Adolf Rudnicki



1932 Szczury
1933 Żołnierze
1937 Niekochana
1939 Doświadczenia
1946 Profile i drobiazgi żołnierskie
1952 Żywe i martwe morze
1961 Narzeczony Beaty
1964 Pył miłosny
1984 Sto lat temu umarł Dostojewski
1986 Krakowskie Przedmieście pełne deserów

Adolf Rudnicki - popularne książki: Opowiadania wybrane,

Adolf Rudnicki - najnowsze książki: Opowiadania wybrane,

3 osób chce przeczytać książki autora

Adolf Rudnicki - biografia, życie i twórczość


Adolf Rudnicki (prawdziwe imię i nazwisko Aron Hirschhorn) przyszedł na świat najprawdopodobniej 22 stycznia 1909 r. w Żabnie. Najprawdopodobniej, gdyż niektóre źródła podają, że urodził się 19 lutego 1912 r. w Warszawie (ta wersja widnieje także na nagrobku). Skąd ta rozbieżność? Zainteresowanych odsyłam do artykułu www.kurier.zicom.pl/a_dabroviana/3.php
Pochodził ze spolonizowanej rodziny żydowskiej. W latach przedwojennych był urzędnikiem bankowym. Brał udział w kampanii wrześniowej. Dostał się do niewoli, ale udało mu się uciec. W latach 1940- 1941 był członkiem Narodowego Komitetu Żydowskiego we Lwowie. W 1942 r. przyjechał do Warszawy. Wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Wziął udział w powstaniu warszawskim.
Po wojnie poświęcił się wyłącznie pisaniu. Nawiązał współpracę z czasopismami "Kuźnica" i "Świat". Wiele miejsca w jego utworach zajmował problem martyrologii Żydów. To właśnie on stworzył określenie "epoka pieców". Pisał też eseje i utwory psychologiczne. Jednym z bardziej znanych utworów jest "Niekochana", opowiadająca o dwójce ludzi niedojrzałych do stworzenia prawdziwego, trwałego związku.
Zmarł 14 listopada 1990 r. w Warszawie.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Rudnicki

Adolf Rudnicki - twórczość

Okładka - Opowiadania wybrane
Opowiadania wybrane

Twórczość Rudnickiego ukazuje przenikanie tradycji i kultury żydowskiej, zarówno religijnej, jak i świeckiej do rodzimej literatury. Jest także świadectwem ocalonego z Holokaustu. Autor wstępu omawia fenomen...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

To śmierć przez sam fakt swego istnienia każe nam zabijać. Zabijamy, gdy żyje w nas i nieustannie trwa pokusa, aby ja naśladować, to, aby ja odeprzeć.


Więcej

W y o b r a ż a s z sobie nasze życie, ale tego życia nie należy sobie wyobrażać. Niedawno była Pascha; gdy zasiedliśmy do uczty świątecznej i ojciec sięgnąwszy po kielich zawołał: - I ciśnij swój gniew na tych wszystkich, którzy cię nie znają - zapłakaliśmy gorzko.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy