Recenzja książki: Adela. Krok w przeszłość

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Krok w przeszłość to powieść pokazująca, jak bardzo przewrotny i nieprzewidywalny jest los. A także że czasami bywa on również złośliwy.

Adelę poznajemy w sylwestra, gdy dziewczyna po raz pierwszy ma spędzić wieczór i noc poza domem. Dwunastoletnia wtedy bohaterka wraz z koleżankami oczekuje nowego, 1990 roku. Wszystko wydaje się wtedy takie proste. Życie zdaje się stać przed dziewczynkami otworem. Jedne marzenia prześcigają kolejne i nastolatki są pewne, że niczego nie muszą się obawiać. Jednak to, jak wita Adelę nowa, ostatnia już dekada XX wieku, okazuje się przełomowe. Śmiertelny wypadek rodziców, przeprowadzka do domu dziecka i porzucenie przez ciotkę, która zdawała się jedyną ostoją zlewają się tragiczny ciąg zdarzeń. Gorzki, pełen rozczarowań i żalów smutny początek nowego życia.

Adela. Krok w przeszłość to historia dorastania Adeli w domu dziecka, dojrzewania do podejmowania własnych decyzji, a także godzenia się z niesprawiedliwością, która spotyka ją od śmierci rodziców. To opowieść o samotności i porzuceniu. O walce z systemem, który traktuje i mierzy wszystkie dzieci w sierocińcu tą samą miarą, nie zwracając uwagi na ambitniejsze czy bardziej zdolne osoby. To historia o marzeniach, które trzeba było porzucić, o wielu zmarnowanych szansach, o palącej potrzebie bliskości.

Aneta Krasińska prezentuje swoją bohaterkę w sytuacjach skrajnych. W momencie, gdy wszystko wydaje się toczyć właściwym rytmem, wydarza się tragedia. W chwili, gdy pieniądze leją się strumieniami, Adela uświadamia sobie, że płaci za to zbyt wysoką cenę i dla swojego dobra, rezygnuje z takiego stylu życia. W czasie, gdy znajduje miłość, decyduje, że jej powołaniem jest praca, przez co kończy szczęśliwy związek. Bohaterka zdaje się miotać – podskórnie pragnie stabilizacji, bezpieczeństwa, drugiej osoby, ale nie do końca wie, jak osiągnąć ten stan. Może zabrakło jej pomocnej dłoni rodziców? Dorosłego przewodnika, który na przestrzeni lat pomaga i uczy podejmować decyzje dorastającemu dziecku?

Powieść Adela. Krok w przeszłość zabiera czytelników do chwili, gdy bohaterka dobiega czterdziestki. Jej dotychczasowe życie zdaje się skomplikowaną mozaiką, złożoną z trudnych doświadczeń, rozczarowań i krzywd, ale też sukcesów i ciężkiej pracy, która pozwoliła jej dojść bardzo wysoko. O tym, co wydarzy się później, o tym, czy upragniony spokój wreszcie zagości w jej życiu, czy też los znowu rzuci jej pod nogi kłody, czytelnicy dowiedzą się z drugiego tomu dylogii – Adela. Krok w przyszłość.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Adela. Krok w przeszłość