Gdzie kryją się ewolucyjne źródła kultury człowieka?

Co o naturze człowieka mówią badania nad innymi naczelnymi?

Jakie jest znaczenie prymatologii dla współczesnej polityki?

Władza, seks, przemoc, życzliwość - fascynująca książka Fransa de Waala, jednego z najwybitniejszych prymatologów naszych czasów, mierzy się z każdą z tych kwestii, czerpiąc z niezwykle bogatej historii badań nad małpami człekokształtnymi, zarówno w niewoli, jak i w naturalnym środowisku tych zwierząt. Wnikliwa obserwacja naszych najbliższych ewolucyjnych krewnych umożliwia autorowi świeże spojrzenie na specyfikę gatunkową człowieka. W zachowaniach wspólnych nam i małpom, de Waal dopatruje się biologicznych fundamentów ludzkiej kultury.

Małpa w każdym z nas stawia przed nami ewolucyjne lustro, w którym wyraźniej możemy zobaczyć głęboko zakorzenione w nas instynkty współpracy czy empatii, ale także impulsy destrukcyjne. Frans de Waal podkreśla jednak, że to od nas zależy, które oblicze będziemy w nim chcieli dostrzegać częściej.

Frans de Waal jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Emory'ego i dyrektorem Living Links Center w Atlancie. Jest autorem kilkunastu książek i kilkuset artykułów naukowych, publikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach. W 2007 r. magazyn Time uznał go za jedną ze stu osób, które kształtują nasz świat. Autor m.in. książek Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych (CCPress 2014) oraz Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność? (CCPress 2013).

Informacje dodatkowe o Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?:

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2015-04-16
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Our Inner Ape. A Leading Primatologist Explains Why We Are Who We Are
Tłumaczenie: Krzysztof Kornas

Kup książkę Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?

Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka? - opinie o książce

Jak się różnimy?. Gender oczami prymatologa
Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Jak się różnimy?. Gender oczami prymatologa

Czy to prawda, że dziewczynki wolą kolor różowy, a chłopcy - niebieski? Dlaczego dziewczynki chętniej bawią się lalkami i pluszowymi misiami, a chłopcy...

Wiek empatii. Jak natura uczy nas życzliwości
Frans de Waal 0
Okładka ksiązki - Wiek empatii. Jak natura uczy nas życzliwości

Jak głębokie są korzenie ludzkiej życzliwości? Czy w świecie zwierząt odnajdziemy współczucie, empatię, uczciwość? Frans de Waal to światowej sławy...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung