reklama

Recenzja książki: Taka jak ty

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Powieści obyczajowe kierowane przede wszystkim do kobiet to niezwykle popularny gatunek literacki. Kolejnych tytułów – zagranicznych bądź polskich autorek – ukazuje się na rynku wydawniczym w każdym miesiącu co najmniej kilkanaście. W tym gąszczu naprawdę trudno wybrać książkę, która okaże się ciekawa pod względem fabularnym, ale też będzie po prostu dobrze i z pomysłem napisana. Dobrym wyborem okazuje się najnowsza powieść Gabrieli Gargaś Taka jak ty.

Głównymi bohaterkami powieści są dwie przyjaciółki: Karolina i Mariona. Dziewczyny przyszły na świat tego samego dnia, w tym samym szpitalu i tak rozpoczęła się ich (początkowo raczej ich mam) znajomość. Bohaterki razem dorastają, dojrzewają i przeżywają pierwsze fascynacje oraz zawody miłosne. Gdy są już dorosłymi kobietami, ich ścieżki nadal mocno się krzyżują, chociaż styl i pomysł na życie każdej z kobiet jest zupełnie inny.

Mariona szybko wychodzi za mąż i równie szybko rodzi dwóch synów. Chociaż nie zrezygnowała całkowicie z pracy – zarobkowo w domu zajmuje się szyciem firan, zasłon i lalek – jej życie obraca się wokół domu. Każdego dnia Mariona odwozi synów: Piotrusia i Marcela do szkoły i przedszkola, zajmuje się zakupami, gotowaniem obiadów, sprzątaniem, praniem i prasowaniem. Kocha swojego męża, Witka, jednak codzienność i rutyna sprawiają, że gorąca miłość ustępuje miejsca przywiązaniu i przyzwyczajeniu. Mariona zdaje sobie sprawę, że chce od życia czegoś więcej niż tylko łatki „kury domowej”. Gdy na horyzoncie pojawia się przystojny wdowiec, tatuś jednej z koleżanek jej synów, kobieta ma szansę na nieco ognia w swoim życiu.

Karolina to singielka, zmieniająca zarówno partnerów, jak i pracę jak rękawiczki. Chociaż nieśmiało zaczyna myśleć o stabilizacji i założeniu rodziny, kobieta tak naprawdę uważa, że jeszcze nie trafiła na wymarzonego „księcia z bajki". Karolina jest niezależna, wyluzowana, żyje z dnia na dzień.

Taka jak ty to powieść obyczajowa o zwyczajnych kobietach. Nie jest to, na szczęście, opowieść celebrytki bądź żony znanego sportowca czy aktora, która próbuje udowodnić czytelniczkom, że przecież wiedzie takie samo życie jak inne Polki, chociaż nikt tak naprawdę jej w to nie wierzy. Nie jest to także historia wyssana z palca – o niewiarygodnym, wielkim spadku, ścigającej zwykłego człowieka mafii czy cudownym uzdrowieniu. Opisane na kartach powieści wydarzenia niczym nie różnią się od znanej czytelniczkom codzienności. Co zatem sprawia, że książkę pochłania się tak szybko i z trudem od niej odrywa? Ta właśnie zwyczajność, fakt, że w każdej z bohaterek odnajdujemy cząstkę siebie, cząstkę swoich codziennych obowiązków, rozczarowań czy sukcesów. Życie, które prowadzą Mariona i Karolina, znamy z własnego doświadczenia. Takie życie wiodą nasi znajomi i przyjaciele, wiemy więc, dokąd pewne wybory mogą doprowadzić, przewidujemy zakończenie i utożsamiamy się z bohaterami tej historii.

Książka Gabrieli Gargaś jest szczera i do bólu prawdziwa. Znajdzie się podczas lektury czas na śmiech, wiele sytuacji może wzbudzić nasz protest czy złość, inne z kolei sprawią, że łza zakręci się w oku. Ale takie jest życie – na wszystko przychodzi czas, o wszystko trzeba walczyć i nie można poddawać się, pomimo napotykanych trudności, zwątpienia i braku sił. Taka jak ty to tak naprawdę opowieść o nas, zwyczajnych kobietach, które pragną jedynie szczęścia dla siebie i swojej rodziny, osiągając je często najprostszymi środkami.

Powieść napisana jest prostym językiem. Spójna fabuła i pomysł na akcję sprawiają, że książkę czyta się z przyjemnością. Dobrym rozwiązaniem okazało się dość szczegółowe ukazanie dzieciństwa głównych bohaterek. Zazwyczaj czytelnicy dowiadują się niewiele o przeszłości poszczególnych postaci. Drobiazgowo opisane dorastanie i dojrzewanie Karoliny i Mariony sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby znał bohaterki od dawna – z podwórka, ze szkolnego korytarza, z sąsiedztwa. Młode lata oczywiście rzutują na życiowe decyzje dorosłych kobiet i rzucają nieco światła na to, co może wydarzyć się później.

Książka Gabrieli Gargaś kierowana jest przede wszystkim do kobiet. Chociaż to lekka lektura, przekaz i opisywane wydarzenia do banalnych nie należą. Taka jak ty to pierwsza, naprawdę dobrze napisana i bardzo udana część cyklu o losach Mariony i Karoliny. Warto po nią sięgnąć, warto też zaczekać na kolejną odsłonę tej historii.

Kup książkę Taka jak ty

Zobacz opinie o książce Taka jak ty
Taka jak ty
Gabriela Gargaś
Luna
Gabriela Gargaś 0
Okładka ksiązki - Luna

Luna ma w sobie coś z żywiołu. Gdy się śmieje, świat śmieje się wraz z nią. A gdy kocha, to całym sercem. Latając, czuje się wolna. I choć wciąż ściga...

Wieczór taki jak ten
Gabriela Gargaś0
Okładka ksiązki - Wieczór taki jak ten

Idealna lektura na zimę, zwłaszcza dla tych, którzy kochają Boże Narodzenie. Główna bohaterka, Misia, po śmierci mamy opiekuje się młodszym...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski