Cienie dawnych grzechów

Jak długie mogą być cienie dawnych grzechów, pozornie zapomnianych, lecz nigdy nieodpokutowanych?

Pierwsza superprodukcja duetu Gorzka & Śmielak, tylko w Legimi!

Trzymający w napięciu kryminał dostępny w formie synchrobooka®.
Daj się porwać magii dźwięków lub czytaj – jak wolisz.

We Wrocławiu rozpoczyna się wyjątkowo upalne lato. Miasto i jego mieszkańcy prażą się w promieniach słońca. Są jednak miejsca, do których światło nie dociera, a w ciemnościach budzi się zło.

Nieuchwytny zabójca od trzech lat terroryzuje miasto, grając na nosie policji. Dwoje warszawskich funkcjonariuszy - inspektor Daniel Bednarz i komisarz Kalina Jadecka - przyjeżdża do stolicy Dolnego Śląska, aby zbadać niejasności w prowadzonym śledztwie. Każde z nich przywozi własne tajemnice i grzechy, każde chce osiągnąć inny cel. Kiedy zaczynają ze sobą współpracować, tworzą niebezpieczną mieszankę
wybuchową. Tragedii nie da się już powstrzymać, bo zabójca czuwa i obserwuje.

Czy odważysz się wysłuchać spowiedzi mordercy?

Dwaj mistrzowie kryminału, Mieczysław Gorzka i Michał Śmielak, łączą siły w mrocznej opowieści o skutkach traumy, koszmarze przeszłości, zemście i rodzącym się szaleństwie.

W rolach głównych:
Klementyna Umer
Maciej Więckowski
oraz Matylda Zamilska i Modest Aleksandrowicz

reżyseria - Aleksander Orsztynowicz-Czyż
muzyka oryginalna - Aleksander Orsztynowicz-Czyż, Damian Krystaszek, Arkadiusz Szwed
realizacja nagrań - Drezina Records
nagrania, edycja i montaż dialogów - Ksenia Krasko
koordynacja nagrań – Joanna Szawłowska-Wasilewska, Ksenia Krasko

postprodukcja – Drezina Records
udźwiękowienie, opracowanie muzyczne, postprodukcja dźwięku i miks – Aleksander Orsztynowicz-Czyż, Damian Krystaszek, Drezina Records
produkcja – Legimi, Wydawnictwo Labreto.

BIO AUTORÓW

Mieczysław Gorzka - Rocznik 1969, wykształcenie wyższe ekonomiczne, od trzydziestu pięciu lat wrocławianin. Interesuje się średniowieczną historią śląską, fizyką kwantową i kosmologią, browarnik z zamiłowania. Swoją literacką przygodę zaczynał od opowiadań science fiction i fantasy, pisze thrillery, historie w stylu horror & mystery i kryminały. Zadebiutował w roku 2019 i dotąd ukazało się osiem książek z nadkomisarzem Marcinem Zakrzewskim w dwóch seriach: Cienie przeszłości (Martwy sad, Iluzja, Totentanz) i Wściekłe psy (Polowanie na psy, Dziewięć) oraz dwóch niezależnych historiach: Lilie, Nie anioł. Inne tytuły autora to thriller Krwawnica oraz początek nowego cyklu z nowymi bohaterami "Poszukiwacz zwłok". Autor nie zamyka się tylko w ramach jednego gatunku, pisząc kryminały. W roku 2023 ukazała się ciepło przyjęta przez czytelników powieść w stylu horror & mystery zatytułowana "Burza".

Michał Śmielak - Mieszka w Sandomierzu, polskiej stolicy zbrodni, zatem rozwiązywanie zagadek kryminalnych ma we krwi. Jako pisarz eksploruje kolejne wymiary związane ze zbrodnią i karą, co zaowocowało wydaniem już dziesięciu powieści. Wszystkie trafiły na listy bestsellerów, co pozwala mu spełniać największe marzenie z dzieciństwa: być pisarzem i oddawać w ręce Czytelniczek i Czytelników kolejne historie. Niezmiennie twierdzi, że w pisaniu najważniejsze to dobrze opowiedzieć historię i rozkochać Czytelnika w głównym bohaterze. Prywatnie fan rekonstrukcji historycznej, szwendania się po górach, ciężkiej muzyki, gier MMORPG i motocykli. Miłośnik dobrego jedzenia, którym to uczuciem chce zarazić cały kraj. Zdobywca Vivelo Book Awards 2024 za książkę Osada.

Informacje dodatkowe o Cienie dawnych grzechów:

Wydawnictwo: Labreto
Data wydania: 2024-06-21

Tagi: kryminał

Kup książkę Cienie dawnych grzechów

Cienie dawnych grzechów - opinie o książce

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Cienie dawnych grzechów” autorstwa Mieczysława Gorzki i Michała Śmielaka to mroczny kryminał, który przenosi nas w samo serce upalnego Wrocławia, gdzie zło czai się w cieniach i opuszczonych zakamarkach. Gorzka i Śmielak, dwaj uznani twórcy polskiej literatury kryminalnej, po raz pierwszy łączą swoje siły, by zaserwować nam wciągającą opowieść pełną napięcia, tajemnic i niepokojącej atmosfery.

Główną osią fabuły są śledztwa prowadzone przez dwoje warszawskich funkcjonariuszy, inspektora Daniela Bednarza i komisarz Kalinę Jadecką. Przybywają oni specjalnie do Wrocławia, aby zbadać nierozwiązane zbrodnie i rozwikłać zagadkę nieuchwytnego zabójcy, który od trzech lat pozostaje poza zasięgiem miejscowej policji. W czasie tego śledztwa Bednarz i Jadecka nie tylko będą musieli zmierzyć się z trudnym i mrocznym dochodzeniem, ale również z własnym bagażem z przeszłości, który każdy z nich niesie, a który wpływa na ich działania i decyzje.

Czy Bendarz i Jadecka zdecydują się na wspólne prowadzenie śledztwa? Kim jest enigmatyczny Kanalarz?

Gorzka i Śmielak mistrzowsko kreują atmosferę upalnego miasta, w którym panuje niepokój i groza. Wrocław staje się tu nie tylko tłem wydarzeń, ale niemalże żywym organizmem, w którego zakamarkach kryją się cienie dawnych grzechów, które nieproszone przypominają o swoim istnieniu.

Bohaterowie to świetnie wykreowane i niejednoznaczne postacie, którym nie wiadomo czy można ufać na słowo. Daniel Bednarz to karierowicz z Warszawy, który choć na pozór jest miły i elegancki, wykonuje na boku wątpliwe telefony. Natomiast Kalina Jadecka to kobieta po przejściach, której kręgosłup moralny przez lata bycia ofiarą i policjantką został dość mocno naruszony. Obie te postacie i ich charaktery dodają smaku całej historii, a ich poczynania podsycają atmosferę niepewności.

Fabuła rozwija się dynamicznie, a w miarę postępów śledztwa napięcie rośnie, wciągając nas w wir zdarzeń i układów, gdzie każda nowa informacja i poszlaka odkrywa przed nami kolejne warstwy tajemnic i mrocznych sekretów.

Kluczowy, i moim zdaniem niesamowicie intrygujący, jest w tej powieści motyw traumy, przeszłości i zemsty. Autorzy pokazują nam dzięki nim, głębię psychologiczną oraz to jak nieodpokutowane grzechy mogą kształtować teraźniejszość, prowadząc do szaleństwa i tragedii.

Porywający, zaskakujący i niepokojący z mroczną stroną Wrocławia w roli drugich skrzypiec 🔥

„Cienie dawnych grzechów” to doskonały kryminał ze wspaniałą Lacrimosą Mozarta w tle, który skłania do refleksji nad ludzką naturą i konsekwencjami naszych działań. Gorzka i Śmielak udowadniają w nim, że są mistrzami gatunku, potrafiącymi stworzyć klimatyczną opowieść, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. To lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników mrocznych, wielowarstwowych kryminałów, którzy cenią sobie zarówno intrygującą fabułę, jak i głęboką analizę psychologiczną postaci. Polecam Wam go serdecznie! 🔥

❗Książka jest dostępna na Legimi w dwóch formach: 🎧 audiobook oraz 📱ebook. Osobiście wybrałam i polecam audiobook, który jest superprodukcją. Słucha się go z dużą przyjemnością, a stworzona w nim atmosfera powoduje ciarki na skórze.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @wydawnictwo_labreto, a Autorom za doskonałą lekturę (współpraca reklamowa) 🩷.

Bardzo byłam ciekawa co napiszą w duecie jedni z moich ulubionych pisarzy. Sprawdziłam i, szczerze mówiąc, spodziewałam się czegoś bardziej, mocniej i sama nie wiem jak ;) W każdym razie nie wyskoczyłam z kapci ani nie spadłam z fotela, co nie oznacza, że to zła książka była. Co to to nie! To ja miałam oczekiwania ponad normę. A "Cienie dawnych grzechów" to gęsty kryminał z wyrazistymi postaciami, z przeszłością, która, jak wiemy, lubi powracać. To wreszcie pościg za seryjnym mordercą. Sporo miejsca autorzy poświęcają zaburzeniom/chorobom psychicznym. Dobre to było, czytajcie!
Mam nadzieję, że powstanie kolejna część, będę czytać na pewno!
Bardzo to ciekawy zabieg, taki duet. Ja już oczyma wyobraźni widzę co najmniej kilka takich wspólnych projektów ;)

We Wrocławiu od trzech lat w czasie wakacji grasuje nieuchwytny morderca. Podczas śledztwa jeden z funkcjonariuszy w miejskich podziemiach zabija drugiego, twierdząc, że to właśnie on był Kanalarzem. Do stolicy Dolnego Śląska przejeżdża komisarz Kalina Jadecka z BSW, by wyjaśnić okoliczności zdarzenia oraz inspektor Daniel Bednarz – warszawski policjant badający sprawę lokalnych zbrodni. Każde z nich chce osiągnąć swój cel, jednak postanawiają zjednoczyć siły... Czy ta współpraca ma szansę zaowocować? Kto okaże się oprawcą?

Jak ja marzyłam o tym duecie! A kiedy w końcu się doczekałam, to rzuciłam się na tę pozycję jak szczerbaty na suchary 🤭 Co prawda spodziewałam się petardy, ale to, co otrzymałam, okazało się wręcz dynamitem! Panowie, kłaniam się nisko, po samo... klepisko 🤣 i chylę czoła! Wasza kooperacja to hicior, jakiego jeszcze nie grali 😉

Mimo że każdy z autorów ma swój własny, wyrobiony, specyficzny styl, tutaj mówili jakby jednym głosem. Intryga misternie utkana na potrzeby tej historii wciąga od pierwszych stron niczym bagno, oblepiając czytelnika mrokiem gęstszym niż klej do drewna oraz sprawia, że z każdą przeczytaną stroną coraz mocniej czujemy się do niej przytwierdzeni. Akcja rozwija się dynamicznie ,napięcie rośnie, a odbiorca zatapia się w otchłani stworzonej z szaleństwa, paranoi, udręki, zemsty i zagmatwanej ludzkiej psychiki. Plot twisty sprawiają, iż można pogubić się w domysłach, a lawirowanie wśród nich przypomina ostrą jazdę bez trzymanki. Bohaterowie stanowią niesamowitą, nieszablonową mieszankę wybuchową, która została dopracowana we wszystkich detalach, natomiast dialogi odbywające się w głowie Kaliny to już w ogóle majstersztyk.

Lektura porusza kwestie związane z traumatycznymi dzieciństwem oraz jego wpływem na dorosłe życie. Przeszłość, którą chcielibyśmy skrzętnie pogrzebać w odmętach niepamięci często wraca, kładąc się cieniem na egzystencji czy umyśle pokrzywdzonego człowieka. Wstrząsające zdarzenia potrafią wywołać zespół stresu pourazowego, co z kolei niejednokrotnie skutkuje innymi problemami psychicznymi. Wśród nich występują zaburzenia dysocjacyjne, które objawiają się częściową lub całkowitą utratą kontroli nad wspomnieniami, poczuciem tożsamości bądź władzą nad własnym ciałem. W tym przypadku może ujawnić się amnezja dysocjacyjna, trans i otępienie bądź osobowość mnoga. Ten właśnie szereg anomalii pisarze postanowili umieścić w tej pozycji, a całość prezentuje się nie tylko solidnie, ale również intrygująco.

To świetny, porywający kryminał, który po prostu zwala z nóg. Ja do tej pory jeszcze zbieram szczękę z podłogi 😉 Polecam wszystkim miłośnikom nietuzinkowych, zaskakujących oraz mrocznych opowieści potrafiących wywoływać dreszcze i cały wachlarz różnorodnych emocji. Powiem szczerze, że po tak genialnej kooperacji mam apetyt na więcej i liczę po cichu, iż to nie było ostatnie wspólne dzieło twórców.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2024-06-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jeśli siły łączy dwóch uznanych autorów kryminałów Mieczysław Gorzka i Michał Śmielak, a do tego efektami ich współpracy możemy cieszyć się w formie superprodukcji w znakomitej obsadzie dostępnej na Legimi, to nie mam pytań, biorę w ciemno. „Cienie dawnych grzechów” mają swoją premierę właśnie dzisiaj, a też już dziś, po przedpremierowym przesłuchaniu, mogę podzielić się z Wami swoją opinią.

I powiem Wam, że jeśli właśnie wyjeżdżacie na urlop, to koniecznie zaopatrzcie się w tego umilacza podróży, którego akcja również rozpoczyna się w wakacje, ale zdecydowanie mniej przyjemnie. Gwarantuję, że ta historia porwie Was na tyle, że ani się spostrzeżecie a dotrzecie do celu podróży i finału słuchowiska, a ten z pewnością przyniesie satysfakcję, ale może też nasunie pytanie, czy wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu szaleni?

Wraz z bohaterami, komisarz Kaliną Jadecką i inspektorem Danielem Bednarzem przyjeżdżamy do upalnego Wrocławia. Ten duet funkcjonariuszy z zewnątrz ma zająć się delikatną sprawą wewnętrzną, ale i przejąć śledztwo w sprawie „kanalarza” siejącego postrach od kilku lat i pozostającego nieuchwytnym. Jednak te dwie kwestie to jedna strona medalu, bo druga, choć to wydaje się niemożliwe, jest jeszcze bardziej mroczna i wiąże się z podążającymi za śledczymi tajemnicami i demonami z przeszłości, przed którymi nie ma ucieczki.

Jeszcze nie spotkałam się z kryminałem, w którym para współpracujących ze sobą śledczych byłaby tak nieprzewidywalna, specyficzna i… szalona. I ta ich burzliwa relacja trzymała mnie w napięciu bardziej niż prowadzone śledztwo. Kreacja „Jędzy” Jadeckiej, która zdaje się być momentami totalnie odklejona od rzeczywistości, to prawdziwy majstersztyk, szczególnie w interpretacji Pauliny Holtz. Stopniowo odsłania się przed nami przeszłość bohaterki bardziej mroczna niż najbardziej przerażający nocny koszmar, która musiała pozostawić trwałe ślady na psychice.

Pozostaję pod ogromnym wrażeniem zarówno fabuły, jak i wykonania, które interpretacją lektorów, efektami dźwiękowymi i nastrojową muzyką rewelacyjnie oddaje klimat powieści. Klimat podszyty narastającym szaleństwem, w którym czasem trudno odróżnić rzeczywistość od ułudy. W którym nic nie jest czarne lub białe, a nasze potępienie może z czasem zmienić się we współczucie.

Bardzo liczę na kontynuację tej historii, bo ma niesamowity potencjał, a Was zachęcam do sprawienia sobie przyjemności jej przesłuchania, a jeśli mimo zachęt nie jesteście przekonani do audiobooków, to sięgnięcia po e-booka dostępnego również na Legimi.

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2024-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2024r.,

Dzisiejsza recenzja dotyczy książki, przy której współpracowali jedni z moich ulubionych pisarzy, a mowa o Mieczysławie Gorzka i Michale Śmielak. Książka ,,Cienie dawnych grzechów" to historia, która może momentami przerazić, zszokować, zdenerwować, ale przede wszystkim mega zainteresować. Dla miłośników elektronicznej wersji książki to na Legimi dostępny jest e-book oraz audiobook z cudownymi lektorami, a efekty, jakie tam usłyszysz spowodują, że w pewnym momencie odczujesz na sobie ból, smutek, radość, ekscytacje któregoś z bohaterów. Uwielbiam słuchać i słyszeć jak jedzie auto, śpiewa ptak w parku, czyli wszystko to, co nas otacza. Szkoda, że inni wydawcy nie nagrywają w ten sposób, no ale ile ludzi tyle zdań, opinii. Opisów książki jest sporo, więc zachęcam do przeczytania. Historia, która w dużej mierze skupia się na traumach, przeżyciach, strefie psychicznej bohaterów, a tym bardziej mordercy.

Kiedy większość z nas żyje w świecie, w którym słońce pada na naszą twarz inni znajdują się w miejscach, gdzie te promienie nigdy nie dotrą, a mowa o świecie pod ulicami miasta, w którym to kanalarz ma swoje miejsce. Co tam robi?, a może, z kim robi tego dowiecie się już sami, ale mi przypomniała się okładka, akcje, sceny z książki Stephena Kinga ,,To" z klaunem w roli głównej. Ciarki miałam jak czytałam. Jedynym minusem była postać kanalarza tak jakoś za mało go było i tutaj mam nadzieję, że będzie kontynuacja (chodź po zakończeniu nie wiem, czy tak będzie), ponieważ mam nadzieję, że naszego mordercy będzie więcej np. w dialogach itp. Od razu uprzedzam to wyłącznie moja opinia, która w niczym nie chce ujmować książce, bo książka jak wcześniej napisałam przyprawia o ciarki. Znajomi też są po tej lekturze i mają totalnie inne wrażenia, i to jest mega. Mocno ciekawiła mnie postać naszej komisarz Kalina Jadecka przez to, co jej się przytrafiło. Kibicowałam jej do ostatniej strony książki. Momentami przerażała, momentami rozbawiła. Kolejnym takim creepy momentem to była muzyka w tle, i to jest właśnie mega dla audiobook, ponieważ taki utwór naprawdę robi robotę i nadaje danym scenom atmosfery iście z horrorów.

Jeżeli chcecie wiedzieć, o jaką muzykę chodzi to posłuchajcie sobie utwór Mozarta - Lacrimosa. Brrr.... Najgorsze (albo i nie :p) jest to, że dodałam sobie ten utwór do play listy :D. Nie będę zdradzać fabuły, ale zdradzę, że książkę słucha, czyta się bardzo szybko i mam nadzieję, że jeszcze spotkam ten duet przy innych tytułach.

" [...] Pamiętaj, że w procesie poszlakowym też można dostać dożywocie. Bez żadnych dowodów. [...]"

Powieść "Cienie dawnych grzechów" to debiutanckie dzieło duetu Mieczysława Gorzki i Michała Śmielaka. Dzięki Wydawnictwu Labreto i Legimi miałam przyjemność wysłuchać tej historii pod postacią superprodukcji (audiobooka), w której wzięło udział mnóstwo fantastycznych głosów, między innymi: Pauliny Holtz, Jakuba Sasaka,  Modesta Rucińskiego, Wojciecha Żołądkowicza i Macieja Kowalika.  Efekty dźwiękowe są niesamowite. Pierwszy raz słuchałam takiej produkcji. Momentami można być przerażonym, słysząc niektóre odgłosy. Dla mnie ta produkcja zasługuje na top miesiąca, a nawet roku.

Autorzy Gorzka i Śmielak bardzo dobrze się spisali. Przedstawili kryminalną historię w zupełnie innym stylu. Poznałam w niej kobietę, policjantkę, a właściwiej komisarz Kalinę Jadecką,  która zyskała przydomek "Jędza". Dlaczego? Jak ją poznacie, to zrozumiecie. Dziewczyna ma coś nie tak z głową. Widać, że życie jej nie oszczędzało. Aktualnie w swojej głowie słyszy pewien głos, który nie chce jej opuścić. Non stop do niej mówi. Kim on jest? Tę prawdę poznacie, czytając "Cienie dawnych grzechów". Mimo wszystko polubiłam tę bohaterkę i byłam bardzo ciekawa, czy rozwiąże sprawę morderstw kobiet. Potwór grasuje po Wrocławiu już  od trzech lat. Czy tym razem uda się go złapać? Czy Wrocławscy policjanci są skorumpowani? To odkryć będą musieli: warszawska komisarz Kalina Jadecka i inspektor Daniel Bednarz. Czy inspektor Bednarz ma czyste intencje?

Spotkałam tutaj mnóstwo zwrotów akcji. Miałam nawet swoją teorię dotyczącą mordercy. Odkrywając tę historię kawałek po kawałku, byłam w totalnym szoku. Czegoś takiego to ja się nie spodziewałam. Wow! To było bardzo mocne uderzenie. Wielkie brawa dla autorów. Zakończenie to prawdziwa bomba.

Jeżeli jesteście ciekawi  debiutanckiej powieści Mieczysława Gorzki i Michała Śmielaka, to śmiało sięgnijcie po "Cienie dawnych grzechów". Zachęcam was do wysłuchania audiobooka. Idealne dzieło dla wszystkich miłośników kryminałów. Mam nadzieję, że panowie napiszą wspólnie jeszcze kilka powieści.

"Cienie dawnych grzechów" to mroczny psychologiczny kryminał, który wbija w fotel i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Czy warto wspominać i grzebać w dawnych ciemnych grzeszkach? Czy to przyniesie dobre efekty? Czy raczej skutek odwrotny?

Od razu mówię, że ta historia wciąga od samego początku.

Bohaterowie barwni, bardzo dobrze rozrysowani i przedstawieni. Historia Jędzy mocno mnie zaintrygowała i dosłownie mną wstrząsnęła. Nie ukrywam, że przy tej bohaterce poleciały mi łzy. Początkowo jej nie lubiłam, ale z biegiem stron zmieniłam o niej zdanie. Inspektor Bednarz, to dość wścibski facet. Uważajcie na niego. Jest jeszcze ktoś, kogo koniecznie musicie poznać. Zdradzę wam tylko pseudonim tej osoby, to Kanalarz.

Fabuła jest wielowątkowa. Z jednej strony mamy do czynienia z życiem osobistym bohaterów i ich tłem obyczajowym, a z drugiej jak już pisałam z mordercą, który od trzech lat jest nieuchwytny. Uwielbiam, gdy w powieściach mam do czynienia nie tylko z życiem zawodowym bohaterów, ale i osobistym.

Akcja jest wartka z ciekawymi zwrotami.

Jeżeli jesteście miłośnikami Wrocławia, to polecam wam jego mroczną odsłonę. Fani Mieczysława Gorzki i Michała Śmielaka będą zachwyceni. Czytelnicy, którzy ich nie znają, proszeni są o ich poznanie. Warto czytać i słuchać kryminały tych polskich autorów.

Powieść "Cienie dawnych grzechów" możecie znaleźć na Legimi pod postacią e-booka i audiobooka.

Za możliwość wcześniejszego przeczytania i wysłuchania tej książki dziękuję ślicznie Wydawnictwu Labreto.

Ps.

Pierwszy rozdział dosłownie mnie przestraszył. Uwielbiam to uczucie.

Czy lubicie motyw traumy w książkach? Tutaj taki otrzymacie. Autorzy w idealny sposób go przedstawili. Dosłownie aż strach się bać.

Gratuluję autorom tak udanego wspólnego debiutu.

Tę historię chętnie zobaczyłabym na dużym ekranie.

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun