Recenzja książki: Świat w piżamie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Każda pora doby służy odpowiednim celom. O ile w przypadku dnia nie ma problemu, każdy bowiem wykonuje powierzone mu obowiązki, o tyle w przypadku nocy sprawa nie jest już tak całkiem prosta. Książeczka Świat w piżamie docenia wszystkich tych, którzy z różnych powodów zmuszeni są przedłożyć wykonywanie ważnych zadań nad sen (mnóstwo tajemnic skrywa blask księżyca).

Ciekawy świata Krzyś zadaje mnóstwo pytań. Interesuje go wszystko. Tym razem zaciekawiło go życie po zmroku. I chociaż on sam w nocy śni piękne sny, zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszyscy mogą po prostu się położyć i wyspać. Każde z czternastu opowiadań Justyny Drobkiewicz pokazuje odpowiedzialną pracę przedstawicieli różnych zawodów. Młody czytelnik (wraz z Krzysiem) ma okazję przyjrzeć się piekarniczym piecom, rozgrzanym do czerwoności, hurtowniom pełnym skrzynek, wypełnionych po brzegi soczystymi owocami, lądującym w różnych zakątkach świata samolotom, pilnującym ważnych obiektów stróżom, docierającym na końcową stację maszynistom, a także porządkującym tereny ekipom sprzątającym. Podziwia szybko reagujących na dźwięk alarmu strażaków oraz stojące nieustannie na posterunku służby porządku publicznego. Trwoży się na dźwięk rozlegających się w nocnej ciszy sygnałów pojazdów uprzywilejowanych. Towarzyszy pracownikom oddziałów ratunkowych i nocnych aptek. Poznaje również zmagających się z żywiołem rybaków oraz troszczącą się o ich bezpieczeństwo obsługę latarni morskich. Wsłuchuje się w doskonałą dykcję dziennikarzy radiowych. Wreszcie – odwiedza ogromne hale drukarni, gdzie zatrudnieni specjaliści odpowiadają za poranne dostawy czasopism.

Publikacja Wydawnictwa Dwukropek skierowana została do dzieci w wieku przedszkolnym. Skorzystają z niej również rodzice (rozmowy z dzieckiem zacieśniają przecież rodzinne relacje) i nauczyciele wczesnych etapów edukacyjnych. Jasne przesłanie uczy wdzięczności za otrzymywane dobra, pokazuje wzajemną zależność ludzi między sobą, a także zapewnia, że każda praca, przynosząc korzyści całemu społeczeństwu, jest ważna i potrzebna. Lektura zachęca także do obserwacji otaczającej rzeczywistości, prezentując mnóstwo ciekawostek: wiele wyjaśniające linie papilarne, niebezpieczne poszukiwania pod gruzami i groźna walka z żywiołem to tylko niektóre z wielu jeszcze innych, zawartych w lekturze przydatnych treści. Duży format książeczki, twarda okładka, ciekawe dialogi oraz piękne, barwne, realistyczne, dynamiczne i zabawne ilustracje autorstwa Anny Simeone sprawiają, że młody czytelnik chętnie będzie sięgał po lekturę.

Świat w piżamie jest fascynującą opowieścią o tym, co dzieje się pod niebem pełnym gwiazd, w rytmie odmiennym od dziennego. A co się dzieje? Treść książeczki wszystko wyjaśni.

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży bóg

Kup książkę Świat w piżamie

Zobacz opinie o książce Świat w piżamie
Świat w piżamie
Justyna Drobkiewicz