Sprawa Rembrandta

Tom 10 cyklu Gabriel Allon

Gabriel Allon, mistrz renowacji dzieł sztuki i zabójca, wraca w nowej, fascynującej powieści bestsellerowego autora.Dwie rodziny, groźna tajemnica i obraz warty śmierci.Po decyzji o zerwaniu kontaktów z Biurem, Gabriel Allon i jego piękna żona Chiara osiadają wśród smaganych wiatrami wzgórz Korwalii. Samotnością jednak nie cieszą się długo, gdyż wkrótce odwiedza ich gość ze skomplikowanej przeszłości Allona - ekscentryczny, londyński marchand sztuki Julian Isherwood. Już tradycyjnie, Isherwood ma kłopoty. I znów tylko Allon może mu pomóc. Na historyczne angielskie miasto Glastonbury padł cień morderstwa renowatora obrazów i kradzieży niedawno odnalezionego portretu Rembrandta. Allon, aczkolwiek niechętnie, podejmuje się zadania wytropienia zabójcy i odzyskania obrazu. Łańcuch poszlak, początkowo wiodący z Amsterdamu do Buenos Aires, kończy się u bram willi na spokojnym brzegu Jeziora Genewskiego, zaś w trakcie swoim misji Allon odkrywa, że za obrazem Rembrandta stoi mroczna, śmiertelnie niebezpieczna tajemnica. Kolejny raz Allon wraca do świata, o którym już chciał zapomnieć, spotykając w nim wiele niezwykłych postaci: londyńską dziennikarkę, próbującą naprawić największy błąd swojej kariery zawodowej, nieuchwytnego złodzieja dzieł sztuki, prześladowanego przez wyrzuty sumienia, czy potężnego szwajcarskiego miliardera i znanego filantropa, mogącego być sprawcą jednego z największych zagrożeń dla ludzkości... Pełna zaskakujących zwrotów akcji, opowiedziana wciągającą prozą Sprawa Rembrandta dostarcza nie tylko świetnej rozrywki, lecz również przypomina o istnieniu ludzi, którzy dla pieniędzy zrobią wszystko.

Informacje dodatkowe o Sprawa Rembrandta:

Sprawa Rembrandta - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2016-03-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Kolejna część przygód zielonookiego Gabriela Allona za mną. Kanwa powieści zbudowana jest wokół nieznanego obrazu Rembrandta "Portret młodej damy", za którym kryje się tragiczna historia. Historię tę, której korzenie sięgają do czasów II wojny światowej opowiada Allonowi Lena Herzfeld. Niestety obraz ten kryje jeszcze jedną mroczną tajemnicę, sekret, który nie może ujrzeć światła dziennego, czego pilnuje już osoba zainteresowana. Jak to już bywa u Silvy, fabuła toczy się w kilku miejscach, a przede wszystkim w Kornwalii, Genewie, Londynie. Do rozwiązania zagadki i ujawnienia wstrząsających danych przyczyni się, poza wspomnianą Leną Herzfeld szereg postaci i dowodów: syn Niemca, który chce "naprawić" krzywdy wyrządzone przez ojca podczas II wojny światowej; dziennikarza, który zbierał informacje odnośnie tej sprawy; znaleziona lista nazwisk i kont bankowych. Co ciekawe Gabriel nie bierze bezpośrednio udziału w akcji, ale nadzoruje ją i udziela wskazówek. Mimo to powieść czyta się z zapartym tchem.

Kolejne spotkanie z Gabrielem Allonem za mną. A miało już być spokojnie. Dawny szpieg wraz z Chiarą przeniósł się do Kornwalii, gdzie miał wieść spokojne życie. Nic z tego. Został poproszony o odzyskanie skradzionego obrazu. Szybko okazuje się, że afera sięga dalej w historii dotyka prominentnych Szwajcarów oraz zbrojeń Iranu. Ale przecież dla Allona nic nie jest trudne a współpraca między służbami wywiadowczymi układa się idealnie.
Tempo akcji jak zwykle jest zawrotne. Bo główny bohater nie ma czasu do stracenia. Jak zwykle pojawia się piękna kobieta, która zostaje zwerbowana do służb. Jak to w powieści szpiegowskiej. Ale to nic, że to wszystko już było. I tak czyta się bardzo dobrze. I sięgnę po kolejne tomy.

Nic się nie zmieniło. Nadal jestem zakochana w cyklu o Gabrielu Allonie. I cóż z tego, że szpieg, na dodatek izraelski kiedy jego poczynania dostarczają mi ogromnej rozrywki. A że niemal za każdym razem nawiązują do czasów II Wojny Światowej to dodaje tym książkom tylko emocji i napięcia. Bardzo mi się podoba, że przy wykonywaniu różnych zadań Gabriel odnajduje przy okazji ślady po zbrodniarzach wojennych, później samych zbrodniarzy lub ich potomnych i rozlicza z popełnionych przez nich zbrodni. Bardzo lubię styl Daniela Silvy, jego książki mimo ważnej tematyki i czasami drastycznych scen czyta się szybko i przyjemnie. Niedługo sięgnę po kolejną książkę autora.

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2012-02-21, Ocena: 3, Przeczytałem,
Inna kobieta
Daniel Silva0
Okładka ksiązki - Inna kobieta

Była jego najlepiej skrywanym sekretem… W odległej wiosce w górach Andaluzji, tajemnicza Francuzka zaczyna pracę nad niebezpiecznym pamiętnikiem...

Daniel Silva0
Okładka ksiązki - Kolekcjoner

W Amalfi, w willi zamordowanego południowoafrykańskiego armatora, carabinieri odkryli tajny skarbiec zawierający ramę i blejtram o wymiarach odpowiadających...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski