Oko słonia

"Oko słonia" to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, opowiedziana przez badaczy przyrody Delie i Marka Owensów. Ta para ma wyjątkowy dar przekazywania cząstki swojego serca na stronach książek. Udowodnili to we wcześniejszych, napisanych przez siebie pozycjach, między innymi w powieści "Gdzie śpiewają raki".
Razem z Delią i Markiem Owensami wybieramy się w podróż w nieznane, by móc być biernym obserwatorem dzikiej przyrody i naturalnego środowiska zwierząt, które głownie znamy z ZOO i filmów przyrodniczych. Opowiedziana przez parę historia zdecydowanie jest czymś więcej. To wycieczka po Luangwie Północnej, terenie Parku Narodowego, który powinien być oazą dla przyrody. Rzeczywistość jest zgoła inna. Okazuje się, że nie ma bezpiecznego miejsca. Wręcz za każdym drzewem może kryć się wielkie zagrożenie. Kłusownicy, dla których pozyskanie jakiejkolwiek części słonia (nie tylko kości słoniowej) była na wagę złota.
Autorzy bez koloryzowania pokazują piękno, jak również brutalność tamtych rejonów. Z niebywałą gracją i starannością przedstawiają otaczającą ich florę i faunę, umożliwiając czytelnikowi oczami wyobraźni przenieść się do tego tajemniczego świata i poczuć namiastkę dzikości. Z drugiej strony przytaczają okrucieństwo i brutalność, z którą walka przypomina bieg w kołowrotku. Po prostu nie ma końca. Podróżnicy niezwykle odważnie, na własną rękę podejmowali próby, by ocalić stopniowo wyginającą populację słoni. Nakreślając to wszystko malowniczym językiem, jednocześnie wplatając do treści piękno, by przełamać ten niekorzystny wydźwięk. Autentyczność przekazu oraz ukształtowanie słów, które wpływają wielce na wyobraźnię, jest niewątpliwie mistrzostwem. Nie znam żadnych innych twórców, którzy tak prawdziwie potrafią pokazać naturę, dzikość, piękno, jednocześnie kontrastując je ze złem i okrucieństwem.
Podczas czytania tej historii czułam się otoczona naturą, której ścieżki mogłam pokonać razem z podróżnikami. Jednocześnie kaliber kłusownictwa był dla mnie przytłaczający i wywoływał uczucie smutku i niezrozumienia dla tego bezwzględnego świata.
Niesamowita opowieść, zachwycająca opisami flory i fauny, jednocześnie zatrważająca i wywołująca refleksję. Nawet drobne kroki są w stanie zmienić świat. Wystarczy chcieć pomagać.

Informacje dodatkowe o Oko słonia:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2024-03-13
Kategoria: Podróżnicze
Dodał/a opinię: ubookmi

Tagi: słonie Afryka podróże przyroda kłusownictwo

Zobacz opinie o książce Oko słonia

Kup książkę Oko słonia

Gdzie śpiewają raki
Delia Owens0
Okładka ksiązki - Gdzie śpiewają raki

JAK DŁUGO ZDOŁASZ CHRONIĆ SWOJE SERCE? Pogłoski o Dziewczynie z Bagien latami krążyły po Barkley Cove, sennym miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;