Zmowa milczenia. Lenistwo

Urokliwa okolica - jezioro, plaża, las. Wydaje się, że nic nie może zmącić tego spokoju...

W malowniczej Turawie bez wieści przepada młoda Ukrainka. Iryna sprzątała u syna lokalnego bonza. Policja, zaalarmowana przez rodziców dziewczyny mieszkających w Częstochowie, rozpoczyna poszukiwania. Następnego dnia z jeziora zostaje wyłowione ciało młodej kobiety. Trudne do identyfikacji, potwornie okaleczone. Do śledztwa przyłącza się częstochowska ekipa, prokurator Hejda i komisarz Szulc (Czarny). Szybko na jaw wychodzą miejscowe tajemnice - w ostatnich latach w okolicy było kilka niewyjaśnionych zaginięć (zatonięć?) młodych kobiet. Sprawy pozostały nierozwiązane, ponieważ wielu ludziom bardzo na tym zależało. Zwłaszcza lokalnym biznesmenom, komendantowi policji i innym wpływowym osobom.

A zwykli mieszkańcy Turawy? Ściszając głos, wspominają o bandzie obiboków urządzających rajdy motocyklami. Ale nie mówią tego oficjalnie, nie składają zeznań, boją się i nie chcą się narażać. Tymczasem gang młodych, bogatych i leniwych sieje postrach w okolicy. Czy jego członkowie mają związek z zaginięciami młodych kobiet? Czy zwłoki wyłowione z jeziora to poszukiwana Iryna?

Informacje dodatkowe o Zmowa milczenia. Lenistwo:

Zmowa milczenia. Lenistwo - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytanaiska
zaczytanaiska
Przeczytane:2024-07-21,

Lubicie książki, których fabuła dzieje się w miejscach, które znacie? Ja mam do takich książek wielki sentyment.

Młoda Ukraina pracująca w ośrodku turystycznym w Turawie zostaje porwana przez niebezpiecznego przestępcę. W śledztwo, na prośbę miejscowego komendanta, włącz się również policja z Częstochowy. Komisarz Czarny oraz prokurator Hejda angażują się w sprawę. Wkrótce okazuje się, że przepiękna Turawa ma swoje brudne tajemnice. Miejscowością trzęsie gang motocyklowy, a zmowa milczenia sięga dalej niż można sobie to wyobrazić.

Nie potrafiłam odłożyć tej książki. Wciągnęłam się praktycznie od pierwszej strony. Cieszę się, że czytałam ją w weekend, bo w tygodniu chyba nie poszłabym do pracy, żeby ją skończyć. 😊

W książce mamy dwa główne wątki -   trudno wybrać, który ciekawszy i który bardziej emocjonujący -  zbrodni dokonywanych w Turawie oraz przeszłości prokuratora Hejda.

Rozdziały się mikroskopowe i przeskakują z prędkością świata pomiędzy bohaterami i zdarzeniami. To dodatkowo wyostrza i tak już szybką akcję. Rzecz dzieję się w przeciągu paru dni i niczym w szklanej kuli pokazuje rozwój wątku z wielu perspektyw.

Cały czas towarzyszyło mi wiele emocji, że wymienię klika z nich: strach o życie bohaterów, których szybko polubiłam, wściekłości i niemoc wobec przemyślności i brutalności morderców, zwierzęca wręcz chęć zemsty na czarnych charakterach tej książki (nie mylić z komisarzem Czarny😉 )

Parę dodatkowych słów należy się bohaterom głównym tego kryminału. Sprawiają wrażenie znajomych z sąsiedztwa, mają swoje problemy, boją się o swoje rodziny, dobrze się znają i wspierają a zarazem martwią się o siebie, są po prostu zwyczajni, a tym samym bardziej realni.

„Zmowa milczenia” to kolejny tom serii, której wcześniej nie znałam, ale w niczym mi to nie przeszkadzało. Jestem bardzo ciekawa wcześniejszych tomów. Warto zarezerwować sobie trochę czasu i wpaść w wir śledztw częstochowskich policjantów i prokuratora Hejda.

Polecam, polecam, polecam.

Avatar użytkownika - czytam_book
czytam_book
Przeczytane:2024-08-04, Ocena: 5, Przeczytałem,

Czy jeśli widzisz coś złego to o tym mówisz? Reagujesz? Staram się reagować szczególnie jak widzę m, że źle traktowane jest dziecko, jednak nie zawsze wychodzi mi to na dobre.

I tak się stało w małym urokliwym miasteczku Turowie, wszyscy wszystko wiedzieli i cicho siedzieli. ,,Zmowa milczenia. Lenistwo" Anna Krystaszek, wydawnictwo Muza. Jest to szósty tom cyklu ,,Siedem grzechów głównych" nie znam wcześniejszych części co kompletnie nie przeszkadzało w czytaniu.

Ciekawa fabuła, bardzo dużo się dzieje i książka trzyma w napięciu do ostatniej strony, co powoduje że ciężko jest odłożyć książkę chociaż by na moment.

Świetnie wydana kreowane postacie zarówno pierwszo jak i drugo planowe, każda z nich ma swój własny udział i swoje pięć minut w tej historii. Kilka krotnie starałam wytypować osobę, która stoi za morderstwem kobiet, w pewnym momencie mi się to udało co wcale nie było proste.

Oprócz zaginięć kobiet jest tu jeszcze jeden wątek, ja wiem jaki, a Ty musisz przeczytać aby się dowiedzieć. A ja z pewnością muszę rozejrzeć się za wcześniejszymi tomami, ponieważ chce bliżej poznać prokuratora.

Polecam.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-07-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Zmowa milczenia. Lenistwo" autorstwa Anny Krystaszek to już szósty, a zarazem ostatni tom cyklu ,,Siedem grzechów głównych". Na samym wstępie zaznaczę, że warto zachować chronologię w czytaniu, ponieważ obok głównego śledztwa prowadzone jest drugie, poboczne, które związane jest z przeszłością bohaterów.

Fabuła jest bardzo dobrze przemyślana, intryga ciekawa, a wątki zabójstwa w Turawie i przeszłości bohaterów wzajemnie się przeplatają, tworząc niesamowitą całość, od której naprawdę ciężko się oderwać. Autorka ma dar do pisania powieści, które mocno oddziałują na wyobraźnię czytelnika, a przy tym wcale nie musi dochodzić do wielkiego rozlewu krwi. Krystaszek tak operuje słowem, że mrok i hermetyczna społeczność, która tkwi w zmowie milczenia, przyprawiają czytelnika o ciarki i wzbudzają całą paletę emocji.

W przypadku bohaterów, jak zawsze muszę napisać - uwielbiam ich. Są to postacie z krwi i kości, które mogłyby na co dzień mieszkać w naszych miejscowościach, robić zakupy w tych samych sklepach co my. Nie da się ich nie lubić, czuć w ich kreacji włożone serce i, co najważniejsze, są najzwyczajniej ,,żywi".

,,Zmowa milczenia. Lenistwo" to książka, którą przeczytałam w jeden wieczór i ubolewam, że jest to już ostatni tom serii. Przywiązałam się do bohaterów i żal mi się z nimi rozstawać, jednak cieszę się, że wreszcie wszystkie elementy układanki wskoczyły na swoje miejsce. Serdecznie POLECAM!

Avatar użytkownika - zaczytanaulcia
zaczytanaulcia
Przeczytane:2024-07-17, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Kiedy zamykał drzwi, wciąż krzyczałam. Tak głośno, jak jeszcze nigdy, bo albo nie miałam okazji, albo się wstydziłam. I choć w życiu przesyłam wiele złego, tego, co tu się działo, nie dało się porównać do niczego. Krzyczałam nadal, by wykrzyczeć całą wściekłość. Później znów płakałam. Płakałam długo i tak bardzo, że koszulka była mokra od moich łez."

???

To już moje szóste spotkanie z twórczością Anny Krystaszek. Na każdą książkę autorki czekam z niecierpliwością i ogromną ciekawością.

"Zmowa milczenia. Lenistwo" to kolejna część serii "Siedem grzechów głównych", która przeraża, zachwyca i budzi ogrom emocji. Są ciarki na plecach, ale także nadzieja na to, że w końcu wszystko zostanie wyjaśnione.
Że wszystko wróci na odpowiednie tory.
Że sprawców dosięgnie sprawiedliwość, a życie bohaterów wróci do normy.
Że w końcu przestaną żyć w ciągłym strachu i niepewności o jutro.
Że będą mogli chociaż na chwilę, wziąć krótki oddech wytchnienia od trudnej, wręcz brutalnej codzienności.
Wszak mają niebezpieczną pracę, która odbija się nie tylko na ich psychice, ale przede wszystkim na ich życiu i życiu ich rodzin.

W "Zmowie milczenia" spotykamy się nie tylko z prywatnymi porachunkami, w jakie zostali uwikłani śledczy, ale także z kolejnymi brutalnymi wydarzeniami, które nie raz mrożą krew w żyłach.
Autorka ze znanym sobie kunsztem, kreśli fabułę, która wciąga od pierwszych stron, nie szczędząc jej mrocznych, wręcz drastycznych opisów, sprawiając przy tym, że nie sposób się od niej oderwać.

"Nikt nic nie mówił, ale wiedzieli wszyscy" - jak te słowa łatwo odnieść do dzisiejszych czasów, gdzie rządzą układy i układziki, gdzie ręka rękę myje. Jak to bogatszy ma większą władzę, jak ludzie są przekupni i nieczuli na krzywdę innych. Jak bardziej nad "być" liczy się "mieć".

A do tej tragedii, jaką na kartach swojej powieści kreśli Anna Krystaszek, nie musiało dojść...
Wystarczyła czysta ludzka uczciwość i przede wszystkim przetrzeganie prawa.
Nie byłoby okrutnych mordertw, okaleczeń, gwałtów i porwań, gdyby nie pogoń za bogactwem, gdyby nie strach o swoje własne życie i niemoc w okazaniu słabości. Bo tu słaby nie ma racji bytu. Tu albo się podporządkowujesz, albo jesteś nikim. Chcesz mieć kontakty z "najlepszymi" musisz tańczyć tak, jak ci zagrają. W przeciwnym razie jesteś "przegrywem" i kończysz tak, jak te kobiety, które zostały potraktowane w najbardziej bestialski sposób. Zostały nie tylko upokorzone, odarte z godności, ale także w brutalny sposób okaleczone.
Ciało jednej z nich znaleziono w jeziorze.
Ciało zmasakrowane, zniekształcone, bez możliwości identyfikacji.
W międzyczasie bez wieści ginie młoda Ukrainka.
Wtedy też zostaje wszczęte śledztwo.
Czy za bestialskim morderstwem i uprowadzeniem kryje się ta sama osoba?

"Zmowa milczenia. Lenistwo" to niezwykły i dopracowany w każdym calu kryminał, od którego nie sposób się oderwać. Nieustannie coś się dzieje. A mroczny klimat podsyca jej wydźwięk.

Wielka szkoda, że to już ostani tom serii "Siedem grzechów głównych".

Polecam ?

Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2024-07-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
W Turawie bez śladu giną młode kobiety, ale wszystkie takie zajścia są zamiatane pod dywan. W miejscowości panuje zmowa milczenia. Dopiero gdy znika Iryna - młoda Ukrainka sprzątająca domki letniskowe - w sprawę angażują się policja i psycholożka z Częstochowy, którzy wytrwale dążą do wyjaśnienia okoliczności.

Powieść bardzo przypadła mi do gustu. Główna intryga kryminalna związana z Iryną miała interesujący przebiej i, jak na kryminał, trochę nietypowy finał. I mimo że nie zdołałam polubić tej bohaterki, to ciekawiło mnie, jak ostatecznie zakończy się jej dramatyczna historia, w miasteczku spętanym korupcją i niezdrowymi układam oraz bezkarnością niektórych mieszkańców. Powieść jest napisana przyjemnym w odbiorze, lekkim stylem, z krótkimi rozdziałami kończącymi się zwykle w najbardziej newralgicznych momentach i opowiedziana pierwszoosobowo z perspektywy kilku bohaterów, co pozwala zobaczyć wydarzenia w szerszym ujęciu.

W trakcie lektury naszło mnie takie spostrzeżenie, że w sposobie budowania fabuły i prowadzenia narracji powieść Anny Krystaszek przypomina mi książki innej lubianej przeze mnie autorki...

"Zmowa milczenia. Lenistwo" jest pierwszą książką autorki, jaką przeczytałam, mimo że powieści tej autorki wiele razy wpadały mi w oko w serwisach czytelniczych. Trochę teraz jestem na siebie zła za własną ignorancję czytelniczą, bo lekturą Zmowy znowu weszłam w cykl od środka i nie wszystkie wątki są dla mnie jasne. Nic nie wiem na temat Izki, Wilka czy innych postaci, które przewinęły się przez kartki powieści (nie mówiąc już o wydarzeniach z nimi powiązanych), a te wydają się na tyle istotne, że autorka rozkłada ich historię na cały cykl. No ale nie ma tego złego, bo kolejne tytuły zasilają już moją listę lektur i powolutku dowiem się wszystkiego.

" [...] Czułam, że tracę wszystko. Nie tylko przytomność, ale i życie. To była ostatnia myśl, zanim zawładnęła mną całkowita ciemność. [...]"

Było to moje pierwsze czytelnicze spotkanie z twórczością Anny Krystaszek. Po historii z książki "Zmowa milczenia. Lenistwo" z przyjemnością sięgnę po poprzednie części z cyklu "Siedem grzechów głównych".
Anna Krystaszek ma coś w sobie takiego, co przyciąga do siebie czytelnika. Idealna autorka dla wszystkich miłośników mocnych i wciągających kryminałów. Jeżeli lubicie wakacje spędzać z dreszczykiem emocji, to śmiało sięgnijcie po "Zmowę milczenia. Lenistwo".
W tej książce znalazłam wyjątkową fabułę, wartką akcję z niesamowitymi zwrotami i oryginalnych bohaterów.
Jak wyjaśnia sama autorka, jej historia pochodzi tylko i wyłącznie z jej wyobraźni. Nie inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami. Plus za to, że tę książkę dedykowała swoim czytelnikom.
Prolog odsyła nas do ciepłego sierpnia 2020 roku do Turawy. Jego końcówka dała mi wiele do myślenia. Pozostawiła mnie z pytaniem: Co będzie dalej? Dalej skoczyłam rok do przodu i poznałam Irynę. Warto ją poznać. Autorka bardzo dobrze ją przedstawiła. Jest to młoda obrotna dziewczyna, która nie boi się pracy. Przyjechała do Polski z Ukrainy. Jaki los spotka tę bohaterkę? Powiem wam tylko tyle, że nie chciałabym być w jej skórze.
W Częstochowie poznałam Czarnego. Czy komisarz Igor Szulc obejmie fotel naczelnika? Dlaczego tak bardzo zapiera się nogami i rękoma, żeby tylko nie awansować? Czyżby bał się dodatkowych obowiązków?
Prokurator Jan Hejda będzie miał przerąbane zarówno w życiu prywatnym jak i służbowym. Dlaczego? Jego przyrodnia siostra sprawi mu niemałe kłopoty. Poznając ją, byłam wstrząśnięta, a nawet się jej bałam. Przerażała mnie. Powiem wam tylko tyle, uważajcie na nią, ponieważ jest bardzo zabójcza.
Izabela Rychter kobieta, która przed niczym się nie cofnie. Jest na czarnej liście dosłownie u wszystkich. Co takiego zrobiła? Czym sobie na to zasłużyła? Nie chcielibyście jej spotkać osobiście. Autorka bardzo dobrze ją opisała.
Oprócz tych postaci co wymieniłam, poznacie jeszcze innych bohaterów. Warto również na nich zwrócić swoją uwagę. Anna Krystaszek każdą postać z osobna dopracowała do perfekcji. Brawo. Miło mi było poznać każdą z nich.
Fabuła jest bardzo wciągająca i nie pozwala o sobie zapomnieć. Jest również wciągająca, dlatego czyta się ją od deski do deski. Dla takiej historii warto było zarwać nockę, bo niestety doba ma tylko 24 godziny.
Dzięki tej książce możecie na własne oczy zobaczyć, do czego może doprowadzić zmowa milczenia. Wszyscy widzieli, słyszeli i nic nie mówili z obawy przed utratą własnego życia. A co stałoby się gdyby wszyscy zareagowali? Świat byłby lepszy. Jednak rączka rączkę myje, a układziki dobrze przędą. Cieszę się, że autorka poruszyła tak trudny temat. W dzisiejszych czasach dużo osób nagrywa niebezpieczne sytuacje, zamiast ruszyć z pomocą. To jest przykre i żenujące. Mam nadzieję, że dzięki tej książce ludzie uświadomią sobie, jak nie należy postępować.
Was odsyłam do "Zmowy milczenia. Lenistwo", a sama z przyjemnością sięgnę po: "W cieniu terapeutki. Zazdrość", "Wizje. Gniew", "Pustelnia mordercy. Nieczystość", "Zamknięty świat. Chciwość" i "Błędne koło. Nieumiarkowanie".

Ps.

Uważajcie na siebie podczas czytania, ponieważ w tej części bez śladu znikają młode kobiety. Komu zależało, żeby prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego?
Jeżeli lubicie odkrywać miejscowe tajemnice, to idealnie trafiliście.
Zakończenie wywołało we mnie dosłownie totalny szok, a nawet łzy.

Pustelnia mordercy. Nieczystość
Anna Krystaszek0
Okładka ksiązki - Pustelnia mordercy. Nieczystość

Makabryczne morderstwo w okolicach Dukli. W lesie nieopodal pustelni św. Jana znaleziono okaleczone zwłoki mężczyzny. Ofiara to ksiądz Tomasz, dobry znajomy...

W cieniu terapeutki
Anna Krystaszek0
Okładka ksiązki - W cieniu terapeutki

Wielowarstwowa fabuła tej powieści nie pozwala czytelnikowi poruszać się przewidywalnym torem ­ wciąż zaskakuje nagłymi zwrotami akcji i zmieniającą się...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski