców do wyjazdu z miasta i zamieszkał w Skawinie, a po zakończeniu wojny w Krakowie. Udział w jawnych teatrach praktycznie uniemożliwił mu powrót na warszawską scenę po wojnie. Dlatego występował w 1945 roku w zespole objazdowym, a potem w Teatrze Kameralnym TUR (1945/1946). W latach 1947-1954 był aktorem Miejskich Teatrów Dramatycznych. Do filmu już nie wrócił. Do 1959 roku grał na scenach krakowskich teatrów. Prywatnie był trzykrotnie żonaty. Zmarł 16 kwietnia 1959 r. w Krakowie. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Alei Zasłużonych.
Kalina Beluch
1908 Antoś po raz pierwszy w Warszawie
1911 Antek Klawisz, bohater Powiśla
1911 Dzień kwiatka
1911 Skandal na ulicy Szopena
1913 Antek kombinator
1913 Noc wigilijna
1923 Niewolnica miłości
1925 Rywale
1935 Jaśnie pan szofer
1933 Romeo i Julcia
1935 Antek policmajster
1936 Ada! To nie wypada!
1936 Będzie lepiej
1936 Bolek i Lolek
1936 Dwa dni w raju
1936 Fredek uszczęśliwia świat
1936 Mały Marynarz 1936
Papa się żeni
1937 Książątko
1937 Pan redaktor szaleje
1937 Ułan Księcia Józefa
1938 Gehenna
1938 Robert i Bertrand
1938 Zapomniana melodia
1939 Włóczęgi
Niestety nie znaleźliśmy wyniów pasujących do podanych kryteriów wyszukiwania
Cały majątek Gorzkowskiego stanowiło to, co miał na sobie. Tak dziurawej i zabrudzonej bielizny nie widziałem nigdy w życiu. Toteż pewnego dnia, kiedy wyszedł już na scenę jako pierwszy z nas, postanowiliśmy urządzić mu kawał. Dolną część garderoby, która przedstawiała obraz na podobieństwo sita, przemyślnie mu powykręcano zaplatając nogawki w misterne węzły. Po skończonym spektaklu, Gorzkowski długo przypatrywał się zmienionym kształtom ineksprymabli i z filozoficzną zadumą mruczał pod nosem: - Psiakrew, rebus mi się z gaci zro
Więcej