Wyspa

"Zabiła człowieka. Żywą istotę ludzką. Działała w samoobronie, ale to bez znaczenia. O'Neill miał mózg, miał myśli i doświadczenia, a ona mu to wszystko odebrała. Coś strasznego."

Każdy z nas ukrywa się za swego rodzaju maską. Ludzie wokół potrafią być niekiedy bardzo przytłaczający i powodują, że ciężko nam odsłonić swoje "prawdziwe ja". Często musimy ukrywać własne słabości, udawać, że nic sie dzieje - kłamać przed całym światem. Podobno tylko będąc w samotności jesteśmy w stanie ściągnąć nałożone maski i być w stu procentach autentyczni. Ale jest jeszcze jeden bodziec, który może wszystko zmienić- zagrożenie.
W sytuacji zagrożenia w człowieku budzą się rożnego rodzaju instynkty. Walka o przetrwanie rządzi się bowiem swoimi prawami.

Adrian McKinty w swojej książce "Wyspa" ukazuje nam tragiczną walkę o życie i przetrwanie. Pokazuje jak ważne są relacje i zaufanie, gdyż tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy w sytuacji zagrożenia miłość nie zamieni się w nienawiść, a życie w niechybną śmierć.

Zdawałoby się, że Heather wiedzie szczęśliwe i dostatnie życie. Niedawno poślubiła Toma - bogatego i kochającego mężczyznę z dwójką dzieci. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy nastolatkowie nie są zbyt przychylni jeśli chodzi o ich "nową mamę". Kobieta za wszelką cenę stara się zdobyć ich zaufanie, a zacieśnianiu więzi ma służyć wycieczka na Dutch Island - wyspę niedostępną dla turystów i strzeżoną przez klan tajemniczych O'Neillów. Jeden niespodziewany błąd powoduje, że zwyczajne rodzinne wakacje zamieniają się w krwawą walkę o życie, a ucieczka to jedyne wyjście i szansa na uniknięcie tragedii.

Na samym początku nie byłam zbytnio przekonana co do tej książki. Nic ciekawego się nie działo, a akcja nie mogła się rozkręcić. Dopiero po pewnym czasie zaczęło się dziać coraz więcej i więcej. Każdy z przedstawionych nam przez autora bohaterów radził sobie w sytuacji zagrożenia w nieco odmienny sposób. Jedni wypierali z siebie złe myśli, a inni wszelkimi sposobami chcieli się ratować. Na ich decyzję i wybory wpływało wiele czynników.
Jako czytelnicy mamy szansę obserwować zmiany w zachowaniu każdego z nich. Głównie na tym opiera się również zamysł całej historii. Autor stara się pokazać nam jak wiele czynników wpływa na nasze zachowanie wobec siebie, jak i innych ludzi. W sytuacji zagrożenia podejmujemy decyzje, których nigdy byśmy nie podjęli i wypowiadamy słowa, których nigdy byśmy nie wypowiedzieli. Tak działa ludzki umysł.

Ostatecznie polecam Wam tę książkę, gdyż uważam, że oprócz ciekawej historii, skrywa ona w sobie pewien aspekt psychologiczny bohaterów. Myślę, że warto ją przeczytać i się nad tym zastanowić.

Informacje dodatkowe o Wyspa:

Kup książkę Wyspa

The Bloomsday Dead
Adrian McKinty0
Okładka ksiązki - The Bloomsday Dead

This is a bloody and terrifying novel on the surface, and a most spophisticated and moving read underneath. This man writes with real strength and beauty...

Łańcuch
Adrian McKinty0
Okładka ksiązki - Łańcuch

Zwyczajny dzień. Rachel podrzuca córkę na przystanek i pędzi do swoich spraw. Chwilę później ktoś dzwoni z zastrzeżonego numeru. Trzynastoletnia Kylie...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska