Zwyczajni święci Polacy

ŚWIĘTOŚĆ JEST MOŻLIWA. DLA KAŻDEGO.

Kim jest ,,zwyczajny święty"? Czy świętość wymaga od nas specjalnych aktów heroizmu? Co w naszym życiu może oznaczać przyjęcie woli Bożej?

Małgorzata Król w najnowszej książce przedstawia historie dziesięciu zwykłych świętych mężczyzn, którzy w swojej codzienności całkowicie zaufali Panu Bogu: Jarogniewa Wojciechowskiego, Ryszarda Knosały, Józefa Ulmy, Edwarda Woyniłłowicza, Jana Tyranowskiego, Romualda Traugutta, Jerzego Ciesielskiego, Franciszka Stryjasa, Witolda Pileckiego i Karola Wojtyły seniora.

Ich życiorysy to opowieść nie tylko o wielkich czynach, lecz przede wszystkim o prostocie, oddaniu i codziennym trudzie dążenia do doskonałości. To historie ludzi, którzy nieustannie stawiali czoła życiowym wyzwaniom, ufając w Boże prowadzenie. Niektórzy z nich są dobrze znani z kart historii, jednak dotąd nie byli kojarzeni ze świętością. Bohaterowie książki pokazują, że świętość nie jest czymś wyjątkowym, lecz darem dostępnym dla każdego, mogącym się zrealizować w każdych okolicznościach.

Małgorzata Król - ur. 1994, autorka licznych książek, m.in.: Zwyczajne święte kobiety, Chłopcy malowani. Interesuje się historią, szczególnie drugiej wojny światowej oraz żywotami wielkich Polaków.

Informacje dodatkowe o Zwyczajni święci Polacy:

Zwyczajni święci Polacy - opinie o książce

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2024-08-05, Ocena: 6, Przeczytałam,

Codzienność drogą do świętości.

Tak można jednym zdaniem określić opowieść o 10 mężczyznach, Polakach, których życiorysy jest nam dane poznać w wyjątkowej książce Małgorzaty Król "Zwyczajni święci Polacy". Jarogniew Wojciechowski, Ryszard Knosała, Józef Ulma, Edward Woyniłłowicz, Jan Tyranowski, Romuald Traugutt, Jerzy Ciesielski, Franciszek Stryjas, Witold Pilecki i Karol Wojtyła senior, bo o nich mowa, prezentują postawę człowieka - mocarza ducha, który pomimo ciężkiego losu, jaki przyszło mu znosić, został wierny swoim wartościom. Autorka przykładem ich życia przekonuje nas o tym, że świętość to nie dumanie na chmurce, ale codzienna droga, na której nie brakuje cierni, trudu, ludzkiej ułomności, to wierne kroczenie po niej, aż do samego końca.
Przyznam, że niektóre z tych nazwisk są mi obce, ale po przeczytaniu książki stali się moimi bohaterami, podobnie jak Pilecki czy Ulma. Bohaterowie codzienności, cisi, którzy uczą nas, swoją postawą, nawet w najgorszych warunkach, że świętość to dar dla każdego, bez wyjątku. Czytając o nich, czułam dumę z tego, że nasza Polska ziemia zrodziła tak wielu wartościowych ludzi, życiorys każdego z nich pobudza ducha patriotyzmu i wiarę w Boże prowadzenie.

Mówi się, że dziś brakuje autorytetów? Bzdura, mamy całe mnóstwo wspaniałych ludzi w historii naszego kraju, jak choćby w tej publikacji, z których możemy czerpać wzorce, wystarczy tylko chcieć.

Zachęcam was gorąco do przeczytania książki pani Małgorzaty, bo ci ludzie zasługują na to, by ich poznać i przekazywać dalej. Zachwyćmy się zwyczajnymi świetymi.

Przekazy Wszechświata
Małgorzata Król0
Okładka ksiązki - Przekazy Wszechświata

Wszechświat to ogromna, niezbadana przestrzeń. Nie jesteśmy w stanie pojąć naszym ludzkim rozumem ani odkryć jego wszystkich tajemnic. Zbiór tytułowych...

Miłość ponad wszystko
Małgorzata Król0
Okładka ksiązki - Miłość ponad wszystko

W literaturze naukowej oraz popularnonaukowej mówi się o dość szerokim zakresie stosowania  hipnozy.  Psychologia nazywa ją stanem najwyższej...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski