Mity medyczne, które mogą zabić 2

Tom 2 cyklu Mity medyczne

Kontynuacja bestsellerowej książki ,,Mity medyczne", która rozeszła się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. W kolejnym tomie autorka, praktykujący lekarz pierwszego kontaktu, namawia nas do przemyślenia kolejnych zagadnień, które mogą decydować o naszym zdrowiu i życiu.

X Sprawdź centymetrem, ile dzieli Cię od raka - czyli tłuszcz i otyłość, które uprzykrzają życie i potrafią zabić.
X Sól. Zalecenia autorytetów mogą zabić.
X Zdrów jak ryba. Ale ryby zawierają coraz więcej rtęci. Sprawdź koniecznie.
X Suplementy. Witamina D. Cudowne panaceum czy kolejna ,,ściema"? Kiedy sztuczne witaminy szkodzą?
X Moc witaminy C. Przeziębienie a witamina C. Skuteczna metoda, czy równie bezsensowny przesąd jak łykanie wapnia w przypadku alergii? Czy kroplówki z witaminą C leczą raka?
X Przeciekające jelita. Czy nasze jelitowe bakterie każą nam jeść to, co one lubią?
X Probiotyki. Większość nie działa.
X Woda. Odpowiednie nawodnienie pomaga myśleć i być zdrowym. ALARM! Sprawdź co mieszka w wodzie, którą pijesz!

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku, mieszkam i prowadzę praktykę lekarską w pięknym mieście na Pomorzu Zachodnim. Od lat staram się przekonywać swoich pacjentów i czytelników mojej strony , że dbałość o zdrowie nie polega na gonitwie za modnymi suplementami i magicznej wierze, że lekarz załatwi za nas wszystko. Zależy mi niezwykle, by najnowsze doniesienia naukowe dotarły do jak najszerszego kręgu odbiorców. Przyznaję, że traktuję to jako moją misję życiową. Dlatego w książce znajdziecie tyle przypisów i odnośników. Każda podana w niej wiadomość została zweryfikowana, możesz sam odnaleźć źródło informacji i wyrobić własne zdanie.
Ta książka nie leczy - jak wiele ,,medycznych" pozycji, które powinny raczej wylądować na półce obok grzechotki szamana i łapacza snów. Ta książka przybliża Cię do prawdy - o Tobie i Twoim zdrowiu. I mam na to twarde dane.
Katarzyna Świątkowska

Mity medyczne, które mogą zabić 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2019-02-20, Ocena: 4, Przeczytałam,

Od dawna interesują mnie różne publikacje związane ze zdrowiem, więc kiedy tylko mogę sięgam po nie. Jakiś czas temu pisałam o książce Katarzyny Świątkowskiej ,,Mity medyczne, które mogą zabić", a w grudniu 2018 roku ukazała się druga część, którą niezwłocznie przeczytałam.

Katarzyna Świątkowska, praktykujący lekarz pierwszego kontaktu konfrontuje to w co powszechnie się wierzy z aktualnym stanem wiedzy. Obala mity, dzieli się wiedzą, by chronić zdrowie. Podaje wiele setek naukowych argumentów za tym, by w inny sposób traktować codzienne nawyki. Nawet niewielkie zmiany w stylu życia mogą polepszyć zdrowie, samopoczucie i przedłużyć życie.

Za duży obwód brzucha jest tak samo groźny dla zdrowia, jak nadciśnienie tętnicze czy wysoki cholesterol, ale czy o prozapalnym, rakotwórczym działaniu tłuszczu brzusznego wie dużo ludzi? Zawarte w rybach tłuszcze omega-3 są niezbędne, by mieć zdrowe serce i sprawny mózg, ale są też pełne rtęci i różnych toksyn. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy jest sens przyjmować suplementy kwasów tłuszczowych omega-3? Witamina D, to cudowne lekarstwo, czy kolejna ściema koncernów farmaceutycznych? Czy sztuczne witaminy wywołują raka? Czy warto łykać witaminę C w czasie przeziębienia, a może lepiej przyjmować cynk? Czy kroplówki z witaminą C leczą raka? Czy probiotyki działają? Czy nadmiar wody może zabić? Czy herbata i kawa mogą mieć zbawienny wpływ na organizm? Co żyje w polskich kranach i wodzie butelkowanej? Czy czerwone wino jest rzeczywiście tak samo dobre dla zdrowia, jak się powszechnie wierzy? Czy sauna jest zdrowa? Na te i wiele, wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w tej książce.

Część informacji, które podawała autorka znałam już z artykułów, więc nie były dla mnie czymś nowym, ale szczególnie zainteresował mnie rozdział o przeciekających jelitach, w którym znalazłam ciekawe informacje. Na każdą komórkę ludzkiego organizmu przypada około dziesięciu mikrobów. Wiele gatunków bakterii zasiedlających ciało, mocno wpływa na jego stan zdrowia. Komensole i symbionty są na ogół nieszkodliwe, ale złośliwe patogeny wywołują choroby. Mikroby odgrywają kluczową rolę w działaniu układu odpornościowego, a także wpływają na zachowanie i zdrowie psychiczne. Układ nerwowy przewodu pokarmowego to ,,drugi mózg". Bakterie w jelicie potrafią wysyłać sygnały za pomocą nerwu błędnego do mózgu i wpływać na zaburzenia nastroju oraz skłaniać ludzi do jedzenia tego, czego określone mikroby potrzebują, bo są całkowicie uzależnione od tego, co zjada człowiek. Aby przeżyć i rozmnożyć się zwiększają apetyt na jedzenie, które im służy. Jeśli źle nakarmimy pożyteczne bakterie i zostaną one zaniedbane będziemy mieli problemy z jelitami i przewodem pokarmowym, bo przewagę uzyskają patogeny.

Autorka pokazuje jak poruszać się w gąszczu informacji, jak sprawdzać źródła i odnośniki do nich. Każda informacja podana w książce została zweryfikowana, można znaleźć jej źródło i wyrobić sobie własną opinię. Medyczne mity i stereotypy są obalane jeden po drugim. Katarzyna Świątkowska podkreśla, że jeśli sami nie zatroszczymy się o to, co jemy, jakimi ludźmi się otaczamy i jak wiele się ruszamy, to zdobycze farmakologii i nowe metody diagnostyczne nam nie pomogą, aby zachować kondycję i zdrowie.

Avatar użytkownika - teczasmakow
teczasmakow
Przeczytane:2019-03-14, Ocena: 6, Przeczytałem,

Marzeniem wielu z nas jest życie w zdrowiu, harmonii i utrzymanie sprawności fizycznej przez wiele lat. Skąd brać motywacje do wytrwałego wypełniania stawianych sobie celów? Jak nie dać się oszukać sprzedawcom tak zwanej zdrowej żywności, suplementów i mitów o zdrowym trybie życia? Poznajmy najnowsze wyniki badań przedstawione przez autorkę książki – Katarzynę Światkowską i wyruszmy w drugą już część podróży po zdrowie, obalając mity medyczne, a poznając ratujące życie fakty i cenne wskazówki zdrowotne.

Autorka książki – lekarka z wieloletnim stażem – wychodzi naprzeciw powszechnym opiniom, informacjom i mitom związanym ze zdrowym trybem życia. Pod lupę brane są suplementy, witaminy, zagadnienia związane z nowotworami, a także obszary życia codziennego, jak na przykład jakość wody w kranach, jakość powietrza czy też styl życia.

Resweratrol, mikrobiota jelitowa, probiotyki, rtęć, cynk, witamina C, D, statyny – to jedne z wielu pojęć, które czekają na nas, aby ukazać swoje prawdziwe oblicze. A może chcemy poznać sposoby na obniżenie ciśnienia, zdobyć wiedzę z zakresu wyboru ryb podczas zakupów lub poznać ciekawe fakty dotyczące soli kuchennej? Na pewno informacje zawarte w lekturze ukoją naszą ciekawość i odpowiedzą na wiele naszych pytań.

Niewątpliwym atutem książki są źródła wiedzy, z których korzystała autorka oraz szczegółowe wyjaśnienia przedstawionych zagadnień. Dodatkowego uroku dodają zabawne ilustracje oraz opisy sytuacji z życia wziętych, a liczne cytaty i trafne nazwy rozdziałów sprawiają, że ciężko jest oderwać się od lektury.

„Mity medyczne, które mogą zabić 2” to bez wątpienia książka oczekiwana przez wielu czytelników, kontynuacja bestsellera o tej samej nazwie. Myślę, że lektura zadowoli zarówno osoby pragnące poszukiwać prawdy na obszernym rynku suplementów i mitów medycznych, jak i tych, którzy chcą poprawiać jakość swojego życia na co dzień, nie narażając się na ewentualne niebezpieczeństwa wynikające z braku wiedzy w tej dziedzinie.

Już dziś sięgnijmy po tą pasjonującą, odkrywającą nowe punkty widzenia książkę.

Mity medyczne, które mogą zabić
Katarzyna Świątkowska0
Okładka ksiązki - Mity medyczne, które mogą zabić

Czy leki przeciwbólowe zabijają ludzi ? Nieznane metody zwalczania bólu. Groźne oblicze suplementów. Szkodliwe leki przeciwbólowe. Walka z katarem...

Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu
Katarzyna Świątkowska0
Okładka ksiązki - Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu

O co chodzi z tym glutenem? Czy picie wody naprawdę odchudza? I dlaczego popularna dieta głodówkowa może zakończyć się w szpitalu. Katarzyna Świątkowska...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung