Jak się różnimy. Gender oczami prymatologa

Czy to prawda, że dziewczynki wolą kolor różowy, a chłopcy - niebieski? Dlaczego dziewczynki chętniej bawią się lalkami i pluszowymi misiami, a chłopcy - samochodzikami i robotami? Co ma większy udział w kształtowaniu tożsamości płciowej człowieka: natura czy kultura?

Światowej sławy prymatolog zabiera głos w jednej z najważniejszych dyskusji XXI wieku. Wyjaśnia podstawowe pojęcia: orientacja seksualna, płeć kulturowa (gender), płeć biologiczna, tożsamość płciowa. Następnie, posiłkując się swoim doświadczeniem w badaniach innych naczelnych (jak szympansy zwyczajne i szympansy bonobo), opisuje socjalizację człowieka, jego zachowania seksualne, narzucane każdej płci role społeczne, a także niemożliwe do osiągnięcia wzory idealnej kobiety i idealnego mężczyzny. Przekonuje, że tożsamość płciowa każdego człowieka składa się z dwóch części: płci biologicznej i kulturowej (gender). Wszystko, co robimy, odzwierciedla współgranie genów i środowiska. De Waal podkreśla przy tym, że tożsamość płciowa to temat szeroki i różnorodny, i tę różnorodność należy pielęgnować.

Nigdy bym nie chciał żyć w świecie, w którym ludzie niczym się od siebie nie różnią - stwierdza Frans De Waal. Byłoby to niewiarygodnie nudne miejsce.

Informacje dodatkowe o Jak się różnimy. Gender oczami prymatologa:

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2024-06-12
Kategoria: Socjologia, filozofia
Tytuł oryginału: Different: Gender Through the Eyes of a Primatologist

Tagi: Grupy społeczne Gender studies (teoria płci) Społeczeństwo i kultura - zagadnienia ogólne Socjologia orientacji seksualnej Socjologia i antropologia

Kup książkę Jak się różnimy. Gender oczami prymatologa

Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych
Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych

Ostatni uścisk Mamy rozpoczyna się śmiercią szympansiej matriarchini, imieniem Mama. Gdy Mama umierała, profesor Jan van Hooff odwiedził ją, aby przytulić...

Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć bystrość zwierząt?
Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć bystrość zwierząt?

Frans de Waal, holenderski prymatolog i badacz zachowania zwierząt, broni przekonania, że niektóre zachowania zwierząt wcale nie różnią się od zachowań...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski