Świat opanowany przez demony

Przekonująca wizja tego, na czym polega rzetelna nauka i ostrzeżenie przed niebezpieczeństwami szerzących się w dzisiejszym świecie fake newsów i pseudonaukowych teorii

Jak możemy podejmować racjonalne decyzje dotyczące naszego coraz bardziej uzależnionego od technologii życia, jeśli nie rozumiemy różnicy między pseudonaukowymi mitami a możliwymi do weryfikacji hipotezami nauki? Zdobywca Nagrody Pulitzera, wybitny astronom Carl Sagan przekonuje, że myślenie naukowe ma kluczowe znaczenie nie tylko w dążeniu do prawdy, lecz takżew prawidłowym funkcjonowaniu naszych demokratycznych instytucji.

Sagan analizuje i autorytatywnie obala takie rozpowszechnione w przeszłości fałszywe poglądy, jak czary, uzdrawianie wiarą, demony i UFO. Jednak, co niepokojące, w obecnej tak zwanej erze informacji pseudonauka ma się dobrze, a relacje o porwaniach przez kosmitów, kontaktach z duchami przodków i zbiorowych halucynacjach wciąż przyciągają uwagę i są traktowane poważnie. Jak pokazuje autor, syreni śpiew irracjonalności nie jest po prostu kulturowym wypaczeniem, lecz niebezpiecznym błądzeniem w mroku, które w fundamentalny sposób zagraża naszej wolności.

,,Wspaniała książka. Pełna zapału obrona nauki. Od pierwszej do ostatniej stronicy ta książka jest manifestem klarownego myślenia".

,,Los Angeles Times"

Informacje dodatkowe o Świat opanowany przez demony:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2024-07-02
Kategoria: Socjologia, filozofia
Tytuł oryginału: The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark

Tagi: Socjologia i antropologia

Kup książkę Świat opanowany przez demony

Świat opanowany przez demony - opinie o książce

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2008-08-06, Ocena: 4, Przeczytałam,

Wybitny astronauta, Carl Sagan wychodzi do nas z książką, która jest swoistym manifestem racjonalności oraz nauki, obalającym teorie istnienia wszelkich zjawisk, wykraczających poza umysł ludzki. Autor poddaje analizie właśnie te zjawiska na gruncie nauki, aby udowodnić, że tytułowy świat opanowany przez demony, jest zdominowany przez różne fałszywe domysły, informacje , komunikaty, wyobrażenia, a liczne teorie spiskowe znajdują coraz większy pogłos. Książka jest bardzo wartościowa, jeśli chodzi o liczne źródła i bogata w wypowiedzi naukowców, przytoczone anegdoty, różne historie - widać tu ogrom pracy, włożonej przez autorów. I za to brawa. Język tego poradnika również jest dosyć przystępny i zrozumiały dla czytelnika. I proszę nie zrażać się ilością stron (około 600) - czyta się go dosyć sprawnie. Autor dużo uwagi i miejsca poświęcił UFO - i fajnie, bo to dla mnie ciekawy temat, a przedstawił go nam w sposób obrazowy i dosyć barwny. "Świat opanowany przez demony" to książka z gatunku popularnonaukowej, z której możemy dowiedzieć się wielu cennych informacji - jest skarbnicą wiedzy, skłaniającą do zatrzymania się i zastanowienia. Ta lektura jest szczególnie ważna w czasach współczesnych, gdzie lansowane przez media społecznościowe fałszywe wzorce, wylewające się z różnych ekranów i różnymi drogami fake-newsy oraz szerzącą się dezinformacja wpływają na kształtowanie myślenia i światopoglądu, szczególnie u osób młodych. Ważnym jest dlatego propagowanie takich lektur, uczących zdroworozsądkowego podejścia i racjonalnego myślenia. Polecam 🌿

Błękitna kropka
Carl Sagan0
Okładka ksiązki - Błękitna kropka

Pasjonująca opowieść o eksploracji Układu Słonecznego oraz szansach na kolonizację kosmosuW Carl Sagan tylko „rzucił okiem” na wspaniałą tajemnicę...

Miliardy, miliardy. Rozmyślania o życiu i śmierci u schyłku tysiąclecia
Carl Sagan0
Okładka ksiązki - Miliardy, miliardy. Rozmyślania o życiu i śmierci u schyłku tysiąclecia

Przenikliwa analiza najważniejszych kwestii dotyczących naszego życia, świata i kosmosu. W swojej ostatniej książce słynny astronom, futurolog i pisarz...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski