Recenzja książki: Jeszcze pięć minutek

Recenzuje: Anna Globisz

Adam Szustak OP jest rekolekcjonistą, którego nauki od lat przyciągają wielu słuchaczy (a od jakiegoś czasu także czytelników). Rokrocznie proponuje także rekolekcje na czas Adwentu. W roku ubiegłym przebiegały one pod hasłem Jeszcze pięć minutek. Tym razem możemy do nich powrócić, jednak w nieco innej formie – nie będą to już fimly zamieszczone w serwisie YouTube, lecz książka, którą każdy mający trudności ze skupianiem uwagi na słowie mówionym bez większego problemu może przeczytać i przyswoić płynącą z niej naukę, poświęcając na to nie więcej, niż właśnie 5 minut dziennie.

Specyfika tych rekolekcji polega na ich wyjątkowej zwięzłości – zazwyczaj Szustak mówił dużo, tutaj postawił jednak na mnogość treści w możliwie najbardziej skondensowanym wydaniu - tak, by każdy rozdział przeznaczony na kolejny dzień Adwentu można było przeczytać przed wyjściem do pracy i by nauka pracowała w nas przez cały dzień. Autor dosłownie bombarduje czytelników Słowem Bożym, celnie trafiając w nasze lęki, zniewolenia, nałogi, troski, rany i wątpliwości.

Cechami, która do Szustaka przyciągają, są jego bezwzględna szczerość i bezkompromisowość. Nawet, jeśli mówi on rzeczy nieprzyjemne czy trudne (w tej publikacji także ich nie zabraknie), jeżeli zachęca do wyjścia poza własną strefę komfortu, zawsze czyni to z humorem, metaforycznie, ale także dosadnie. Brak tu pompatycznego moralizatorstwa, jest za to prosty przekaz, konkret, którego potrzebuje człowiek współczesny, głęboko zanurzony w niejasnych i nierzadko sprzecznych przekazach, docierających z mediów.

Tego Adwentu więc nie pośpicie #jeszcze5minutek, bo przed Wami wielka duchowa praca do wykonania. Zatem - budziki nastawiamy na odpowiednią godzinę i zasiadamy do lektury. Bez wymówek, w miejsce bezmyślnego porannego przeglądania Facebooka.

Bardzo dobre rekolekcje i świetne wydanie, wzbogacone o dobrze dobrane grafiki oraz fotografie, a także wyróżnienie najistotniejszych kwestii.

Kup książkę Jeszcze pięć minutek

Zobacz opinie o książce Jeszcze pięć minutek
Jeszcze pięć minutek
Adam Szustak OP
Rodzinne pole minowe
Adam Szustak OP0
Okładka ksiązki - Rodzinne pole minowe

Obraz zbyt wielu rodzin przypomina pole minowe lub wojskowy poligon, gdzie praktycznie na każdym kroku w codzienności można natknąć się na niebezpieczną...

Adam Szustak OP0
Okładka ksiązki - Ballady i romanse. Od zakochania do miłości, czyli krótki niepodręcznik budowania związku

Czy jest przepis na miłość? Co zrobić, by miłość zakwitła w naszym życiu? Czy istnieje miłość ,,na zabój", na zawsze? Gdzie jej szukać? Jak wejść w związek...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska