Zamknięte drzwi

"Ale ty jesteś chirurgiem, tniesz ludzi zawodowo."

"Zamknięte drzwi" Freidy McFadden to chyba moje pierwsze spotkanie z wydawnictwem Czwarta Strona i muszę przyznać, że raczej nie ostatnie, ponieważ książka jest naprawdę wciągająca i pomimo wielu obowiązków szukałam wolnej chwili, by móc jak najszybciej poznać dalszy ciąg wydarzeń.

Główną bohaterką jest dorosła już córka seryjnego mordercy - Aarona Nierlinga. Mężczyzna od ćwierćwiecza odsiaduje wyrok osiemnastu dożywoci i choć udowodniono mu "tylko" tyle to istnieją podstawy, by sądzić, że zamordował ponad trzydzieści osób. Nora miała 11 lat, gdy ojciec wraz z matką zostali aresztowani. Mama popełniła w więzieniu samobójstwo jeszcze przed procesem, a opiekę nad dziewczynką przejęła babcia, która podjęła liczne starania, by zapewnić wnuczce bezpieczeństwo i względny spokój (m.in. zmiana nazwiska, zakaz odwiedzin ojca). Jak się później okazało, skrywała ona również pewną tajemnicę.

Wydarzenia są przedstawiane na zasadzie przeplatania teraźniejszości z tym, co miało miejsce ponad dwadzieścia lat temu. Nora jest obecnie szanowanym chirurgiem i w odróżnieniu od ojca chce pomagać ludziom, zamiast ich krzywdzić. Zapewnia sobie w życiu bezpieczną przestrzeń, do której praktycznie nikomu nie pozwala się zbliżyć. Czasem czuje się samotna, ale to jej świadomy wybór. Jest osobą racjonalnie patrzącą na każdą sprawę, jednak jej poukładane życie zaburza informacja o aktualnych zabójstwach, które do złudzenia przypominają te dokonane przez jej ojca lata temu. Nagle pojawia się też splot dziwnych zbiegów okoliczności, o których bohaterka uświadamia sobie dopiero później. Choć zazwyczaj wszystkie jej zachowania są dogłębnie analizowane to, gdy dociera do niej, że jej kariera i z trudem osiągnięta stabilność może nagle runąć jak domek z kart, przestaje myśleć racjonalnie, a przy tym traci resztki zaufania do kogokolwiek (a i wcześniej jej zaufanie było minimalne), momentami nie ufa nawet samej sobie...

Książkę czyta się szybko, a fabuła wciąga niczym ruchome piaski. Choć przewijają się tu morderstwa i krew to nawet bardzo wrażliwi czytelnicy mogą spokojnie sięgnąć po tę lekturę, ponieważ nie ma tu szczegółowych opisów, po których niektórzy mogliby się poczuć naprawdę niedobrze. Autorka wodzi czytelnika za nos, podsuwa fałszywe tropy i to jest jak najbardziej ok, ale sprzątanie plamy krwi lub pozbywanie się pewnych "dowodów" przez główną bohaterkę... Tego Freidzie McFadden nie wybaczam! Co nie zmienia jednak faktu, że kolejną jej książkę chętnie przeczytam.

Podsumowując, "Zamknięte drzwi" to opowieść o tym, jak bezduszny może być człowiek, o wpływie wydarzeń z dzieciństwa na życie dorosłej osoby, o mocnym stąpaniu po ziemi, ale i o tym, jak niewiele trzeba, by pomimo zwykle racjonalnego myślenia, działać przeciw samemu sobie - ze strachu.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Informacje dodatkowe o Zamknięte drzwi:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2023-01-25
Tytuł oryginału: The Locked Door
Tłumaczenie: Joanna Zalewska
Dodał/a opinię: paulinarobak

Zobacz opinie o książce Zamknięte drzwi

Kup książkę Zamknięte drzwi

Nie wydaje się podejrzliwa w stosunku do mnie. I nie powinna być. Ona nie ma takiego życia, w którym martwe ciała materializują się w jej piwnicy. Ma dobre życie. Życie, którego chcę. Życie, które będę starała się od teraz wieść.

To nie moja wina, że nie jestem taka jak wszyscy. Ale to nie znaczy, że jestem taka jak on.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;