reklama

Morderstwo po królewsku. Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo. Tom 3

W tym roku pobyt w Sandringham będzie zabójczy...

Na plaży nieopodal królewskiej posiadłości w Sandringham zostaje znaleziona odcięta ludzka dłoń. Wprawdzie Elżbieta II przyzwyczaiła się do rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych zagadek kryminalnych, lecz tym razem znalezienie mordercy może nie być łatwe. Jej Królewska Mość identyfikuje ofiarę na podstawie charakterystycznego sygnetu -jest nią stary znajomy rodziny królewskiej - Edward St. Cyr. Prowadził on niekonwencjonalne, często kontrowersyjne życie, co przysporzyło mu po drodze wielu wrogów w spokojnym, wiejskim świecie hrabstwa Norfolk, gdzie wszyscy znają się nawzajem.

Ale kiedy kolejny mężczyzna zostaje znaleziony martwy, a jedna z mieszkanek niemal ginie w wyniku potrącenia, sprawy przybierają jeszcze mroczniejszy obrót.

Królowa i jej zaufana asystentka Rozie muszą dopasować wszystkie elementy układanki, zanim morderca uderzy ponownie.

Informacje dodatkowe o Morderstwo po królewsku. Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo. Tom 3:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2024-08-28
Tytuł oryginału: Murder Most Royal

Tagi: Detektywistyczna powieść obyczajowa (cosy mystery)

Kup książkę Morderstwo po królewsku. Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo. Tom 3

Morderstwo po królewsku. Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo. Tom 3 - opinie o książce

Bennett mistrzowsko snuje opowieść, prowadząc czytelnika przez zawiłą sieć intryg i konfliktów, które kryją się za spokojną fasadą życia arystokracji. Autorka z wprawą buduje napięcie, subtelnie wprowadzając nowe tropy i zaskakujące zwroty akcji, które trzymają w napięciu do samego końca. Każdy nowy element układanki, który odkrywa królowa Elżbieta i jej asystentka Rozie, zdaje się przybliżać nas do rozwiązania, ale jednocześnie komplikować całą sytuację, wciągając nas coraz głębiej w mroczny świat zbrodni.

Choć ,,Morderstwo po królewsku" to powieść kryminalna, autorka nie unika wplatania do niej delikatnych akcentów humorystycznych. Szczególnie ujmujący jest subtelny dowcip, którym posługuje się królowa - to ironiczne komentarze, drobne uszczypliwości czy uśmiechnięte spojrzenia, które przypominają, że nawet w obliczu zagrożenia monarchini nie traci swojego opanowania i dystansu do świata. Dzięki temu książka, mimo że porusza tematykę zbrodni, nie jest przytłaczająca, a raczej daje czytelnikowi szansę na chwilę wytchnienia i uśmiechu.

To powieść pełna uroku, w której majestatyczna postać królowej Elżbiety II odkrywa przed czytelnikiem swoje mniej znane, ale niezwykle intrygujące oblicze. Atmosfera arystokratycznej elegancji, doskonale skonstruowana intryga oraz relacja między królową a jej asystentką tworzą opowieść, która pozostaje w pamięci na długo po przeczytaniu ostatniej strony.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2024-08-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Morderstwo po królewsku" to trzeci tom serii kryminałów cosy crime Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo pióra S.J. Bennett, który można czytać zarówno jako ciąg dalszy serii, jak i całkowicie oddzielnie, bez znajomości tomów poprzednich. Choć ostrzegam - w drugim wypadku na pewno i tak wcześniejsze będziecie nadrabiać! Bo jest to seria, której nie da się nie pokochać, oczywiście o ile lubi się kryminały, w których to nie hektolitry płynącej krwi są ważne, a ludzkie zachowania, charaktery i tematy, które społeczeństwo zaprzątają. No i humor też nie zaszkodzi, prawda? ;) I właśnie ta seria taka jest, dodatkowo jeszcze wprowadza postać królowej Elżbiety II jako cichej, zakulisowej detektywki - i doskonale ta kreacja wpisuje się w to, co o królowej choćby z serialu The Crown wiemy! Tutaj zachwyca: jest dyskretna, jest mądra, otwarta na życie, ale też rozważna. Ceni bliskość natury, która w tomie trzecim jest tak ważna, jak jeszcze w żadnym wcześniej. Akcja jego powieści rozgrywa się w hrabstwie Norfolk, w prywatnej posiadłości królowej Sandringham, położonej tuż przy plaży... Otoczonej przyrodą, lasami, tym spokojem, jaki płynie z bliskości natury. Porusza też tematy z nią związane - ochronę przyrody, wyniszczanie naszej planety i pomysły, jak zatrzymać, a przynajmniej spowolnić ten proces. Są też tematy bliższe społeczne, odnoszące się głównie do roli kobiet w społeczeństwie. Oczywiście jest i zagadka kryminalna, zaskakująco rozbudowana, skomplikowana i naszpikowana ciekawostkami z życia arystokracji. Intryga osadzona na klasycznych założeniach gatunku, czyli kluczowe są tutaj rozmowy, czytanie rozmówców, baczna obserwacja i dedukcja. Doskonale się przy niej bawiłam, kocham ten cykl i już czekam na kolejne tomy! Z niecierpliwością! Ale i obawą, że autorka nie pisze ich tak szybko, jakbym sobie tego życzyła ;)

Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo (Tom 1). Tajemnica morderstwa w Windsorze
S.J. Bennett0
Okładka ksiązki - Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo (Tom 1). Tajemnica morderstwa w Windsorze

Królowa Elżbieta II na tropie mordercy! Początek nowej serii kryminalnej z niezwykłą bohaterką w roli głównej. Zbliżają się 90. urodziny królowej Elżbiety...

Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo (Tom 2). Zbrodnia w pałacu Buckingham
S.J. Bennett0
Okładka ksiązki - Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo (Tom 2). Zbrodnia w pałacu Buckingham

Jej Królewska Mość na tropie kolejnej zagadki! Z perspektywy królowej Elżbiety II sprawy nie wyglądają zbyt optymistycznie. Referendum w sprawie Brexitu...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung