Od zmierzchu do świtu

Tom 3 cyklu Warszawianka

Karnawał 1894 roku. Warszawa bawi się w najlepsze. Każdego dnia w wielkich salach i domach prywatnych odbywają się przyjęcia, rauty i maskarady. Matki robią wszystko, aby znaleźć odpowiednich mężów dla córek, a ojcowie liczą ruble przeznaczone na posagi.

Radosny nastrój przerywa morderstwo. W trakcie balu w Resursie Obywatelskiej, ginie Józefina Majerowa, wyrocznia w sprawach mody oraz autorka rubryki towarzyskiej w jednej z warszawskich gazet. Zabójca zniknął w tłumie gości, nie zostawiając śladów.

Młody sędzia śledczy, Jerzy Szuster, robi wszystko, aby rozwikłać sprawę dziwnej zbrodni. Pomaga mu w tym komisarz policji, Aleksander Woronin.Niestety, wysiłki śledczych nie przynoszą efektu. Nikt nie zna tajemnic zmarłej dziennikarki, motywy zbrodni są niejasne, zeznania świadków wykluczają się wzajemnie, podejrzani mają żelazne alibi, a jedynym dowodem rzeczowym jest stłuczona butelka. Wygląda na to, że w krwawej układance brakuje najważniejszych elementów.

Tymczasem ktoś zabija kolejną osobę…

Co łączy dwie z pozoru różne ofiary? Czy rozwiązania zagadki należy szukać w teraźniejszości, czy może w zamierzchłej przeszłości? Jaką rolę w sprawie odgrywa Leontyna Rapacka? Czy pierwsze śledztwo Jerzego Szustra ma szanse zakończyć się sukcesem?

I czy Aleksander Woronin zdoła uporządkować swoje życie osobiste? Najnowsza powieść Idy Żmiejewskiej, której debiutancka Warszawianka zdobyła nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Informacje dodatkowe o Od zmierzchu do świtu:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2021-09-01
Tytuł oryginału: Od zmierzchu do świtu
Język oryginału: POLSKI

Tagi: morderstwo śledztwo Warszawa XIXwiek Woronin

Kup książkę Od zmierzchu do świtu

Od zmierzchu do świtu - opinie o książce

Niestety, to już ostatni część serii ,,Warszawianka". I jest mi mega smutno, bo zżyłam się z Leontyną Rapacką i Aleksandrem Woroninem. Kibicowałam tej parze od samego początku.
Tym razem autorka przedstawia nam koniec XIX wieku, 7 lat po wydarzeniach rozegranych w II części serii.

Zima, bale i bankiety. Podczas jednego z nich ginie znana felietonistka Józefina Majerowa. Śledztwo prowadzi młody sędzia śledczy Jerzy Szuster, a towarzyszy mu Woronin. Ciało denatki znajduje Leontyna Burzyńska (z domu Rapacka). Tak... hajtnęła się była ze swoim kuzynem, który oświadczył się jej w poprzedniej części ... biedny Sasza.

W trakcie śledztwa ginie kolejna osoba, a Szuster i Woronin błądzą we mgle, z powodu braku śladów i wielu potencjalnych podejrzanych, którzy nie chcą współpracować z moskiewską policją. Jedynie mają narzędzie zbrodni- butelkę.
Jednak, powoli udaje się naszym śledczym ustalić kilka znaczących faktów, które ostatecznie wyłonią mordercę.

Świetnie poprowadzona fabuła. Wiele spraw z poprzednich części zostało wyjaśnionych.
W moim odczuciu, ta część jest bardziej obyczajowa niż kryminalna, ponieważ w końcu autorka w znacznym stopniu skupiła się na relacji Saszy i Leontyny, co mi osobiście bardzo podpasowało . Do tego świetnie wykreowani bohaterowie pierwszo i drugoplanowi. Jest ich dosyć sporo, ale nic to nie umniejsza tej historii, a wręcz ubogaca ją. Byli bohaterowie, którzy bawili, jak np Agata - pokojówka Aleksandra; byli też tacy, których się od razu nie polubiło, jak np. matrona Leontyny - p. Amelia i jej siostra- Oktawia. Co za okropne, wredne , stare lampucery no , których wszyscy mają się słuchać. Osobiście nie mogłam ich zdzierżyć.
Świetnie pokazane tamte czasy: przepych na salonach oraz same obyczaje.
Ja jestem zachwycona stylem autorki. I choć Pani Żmiejewska w posłowiu wyraźnie zaznacza, że to już koniec historii Leontyny i Aleksandra, to jednak mam wrażenie, że zostawiła sobie ,,furtkę" na pokazanie dalszych losów siostry Leontyny- Heleny oraz Jerzego Szustra. Bardzo liczę na tę kontynuację ?
Jestem zdecydowanie na TAK i oczywiście polecam całą serię .

Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2024-08-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Zawierucha. Błędne ognie
Ida Żmiejewska0
Okładka ksiązki - Zawierucha. Błędne ognie

Rok 1916 dobiega końca. Cesarstwo Rosyjskie coraz boleśniej odczuwa skutki wojny. Wielka ofensywa Brusiłowa kończy się niepowodzeniem, głównodowodzący...

Zawierucha. Fajerwerki
Ida Żmiejewska0
Okładka ksiązki - Zawierucha. Fajerwerki

1918 rok. Wielka Wojna nareszcie zbliża się ku końcowi. Rosja, po rewolucji październikowej rządzona przez bolszewików, podpisuje traktat pokojowy w Brześciu...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski