Przepraszam, tu był trup

Tom 1 cyklu Zbrodnie na podsłuchu

W środku zimy stulecia na otwarcie luksusowego hotelu i spa Villa La Vistule na Górze Bukowej w Wiśle zjeżdżają zaproszeni goście: popularna trenerka fitness, producentka ekokosmetyków ze zrzędliwą matką u boku, równie sławny, co skąpy aktor telewizyjnego tasiemca, właściciel sieci cukierni, zbłąkany w śnieżycy turysta, a także pewna influencerka.

Tej ostatniej towarzyszy Rita Braun – młoda rozwódka, która próbuje w Warszawie rozpocząć nowy etap życia, jednak rzeczywistość ją rozczarowuje. Wyjazd do spa miał jej przynieść relaks, a w zamian inspiruje do… nagrywania podcastu. Najpierw na temat greenwashingu, do którego ewidentnie dochodzi w ośrodku. Potem zaś Zbrodnie na podsłuchu wezmą na tapet prawdziwe morderstwo. Kto zabił? Czy węsząca po zakamarkach hotelu Rita jest bezpieczna? No i gdzie się podział trup, który jeszcze przed chwilą spokojnie leżał w miejscu zbrodni?

Informacje dodatkowe o Przepraszam, tu był trup:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2024-04-24

Tagi: kryminał literatura polska sensacja thriller

Kup książkę Przepraszam, tu był trup

Przepraszam, tu był trup - opinie o książce

Co powiecie na darmowy turnus w luksusowym hotelu i spa w Wiśle?

Villa La Vistule w Wiśle właśnie świętuje wielkie otwarcie. Z tej okazji zaprasza na darmowy pobyt influencerów, aktorów, przedsiębiorców. Rita Braun, spracownica Biedronki, przyjeżdża do Wisły ze swoją przyjaciółką, znaną influencerką, i swoim bratem, który nie mógł przepuścić okazji na darmowe wczasy.

Pobyt w luksusowym hotelu nie przebiega jednak poysli gościć. Zima stulecia odcina gości od świata zewnętrznego. Napięcie między nimi narasta. Rita dla zabicia nudy rozpoczyna śledztwo w sprawie greenwashingu w hotelu. Za namową przyjaciół zaczyna nagrywać podcast Zbrodnie na podsłuchu. Nieoczekiwanie pojawia się jednak prawdziwa zbrodnia. Jeden z gości zostaje zamordowany. Czy węszenie i prowadzenie własnego śledztwa, nie sprowadzi niebezpieczeństwa również na Ritę?

"Zbrodnie na podsłuchu" to nowy cykl komedii kryminalnych spod pióra Marty Matyszczak. "Przepraszam, tu był trup" to pierwszy tom tej serii.

Tytuł cyklu i pomysł na fabułę skojarzył mi się trochę z serialem "Zbrodnie po sąsiedzku". Oglądałam pierwszy sezon i polecam. Książka również nie zawodzi.

Mamy tu grono nietuzinkowych postaci, z których Rita wydaje się najnormalniejsza. Turnus śledzimy z perspektywy kilku bohaterów. Tak więc jest aktor jednego serialu, bardzo skąpy, ale o wysokim mniemaniu o sobie. Producentkę ekologicznych kosmetyków, która przyjechała z matką. Trenerkę fitness z asystentką i kotem. Lokalnego przedsiębiorcę, wlasciela cukierni z żoną i dwójką dorosłych dzieci. I zagubiony turysta, który szuka schronienia w środku śnieżycy. Oczywiście w zamian za darmowy pobyt, znani goście muszą reklamować w social mediach hotel i relacjonować swój pobyt. Tym samym każdy nagrywa każdego, ale niekoniecznie w momentach, kiedy druga strona chciałaby być nagrywana. Konflikty są nie do uniknięcia. Nie ma więc też nudy dla czytelnika. Postacie są barwne i mimo że jest ich sporo to nie można się pogubić. Każdy jest inny.

Bardzo przypadła mi do gustu konstrukcja książki. Już na pierwszej stronie jeden z gości znajduje trupa. Jednak do końca czytelnik nie wie kto zginął, a kto zabił, bo cofamy się do początku. Krótkie wstawki "Potem"na zakończenie każdego rozdziału, z komisarz Grzdyk w roli głównej, informują co działo się po znalezieniu ciała, ale nie zdradzają nic więcej. Jest to fajny pomysł, który pobudza ciekawość czytelnika.

Czyta się naprawdę przyjemnie, lekko, nie brakuje też humoru, jak to na komedię kryminalną przystało. Ja oczywiście jestem na tak i czekam na kolejny tom cyklu. Chociaż mam też nadzieję, że w między czasie pojawi się też kolejny tom z serii Kryminał z pazurem. Jestem ciekawa co u Burbura i jego niewolnicy?

Skusił* byś się na darmowy pobyt w luksusowym hotelu ze SPA w Wiśle?

Villa La Vistule świętuje wielkie otwarcie, na które zaprasza influencerów, aktorów, osoby z branży fitness oraz zajmującymi się ekologicznymi kosmetykami. Same sławy! Wśród nich jest również Rita Braun, która pracuje w Biedronce, ale na wielkie otwarcie zabiera ją przyjaciółka, której zasięgi w mediach społecznościowych są kosmiczne. Na górskie wakacje wkręca się również brat Rity, któremu nic co darmowe nie może umknąć.

Załamanie pogody powoduje, że wszyscy, którzy dotarli do hotelu są odcięci od świata. Śnieżyca po same łokcie! Mało tego, zasięgi telefoniczne zostają zerwane. Przy tak wybuchowych i roszczeniowych gościach nie raz i nie dwa dochodzi do spięć. Rita wraz ze swoim przyjacielem prowadzi śledztwo w sprawie greenwashingu hotelowego. Powstaje podcast ,,Zbrodnie na podsłuchu". Wtem faktycznie na miejscu dochodzi do zbrodni. Był trup i nie ma trupa.

Liczne grono bohaterów i to tak różnorodnych bohaterów sprawia, że nie sposób się nudzić przy tej książce. Nie sposób było uniknąć konfliktów. Bardzo fajnym elementem jest również prowadzenie narracji okiem każdego z bohaterów.

Misternie skonstruowana fabuła książki. Do samego końca miałam problem z rozszyfrowaniem kto zabił i dlaczego. Bardzo czekam na kolejny tom!

Strzały nad jeziorem
Marta Matyszczak 0
Okładka ksiązki - Strzały nad jeziorem

Wczasów w Barlinku Róża Kwiatkowska nie będzie dobrze wspominać. Dziennikarka została tam oskarżona o popełnienie morderstwa! Ofiarą jest...

Trup w sanatorium
Marta Matyszczak0
Okładka ksiązki - Trup w sanatorium

W świnoujskim sanatorium zostaje popełnione morderstwo. Traf chce, że w uzdrowisku zjawia się Szymon Solański, prywatny detektyw. Wraz z dziennikarką Różą...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski