Kocia kawiarnia

“Kocia kawiarnia” Anny Sólyom to lektura odpowiednia na kocie święto, które wypadło wczoraj, 17 lutego. Przeczytałam tę książkę w jedno popołudnie i przeniosłam się w wyjątkowy, koci świat.

Nagore, główna bohaterka książki, zdesperowana, podjęła pracę w kociej  kawiarni, choć tak naprawdę nie lubiła kotów (tak jak ja!). Jest zmuszona przełamać swoją niechęć do tych zwierząt, przebywać z nimi codziennie, opiekować się  nimi. Nie było to dla niej łatwe na początku, ale z czasem zaczęła poznawać zwyczaje kotów i powoli przekonywała się do tych futrzaków, zazdroszcząc im jednocześnie spokoju i swoistej filozofii życia. Razem z Nagore i ja zaczęłam odnajdywać się w świecie pełnym kotów, kocich przysmaków i zielonej japońskiej  herbaty.

“Kocia kawiarnia”  przez niektórych może zostać uznana za  zbyt naiwna i prostą. Myślę jednak, że właśnie w tym tkwi jej urok. Ta krótka opowieść o rozpoczynaniu życia na nowo, oswajaniu się ze swoimi lękami, jest pełna ciepła, nadziei, pokrzepiająca i trochę magiczna. Nie brak w niej mądrości życiowych, a właściwie ważnych lekcji udzielanych Nagore przez koty, jak choćby taką: “Zaakceptuj siebie taką, jaką jesteś, a nie będziesz potrzebowała aprobaty ze strony innych”.  Zapewne  te  sentencje  nie są zbyt odkrywcze i oryginalne, ale może skłonią  do chwili refleksji, a wtedy dojdziemy, tak jak Nagore, do wniosku, że “Ja chyba zawsze chciałam zmieniać to, z czym tak naprawdę powinnam była się pogodzić”.

Przyjazna to i lekka książka, z kocimi bohaterami o różnorodnych charakterach,  momentami zabawna, momentami wzruszająca , nie tylko dla kociarzy. Ja do nich nie należę, ale przyjemnie było mi przez chwilę znaleźć się w tym kocim, mruczącym świecie, a przy okazji i w pięknej Barcelonie!

Informacje dodatkowe o Kocia kawiarnia:

Wydawnictwo: Mando
Data wydania: 2022-10-26
Tytuł oryginału: Neko Cafe
Dodał/a opinię: MagdaKa

Tagi: Literaturoznawstwo - dramat

Zobacz opinie o książce Kocia kawiarnia

Kup książkę Kocia kawiarnia

Koty pomagają nam odkryć nasze prawdziwe ja. Mają nadprzyrodzone moce! To prawda, co mówią: oczyszczają aurę.

Wbrew temu, co się mówi, koty mają doskonałą pamięć.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;