Recenzja książki: Pani bibliotekarka na tropie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wyzwania są różne, ale na pewno bywają naprawdę ekscytujące. Z czym przyjdzie się zmierzyć Oli, Annie i Julianowi, pokaże nie tylko czas, ale przede wszystkim fabuła powieści Pani bibliotekarka na tropie (kontynuacja książki Zaczarowana pani bibliotekarka). Czas więc skorzystać z zaproszenia Elizy Mikulskiej i wziąć udział w niezwykle dynamicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w pewnym małym miasteczku.

recenzja  Pani bibliotekarka na tropie

Wybita szyba w sali biologicznej tylko na pozór znaczyła niewiele. Na pozór i na krótko, bo już nazajutrz spektakularnym zjawiskom nie było końca. Czy to tylko szybko latający gołąb, trzepocząc skrzydłami, pozrzucał książki z bibliotecznych półek? Dlaczego myszoskoczek Neli zakopał się w wiórach tak głęboko, że w ogóle spod nich nie wystawał? Kto zamordował wszystkie rybki w szkolnym akwarium? Co stało się nerwowo poruszającemu wąsami kotu Luckowi? Na dodatek strzygący uszami pies Strzyżyk skomlał ze strachu. Trzeba dołożyć wszelkich starań, by zagadka została jak najszybciej rozwiązana. Poszlaki, podejrzane osoby, dziwne zdarzenia – wszystko to, krok po kroku, składa się na – na razie blade jeszcze – światełko w tunelu, w konsekwencji jednak całkowicie rozświetlające mroki skrzętnie skrywanej tajemnicy. A jej wyjaśnienie – o czym czytelnik szybko się przekona – niejednego zadziwi.

W lekturze interesujący jest przekrój bohaterów: są wymienieni już wcześniej przyjaciele – Ola, posiadająca niezwykłe moce Anna oraz dyrektor biblioteki Julian (prywatnie: narzeczony Anny). Jest i Kuba, w którego posiadaniu, zupełnie niepotrzebnie, znalazła się tajemnicza kula; Adam Starowski – dyrektor muzeum, skąd zniknęła cała przyrodnicza ekspozycja (kto wskrzesił Pachycefalozaura?); wreszcie – jest starający się o głosy na przyszłą kadencję wyborczą burmistrz Piotr Piętka – on również widział potwornego smoka (przecież chyba by tego nie wymyślił?). Tu i ówdzie przewijają się mieszkańcy miasteczka, przejeżdża samochód pana Henia z szybami na wymianę i dwoma pracownikami, do głosu dochodzą nauczyciele oraz uczniowie. Wszystko to bohaterowie, od których wiele zależy.

Publikacja Wydawnictwa Lucky przeznaczona jest dla dzieci starszych. Wartka akcja oraz spora dawka emocji skutecznie przykuwają uwagę. Czarno-białe ilustracje autorstwa Natalii Mikulskiej ułatwiają czytelnikowi włączenie się w akcję ratowania miasteczka. W kryminalną treść sprawnie wplecione zostały trafne spostrzeżenia, proste wyjaśnienia, życiowe rady, pytania dotyczące konkretnych zachowań, a także wiadomości z zakresu biologii i fizyki (wszystko przekazane językiem zrozumiałym przez dziecko). Pokazując moc przyjaźni, życzliwości, wzajemnego zrozumienia oraz dobrych relacji międzyludzkich, którymi to wartościami Eliza Mikulska przeplata wątki detektywistyczne, Pani bibliotekarka na tropie zabiera czytelnika w podróż pełną przygód. A wrażeń nie braknie.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Pani bibliotekarka na tropie

Zobacz opinie o książce Pani bibliotekarka na tropie
Zaczarowana pani bibliotekarka
Eliza Mikulska0
Okładka ksiązki - Zaczarowana pani bibliotekarka

Pierwsze spotkanie Oli i Pani bibliotekarki wywołało zupełnie nieoczekiwane wydarzenie, które zakłopotało dziewczynkę. Jednak wrażliwe, pełne empatii dziecko...

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz