Pomruk

„Trup upraszcza wiele rzeczy i jest w stanie powiedzieć więcej niż wszyscy świadkowie razem wzięci”.
„Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady”. Czemu nie, ale po lekturze tej książki musiałabym się chyba jednak chwilę zastanowić..
60-letni Stanisław Stadnicki jednak tak właśnie zrobił. I to bez wahania. Boss, gruba ryba biznesu i polityki, pan życia i śmierci, z dnia na dzień zostawił wszystko. Dom. Rodzinę. Biznes. I z dziurą w duszy, ale nie w pamięci, postanowił ruszyć na szlak. Zaszyć się w krainie, gdzie porządek ustanawia natura, a on już nic nie musi.
To nie był zwykły kaprys Stanisława S. Facet miał na sumieniu wiele grzechów, liczne „występki przeciw życiu i mieniu”, nigdy nie było mu po drodze z prawem, ale pewne zdarzenie mające miejsce podczas przyjęcia urodzinowego, na zawsze zmieniło jego życie. A bieszczadzka wieś na końcu świata zdawała się być idealnym miejscem, by znaleźć „światy spokój” i dociągnąć do śmierci. Z pozoru Stasiu zdawał się być zwykłym starszym mężczyzną, który jesień życia postanowił spędzić w Bieszczadach. Pozory jednak mylą..
Mieszkając tu przez 2 lata z intruza stał się gospodarzem. Każdy z jego szarych dni wypełniał niezachwiany schemat. Miał znajomych, jakieś tam obowiązki i czas na rozmyślanie..
Pewnego poranka w leśnym potoku natknął się na zwłoki młodej dziewczyny. To zdarzenie stanowiło początek lawiny zdarzeń jaka spadła na jego życie. Mężczyzna „skąpany w złych uczynkach” i „głuchy na sumienie” będzie musiał zmierzyć się z samym sobą oraz z żądną krwi bestią, która mieszka w człowieku, śmierdzi złem, swędzi pod skórą i szepcze do ucha. Jej domem jest ciemność, schronieniem – las, a narzędziem do walki – człowiek.
Czy Stanisław niczym bieszczadzki zakapcior, choć nie „oryginalny”, stanie na wysokości zadania?
Jakie tajemnice kryje mała wieś w Bieszczadach?
„Pomruk” to znakomity, niezwykle klimatyczny i mroczny thriller. Historia od pierwszego zdania zaciekawia i pozwala się porzucić. Nie ma tu grania pod publikę. Jest męskie spojrzenie na rzeczywistość, zacne poczucie humoru i nieszablonowa kryminalna zagadka ubarwiana pięknem przyrody, lokalnymi wierzeniami i ciekawostkami. Widać, że talent Autora do intrygowania czytelnika nie wypadł sroce spod ogona.
Polecam.
To moje pierwsze spotkanie z twórczością Autora. Na pewno nie ostanie.

Informacje dodatkowe o Pomruk:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2022-04-13
Dodał/a opinię: Anna Biarda

Zobacz opinie o książce Pomruk

Kup książkę Pomruk

A mówili: jedź w Bieszczady. Odpoczniesz.

Ze złem jest jak z wielkim piecem w starodawnej lokomotywie. Jeśli rozpalisz odpowiednio wielki ogień, będziesz sypał węgiel łopatę za łopatą wprost w płomienie, to ciężka maszyna ruszy ospale, szarpnie za sobą wagony złych, podłych uczynków i ruszy w daleką drogę. Im mocniej będziesz dorzucał do pieca, tym szybciej będzie pędzić, aż w końcu nic jej nie zatrzyma.

Osada
Michał Śmielak0
Okładka ksiązki - Osada

Zimą 1978 roku świat był bliski końca. Śnieg przykrył ziemię grubą warstwą, a niektórzy twierdzili, że nawet piekło zamarzło. Tymczasem ono właśnie wtedy...

Znachor
Michał Śmielak0
Okładka ksiązki - Znachor

Łowca. Sędzia. Kat. Czy można oddać sprawiedliwość w ręce jednej osoby? Czy krzywdę można naprawić zbrodnią? Na terenie całego kraju w tajemniczych...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska