Recenzja książki: Jak przytulić jeżozwierza. Proste sposoby kochania trudnych ludzi

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Każdy z nas czasami bywa jeżozwierzem. Z nastroszonymi kolcami, zlęknionym, nawet przerażonym. Niektórzy bywają jeżozwierzami częściej, a nawet przez cały czas. Jak nauczyć się współegzystować z ludzkim jeżozwierzem – zwłaszcza, jeśli żyjemy z nim pod jednym dachem, spotykamy go w pracy lub w szkole? Receptę na to przedstawia lekarka Debbie Joffe Ellis w książce Jak przytulić jeżozwierza. Proste sposoby kochania trudnych ludzi.

Nietrudno trafić na jeżozwierza. Wszak niemal wszyscy żyjemy w biegu i narażeni jesteśmy na nieustający stres. Jeżozwierze jeszcze trudniej znoszą takie zawirowania, a ich reakcje obronne często odbijają się na naszym samopoczuciu. Jeśli chcemy żyć w zgodzie z jeżozwierzem, nie narażać się na konflikt z nim albo zwyczajnie chcemy mu pomóc i zrozumieć go, wystarczy przejrzeć porady z książki doktor Debbie Joffe Ellis.

Na stronach książki dowiadujemy się, że motywatorem działań jeżozwierza jest strach. Jeżozwierz boi się wielu rzeczy, dlatego aby ich unikać lub postawić na swoim, często reaguje zbyt impulsywnie, czasem nawet agresywnie. Zaburzona rutyna, wybicie z rytmu i uporządkowanego schematu dodatkowo wzmagają niepewność i strach jeżozwierza.

Jeżozwierzy nie trzeba jednak unikać i chować się przed nimi. Jeśli z odpowiednią empatią podejdziemy do trudnych osobowości, otworzymy się na problemy, spróbujemy zrozumieć, z czego wynika strach i niepokój jeżozwierzy, na pewno takie relacje uda się naprawić, a nawet z sukcesem budować.

Książka Jak przytulić jeżozwierza to zbiór bardzo krótkich, ale jasno przedstawionych i prostych porad. Zrozumienie ich nie będzie stanowiło żadnego problemu dla czytelnika. Większą trudnością stanie się z pewnością wdrożenie ich w życie, bowiem obcowanie z jeżozwierzem to pasmo ciągłych wyzwań.

Jak przytulić jeżozwierza to rewelacyjna lektura, którą powinien przeczytać każdy. Wszak żyjemy w wielkiej społeczności, a obcowanie z trudnymi charakterami to często nasza codzienność. Zrozumienie ich, umiejętność rozmowy z trudnymi ludźmi, uodpornienie się na ciosy zadawane przez jeżozwierze staje się zatem potężnym orężem, w które warto się zaopatrzyć.

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Jak przytulić jeżozwierza. Proste sposoby kochania trudnych ludzi

Zobacz opinie o książce Jak przytulić jeżozwierza. Proste sposoby kochania trudnych ludzi
Autor
Smerfy i świat emocji. Smerf, który miał dość pożyczania swoich rzeczy
Okładka ksiązki - Smerfy i świat emocji. Smerf, który miał dość pożyczania swoich rzeczy

Dwunasty tom serii o Smerfach, która ma pomagać najmłodszym czytelnikom w przezwyciężeniu swoich lęków. Każdy album jest uzupełniony wskazówkami dla dzieci...

Z duchami przy wigilijnym stole
Okładka ksiązki - Z duchami przy wigilijnym stole

Mistrzowska kolekcja niezwykłych opowieści, która przeraża i bawi, zapraszając czytelnika do podróży po świecie upiornych zjaw, poszukiwaczy przygód...

Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;