Za duży na bajki 2

Waldkowi raczej nie brakowało taty - dopóki ktoś nie spróbował go zastąpić

U Waldka wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku: jego gamingowe trio TWO KINGS AND QUEEN wygrywa jedno spotkanie za drugim, a ciotka Mariolka ograniczyła swoje szaleństwa do niezbędnego minimum. Co najważniejsze, mama jest już zdrowa. Niestety, poznała nowego chłopaka, Piotra. Ten mistrz sucharów i krindżu od początku działa Waldkowi na nerwy. Jego obecność zmusza go też do stawiania sobie niewygodnych pytań: gdzie jest jego prawdziwy tata? Podczas wyjazdu w Tatry nadarzy się okazja, żeby go poznać. Z pomocą najbliższych przyjaciół, Staszka i Delfiny, Waldek rusza, by uzyskać od niego odpowiedzi na swoje liczne pytania.

Kontynuacja uwielbianej powieści Agnieszki Dąbrowskiej wciąż wywołuje łzy, tak śmiechu, jak i wzruszenia. Ta pełna sytuacyjnego i językowego humoru powieść porusza tematy najważniejsze: rodziny, przyjaźni i stopniowego stawania się dorosłym.

,,Za duży na bajki", film w reżyserii Kristoffera Rusa na podstawie scenariusza Agnieszki Dąbrowskiej, okazał się być międzynarodowym hitem Netfliksa. Już 15 marca do kin wejdzie część druga tej historii.

Patroni książki: WP.PL, Czas Dzieci

Za duży na bajki 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - BOOKSARE_MYPASSI
BOOKSARE_MYPASSI
Przeczytane:2024-03-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Posiadam, współpraca,

„Trzeba się rozejrzeć, bo to, co najlepsze, często jest przecież najbliżej nas. Wystarczy to zauważyć”.

To druga część przygód Waldemara Banasia, zapalonego gracza gier komputerowych wychowywanego samotnie przez nadopiekuńczą mamę i wspieranego przez ciotkę, dziadka i przyjaciół – Delfinę i Staszka.

Mama chłopca wyzdrowiała, ciotka wyjechała, gamingowe trio TWO KINGS AND QUEEN wygrywa jedno spotkanie za drugim, a na horyzoncie pojawia się… Piotr, z którym mama Waldka spędza coraz więcej czasu. Bohater nie jest z tego faktu zadowolony, bo nigdy nie brakowało mu taty, a dodatkowo mężczyzna działa chłopcu na nerwy.

Na zaproszenie wszyscy wyjeżdżają na majówkę w Tatry. Chłopiec przypadkowo dowiaduje się, że mieszka tu jego ojciec. Z pomocą przyjaciół wyrusza on na jego poszukiwania. Liczy, że uzyska od ojca odpowiedzi na swoje pytania.

Przygoda, humor, nauka… to znajdziecie w tej historii. Autorka zachowała identyczność tych elementów w obu częściach. Ten tom czyta się równie przyjemnie co pierwszy.

Tematyka historii nie jest prosta, a dzięki temu, jak została napisana jest przystępna w odbiorze.

Sięgając po książkę przygotujcie się na niezły rollercoaster.

Historia wciąga i sprawia, że czytelnik przeżywa smutki bohatera i cieszy się jego radościami. Ukazuje ona ogromną siłę szczerej przyjaźni oraz moc rodziny. Ukazuje, że dobrze jest mieć obok siebie osobę, która jest jak „skała – nie do ruszenia”, bo można się o „nią bezpiecznie oprzeć, wiedząc, że się nie rozkruszy, nie odsunie, nie znikanie”. Wspólny czas spędzany z rodzicami jest ważny, ale historia uświadamia, że osoba dorastająca potrzebuje również „przestrzeni, w której nie ma rodziny, ale są za to znajomi”. Pokazuje, że każdy powinien znaleźć swój własny sposób radzenia sobie z odrzuceniem. Dobrze jest dać sobie zgodę na smutek oraz czas na to, by emocje opadły. Daje wskazówkę, że „kiedy nie ma innej broni, trzeba się bronić poczuciem humoru” oraz „przed przystąpieniem do zadania zawsze lepiej wizualizować sobie nie porażkę, a pełen sukces”.

Jako nastolatka cieszę się, że autorka podkreśliła fakt, iż dziewczyny w niczym nie ustępują chłopakom. Potrafią być równie dobrymi graczami jak i  przyjaciółmi.

Nie przemawiają do mnie jedynie okładki. Sugerują, że najpierw był film, a później książka oraz zabierają czytelnikowi możliwość wizualizacji wyglądu bohaterów.

„Życie nie składa się z właściwych momentów, a z momentów, które możemy uczynić właściwymi”. Moment wzięcia tej książki do ręki był momentem właściwym. Nie żałuję ani minuty spędzonej z tą historią. Polecam.

Obie części doczekały się filmowej adaptacji. Pierwsza część zebrała fantastyczne opinie, a druga od 15.03.2024 jest już w kinach.  Ja idę do kina, a Wy?

[ współpraca @Wydawnictwo_agoradladzieci ]

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-03-04, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Za duży na bajki 2" autorstwa Agnieszki Dąbrowskiej to kontynuacja losów Waldka, jego przyjaciół i rodziny. Jednak przede wszystkim jest to książka należąca do grona z gatunku książek familijnych, która zachwyca nie tylko młodszego Czytelnika, ale i tego dorosłego.

Podobnie jak i pierwsza część książka ta zachwyca już od pierwszych stron. Historia w niej opisana dotyczy okresu dorastania, przyjaźni, relacji międzypokoleniowych, czy życiowych problemów.

Fabuła jest bardzo dobrze nakreślona i pełna zwrotów akcji przez które w jednym momencie się wzruszamy, a za chwilę śmiejemy się w głos. Spora dawka humoru sprawia, że trudne i życiowe tematy stają się bardziej przyjazne w odbiorze dla młodszego Czytelnika, a nawet lepiej przez niego zrozumiałe.

Język jakim posługuje się Autorka jest świetnie dostosowany do młodszego odbiory przez co może on z łatwością wczuć się losy bohaterów, a może nawet z którymś z nich się utożsamić. Problemy z jakimi muszą się zmagać nastolatkowie nie są tutaj bagatelizowane tylko przedstawione z poważnym podejściem. Autorka traktuje nastolatków i ich problemy na równi z dorosłymi, bo przecież czym się różni nastolatek od dorosłego? Jego problemy mogą być inne, dla dorosłego błahe, ale dla nastolatka problemy te mogą mieć tak ogromną skalę jak dla nas wielomilionowy dług...

Tym razem Agnieszka Dąbrowska mocno skupia się na problemie wychowywania się bez ojca. O ile Waldek nigdy tego braku nie odczuwał tak w momencie, gdy jego mama zaczyna się z kimś spotykać w głowie chłopca zaczyna krążyć wiele myśli i z pomocą przyjaciół wyrusza w podróż, aby odnaleźć tatę. Czy podróż ta odmieni jego życie? Czy tata którego nigdy nie poznał okaże się być lepszy niż nowy partner jego mamy? Tego Ci nie zdradzę, ale możesz być pewny/-a, że podróż ta niesie za sobą wiele przygód?

,,Za duży na bajki 2" to książka, która ma w sobie urok i bardzo wartościowe przekazy. Jej lektura to czysta przyjemność i świetna rozrywka dla całej rodziny. Pomimo, że przeznaczona jest dla młodszych odbiorców to nie jest przesłodzona, a za to bardzo życiowa i zabawna. Serdecznie POLECAM!

Za duży na bajki
Agnieszka Dąbrowska0
Okładka ksiązki - Za duży na bajki

Zabawna historia o dorastaniu, wielkiej pasji i sile przyjaźni. A przy tym inspirująca opowieść o tym, co w życiu najważniejsze! Waldek ma swoje PIRYTETY:...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;