W³asn± drog±

Ocena: 5.5 (6 g³osów)

Historia drugiej szansy, która nie mog³a siê wydarzyæ

W jednej chwili pouk³adane ¿ycie Melanii rozpada siê. Jej narzeczony wyznaje, ¿e jest zauroczony kole¿ank± z pracy. M³oda kobieta, roz¿alona i zraniona, czuje, ¿e choæ na krótko musi zmieniæ otoczenie. Tylko tak ma szansê doj¶æ do ³adu ze swoimi emocjami. Spontanicznie wyrusza w motocyklow± podró¿.

Kiedy pojazd niespodziewanie psuje siê w trasie, z pomoc± przychodzi jej inny motocyklista, Miron. Po usuniêciu usterki proponuje Melanii spotkanie. Wspólny wieczór zostaje jednak przerwany i kobieta rusza dalej.

Kieruj±c siê intuicj±, trafia do domu nad jeziorem, na zupe³nym odludziu. Tam, ku swojemu zaskoczeniu, spotyka Piotra - swoj± pierwsz± wielk± mi³o¶æ. A motocykl nieoczekiwanie kolejny raz siê psuje.

Mo¿e to druga szansa? I trzeba zawalczyæ o mi³o¶æ? Ale o któr±?

Izabela Skrzypiec-Dagnan - autorka ciep³o przyjêtych przez czytelników powie¶ci Kwietniowe deszcze, s³oñce sierpniowe (2021), ¦wietnie siê bawiê w twoich snach (2019) oraz D³ugie beskidzkie noce (2022).

Informacje dodatkowe o W³asn± drog±:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2024-07-23

Tagi: romans

wiêcej

Kup ksi±¿kê W³asn± drog±

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Opinie o ksi±¿ce - W³asn± drog±

Avatar u¿ytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2024-09-05, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2024,
Ksi±¿ka “W³asn± drog±” Izabeli Skrzypiec-Dagnan jest moim kolejnym spotkaniem z ta autork± powie¶ci obyczajowych, w których uwagê zwracaj± bohaterowie, tacy zwyczajnie-niezwyczajni i piêkne opisy przyrody stanowi±ce urokliwe t³o rozgrywaj±cych siê wydarzeñ.    "W³asn± drog±" to poruszaj±ca powie¶æ obyczajowa, która w subtelny sposób ukazuje z³o¿ono¶æ ludzkich relacji i trudne wybory ¿yciowe. Ksi±¿ka opowiada historiê Melanii, m³odej kobiety, prze¿ywaj±cej ¿yciowy kryzys po zdradzie swojego narzeczonego. Melania, zamiast za³amaæ siê pod ciê¿arem emocji, wybiera ucieczkê – dos³own± i metaforyczn±. Wyrusza w podró¿ na motocyklu, w³a¶ciwie bez planu i celu, zdaj±c siê na przypadek. Poszukuje spokoju i próbuje znale¼æ wyj¶cie z tej niekomfortowej sytuacji, w której siê znalaz³a. W trakcie swojej podró¿y spotyka Mirona, który pomaga jej w naprawie motocykla i liczy na co¶ wiêcej ze strony Melanii. Ta jednak nie anga¿uje siê w dalsz± znajomo¶æ z tym m³odym mê¿czyzn± i kontynuuje motocyklow± przygodê. Nieoczekiwanie spotyka Piotra, swoj± pierwsz±, m³odzieñcz± mi³o¶æ i … Ksi±¿ka zaskoczy³a mnie mocno, nie spodziewa³am siê, ¿e autorka poprowadzi fabu³ê powie¶ci w tak niekonwencjonalny sposób, jaki - przeczytajcie! Oczywi¶cie, jest ona zgrabnie skonstruowana, w±tki mi³osne  zrêcznie przeplataj± siê z g³êbszymi tematami psychologicznymi. Trzy mi³o¶ci, które przewijaj± siê przez ¿ycie Melanii, to nie tylko romantyczne
Avatar u¿ytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:,
„W³asn± drog±” to powie¶æ, która zabiera czytelnika w pe³n± emocji podró¿ przez ¿yciowe rozdro¿a i poszukiwanie siebie na nowo. Izabela Skrzypiec-Dagnan stworzy³a opowie¶æ o mi³o¶ci, stracie, nadziei i, co najwa¿niejsze, o drugich szansach, które czasem pojawiaj± siê wtedy, gdy najmniej siê ich spodziewamy. G³ówna bohaterka, Melania, to m³oda kobieta stoj±ca w obliczu kryzysu osobistego. Jej pouk³adane ¿ycie rozsypuje siê w jednej chwili, gdy narzeczony wyznaje, ¿e jest zauroczony inn± kobiet±. W tej chwili Melania traci grunt pod nogami i postanawia spontanicznie wyruszyæ w podró¿ motocyklem, szukaj±c ucieczki od bólu i zrozumienia dla swoich emocji. To w³a¶nie ta podró¿ staje siê katalizatorem dla przemian, które musz± w niej zaj¶æ. Na swojej drodze spotyka Mirona, tajemniczego motocyklistê, który ratuje j± z opresji, gdy jej pojazd siê psuje. Ich krótka, acz intensywna znajomo¶æ sprawia, ¿e Melania zaczyna dostrzegaæ nowe mo¿liwo¶ci, ale to nie koniec niespodzianek, jakie przygotowa³ dla niej los. Trafiaj±c do domu nad jeziorem, Melania niespodziewanie spotyka Piotra, swoj± pierwsz± wielk± mi³o¶æ. Przypadek czy przeznaczenie? A mo¿e to szansa na zamkniêcie dawno otwartego rozdzia³u? Motocyklowa podró¿ staje siê tu nie tylko metafor± ucieczki, ale tak¿e symbolem poszukiwania nowego kierunku w ¿yciu. „W³asn± drog±” to opowie¶æ, która wci±ga i sk³ania do refleksji. To ksi±¿ka dla tych, którzy wierz±
Ksi±¿ki obyczajowe, to jeden z moich ulubionych gatunków. Uwielbiam je absolutnie za wszystko. Ale tego, co znalaz³am w tej konkretnej powie¶ci, nie spodziewa³am siê nawet w naj¶mielszych snach! Zaintrygowani? Mam nadziejê, ¿e tak :) Zatem serdecznie Was zapraszam do zapoznania siê z moj± opini±. Melania jest szczê¶liw± narzeczon±. Do czasu. Wszystko zmienia siê w chwili, gdy jej partner wyznaje jej podczas kolacji, ¿e zakocha³ siê w kole¿ance z pracy. ¯ycie kobiety rozsypuje siê na milion drobnych kawa³eczków. A ona sama czuje, ¿e musi koniecznie zmieniæ otoczenie. Choæ na chwilê. Wyrusza zatem w ca³kowicie spontaniczn±, samotn± podró¿ na motocyklu. Gdy jest ju¿ w drodze, niespodziewanie psuje jej siê jej ¶rodek transportu. Z pomoc± przychodzi jej inny motocyklista - Miron. Gdy usterka zostaje naprawiona, proponuje Melanii niezobowi±zuj±ce spotkanie. Spotykaj± siê wieczorem, a nastêpnie w wyniku splotu zdarzeñ, kobieta wyrusza w dalsz± drogê. Nie ma sprecyzowanego celu. Kieruje siê intuicj±. I ca³kowitym przypadkiem trafia do miejsca, gdzie spotyka swoj± pierwsz± mi³o¶æ - Piotra. A na dodatek znowu psuje jej siê jej maszyna do podró¿owania...Jak zakoñczy siê podró¿ Melanii? Co postanowi? Któr± z mi³o¶ci wybierze? To tylko niektóre z pytañ, które Wam zostawiam. Je¶li jeste¶cie ciekawi tej powie¶ci, to koniecznie powinni¶cie po ni± siêgn±æ. Na pocz±tku, pomy¶la³am sobie, ¿e to typowa historia obyczajowa, jakich wiele. No wiecie
Avatar u¿ytkownika - annaniezgodka
annaniezgodka
Przeczytane:2024-06-04, Ocena: 6, Przeczyta³am,

"Przywiod³y mnie w to miejsce ró¿ne popl±tane ¶cie¿ki. Mo¿e przemierza³am przez ostatnie lata setki kilometrów, ¿eby trafiæ w³a¶nie teraz w³a¶nie tu. ¯eby móc rozgrzebaæ jeszcze raz tamt± bolesn± historiê, spotkaæ siê z Piotrem i wreszcie to pozamykaæ."

"Zdajê sobie sprawê, ¿e znale¼li¶my siê w tym cudownym miejscu na chwilê, kto¶ da³ nam szansê na pozamykanie w±tków, które zosta³y pourywane. Czujê ogromn± wdziêczno¶æ, ¿e mogli¶my siê spotkaæ. Ale... Wiem, ¿e to tylko na chwilê."

Historia drugiej szansy, która nie mog³a siê wydarzyæ. Zastanawia³am siê jak zinterpretowaæ to jedno zdanie, które przez d³ugi czas nie dawa³o mi spokoju. Gdy czyta³am "W³asn± drog±" w pliku, nie by³am w stanie oderwaæ siê od tekstu. Dlaczego? Bo w pewnej czê¶ci obudzi³a moje wspomnienia. Te piêkne dotycz±ce w³a¶nie pierwszej i g³êbokiej mi³o¶ci. Tego szaleñstwa, oddania, pewno¶ci ¿e, wszystko mo¿e trwaæ wiecznie. Ale i by³o tutaj co¶ co przypomnia³o te¿ ból. Ogromny, nie do zapomnienia, zakopany g³êboko i wracaj±cy tylko przy jednej piosence, któr± s³ucham ze ³zami, które same p³yn±.
Wczoraj skoñczy³am czytaæ j± drugi raz i ponownie wszystkie uczucia i emocje powróci³y. To historia, która zapada g³êboko w sercu.

Ta ksi±¿ka jest w pewnym sensie podró¿±. Procesem odnajdywania siebie, swojej to¿samo¶ci, u³o¿enia uczuæ i rzeczywisto¶ci, która nie jest ³atwa. ¯ycie potrafi dokopaæ i to bardzo. Na tyle mocno, ¿e wiele wspomnieñ zakopujemy tak g³êboko, ¿e o nich zapominamy... Niestety, one powróc± czy tego chcemy czy nie. Ale jak siê wtedy od nowa nauczyæ z tym ¿yæ? Na przyk³adzie Melanii, która ucieka motocyklem w drogê, w nieznane, chce byæ gdzie¶ gdzie nie boli i natrafia na dwóch mê¿czyzn. Mirona, który pomaga jej naprawiæ motocykl, a nastêpnie swoj± pierwsz± mi³o¶æ, Piotra. Patrz±c na to co siê dzia³o w przypadku obu mê¿czyzn, by³a rozdarta. Co¶ j± trzyma³o przy Piotrze, a tam gdzie¶ czeka³ Miron. Która mi³o¶æ zas³uguje na szansê? Ta, która dawno przeminê³a czy nowa?

Warto tu jeszcze wspomnieæ, ¿e autorka niesamowicie przedstawi³a ogród sensoryczny. Przyznajê, nie wiedzia³am, ¿e co¶ takiego istnieje, a dziêki tej ksi±¿ce wczu³am siê w ¶wiat ogrodu zmys³ów. I jak siê dowiedzia³am, w Polsce kilka takich istnieje! A¿ mam chêæ siê wybraæ do którego¶, bo zdjêcia w sieci wygl±daj± piêknie. Takie ogrody wykorzystywane s± do edukacji, ale przede wszystkim do pracy terapeutycznej z osobami z zaburzeniami i upo¶ledzeniami umys³owymi oraz niewidomymi. A w ksi±¿ce jest taki jeden, bardzo fajny niewidomy ch³opiec, który skrad³ kawa³ek mojego serca.

Wracaj±c jeszcze do ksi±¿ki. Autorka gra na naszych emocjach niczym na klawiszach. Dotykiem s³ów koi nasze zbola³e dusze pokazuj±c, ¿e czas jaki mamy by i¶æ wspólnie w obranym kierunku nie jest dany na zawsze. Wt³acza te¿ nadziejê i daje szansê na co¶ co mo¿e nas odmieniæ, co obudzi nas do ¿ycia i pozwoli kroczyæ dalej, ale do tej walki musimy ju¿ podej¶æ sami i nie odpuszczaæ.

Ja wam tê ksi±¿kê polecam z ca³ego serca. Jest wspania³a na wakacje i letni czas, bo ok³adka idealnie pasuje. Jednak warto siê w niej zatopiæ w ka¿dym momencie swojego ¿ycia.

"W³asn± Drog±" Izabeli Skrzypiec-Dagnan to historia dziewczyny, której w jednej chwili posypa³ siê ca³y ¶wiat. Narzeczony Melanii wyznaje jej, ¿e zakocha³ siê... w kole¿ance z pracy. Dziewczyna nie potrafi±c pouk³adaæ sobie tego w g³owie postanawia wyruszyæ w podró¿ na motocyklu. Podczas wyprawy jej motor psuje siê dwukrotnie. Za pierwszym razem z pomoc± przychodzi jej Miron, atrakcyjny motocyklista z którym Melania spêdza mi³y wieczór i rusza dalej. Za drugim razem ko³a doprowadzaj± j± pod dom... swojej pierwszej wielkiej mi³o¶ci. Mi³o¶ci, która zosta³a przerwana nagle i nikt nie napisa³ zakoñczenia tej historii.

Bêd±c w 2/3 ksi±¿ki my¶la³am ju¿ o recenzji, spodziewa³am siê napisaæ: Bardzo przyjemna i sielankowa ksi±¿ka o prawdziwej mi³o¶ci. Có¿, kiedy dosz³am do koñca, tylko czê¶æ o prawdziwej mi³o¶ci wci±¿ siê zgadza³a. Ostatnie 50 stron ksi±¿ki to prawdziwy rolerkoster emocji. P³aka³am przy tej ksi±¿ce ze smutku, strachu, szczê¶cia... I to chyba jest znak, ¿e warto przeczytaæ.

Realistyczne dialogii, przyjemne opisy krajobrazów i mnóstwo emocji, w które ³atwo siê wczuæ. Czytaj±c "W³asn± Drog±" czu³am siê trochê jakbym sama by³a w trasie, próbuj±c odnale¼æ "co¶", a sama nie wiedzia³am czym "to" jest. Ksi±¿ka popycha do przemy¶leñ i zachêca aby doceniæ to co siê ma.

Avatar u¿ytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-08-19, Ocena: 6, Przeczyta³am,

,,W³asn± drog±" autorstwa Izabeli Skrzypiec-Dagnan to ksi±¿ka, która otula s³owami i wyciska z oczu niezliczon± liczbê ³ez. Autorka ma niesamowity dar do pisania -- sprawia, ¿e stajemy ramiê w ramiê z bohaterami jej powie¶ci i prze¿ywamy wszystkie ich emocje, a jest ich tutaj naprawdê wiele. Skrzypiec-Dagnan porusza w ,,W³asn± drog±" wiele istotnych tematów, takich jak ¿a³oba, trauma, trudna przesz³o¶æ, brak pogodzenia siê z losem, a tak¿e mi³o¶æ i wzburzone relacje na p³aszczy¼nie damsko-mêskiej. Wszystko to ¶wietnie ze sob± wspó³gra i idealnie ³±czy siê z pozosta³ymi w±tkami, które nie przyt³aczaj±, a zachêcaj± do dalszej lektury.

Bohaterowie powie¶ci zostali ¶wietnie wykreowani, a relacja pomiêdzy Mel a Piotrem zosta³a odwzorowana bardzo realistycznie. Chemia miêdzy nimi, iskry ich blisko¶ci, pragnienie, a tak¿e delikatno¶æ oraz pewna ostro¿no¶æ w ich relacji s± cudownie przedstawione i to w³a¶nie one ,,robi± tutaj robotê". Opisy zbli¿eñ staj± siê zbêdne, gdy czu³o¶æ, spojrzenia pe³ne mi³o¶ci, zrozumienia i wzajemnej pasji wychodz± na pierwszy plan.

Samo zakoñczenie jest idealne -- wyciska ³zy i jest jedynym s³usznym, jakie mog³o siê tutaj pojawiæ. Doskonale uzupe³nia scenê, która wcze¶niej wydawa³a siê nijaka, niedokoñczona, pozbawiona sensu.

,,W³asn± drog±" to ksi±¿ka pe³na emocji o mi³o¶ci, ale przede wszystkim o poszukiwaniu swojej drogi, powrotach, drugich szansach i konfrontacji z przesz³o¶ci±. Wzrusza, zaskakuje, poch³ania i otula. Serdecznie POLECAM!

Avatar u¿ytkownika - allison
allison
Przeczytane:2024-08-13, Ocena: 5, Przeczyta³am,
Ksi±¿ka ukaza³a siê 23 lipca nak³adem Wydawnictwa Zysk i S-ka ,,W³asn± drog±" to pierwsza powie¶æ Izabeli Skrzypiec-Dagnan, jak± mia³am okazjê przeczytaæ. By³a to bardzo udana lektura, momentami wzruszaj±ca, na zmianê smutna i optymistyczna, ale wisienk± na torcie okaza³o siê zakoñczenie, które wywróci³o ca³± fabu³ê do góry nogami. Akcja rozgrywa siê wspó³cze¶nie. Melania, m³oda kobieta, od kilku lat jest w udanym zwi±zku. Jej narzeczony którego¶ dnia nagle oznajmia, ¿e chyba ...zakocha³ siê w kole¿ance z pracy. Zapewnia, ¿e miêdzy nim, a znajom± do niczego nie dosz³o, ale Melania czuje siê tak, jakby ziemia usunê³a siê jej spod stóp. Pouk³adane ¿ycie rozpada siê na kawa³ki, mimo ¿e narzeczeni próbuj± ratowaæ zwi±zek. Melania decyduje siê wyjechaæ w motocyklow± podró¿. Nie ma ¿adnych planów. Po prostu jedzie przed siebie... Gdy psuje jej siê motor poznaje przystojnego Mirona, równie¿ motocyklistê. Mê¿czyzna pomaga jej i zaprasza na spotkanie. Jest poci±gaj±cy, ma poczucie humoru i podoba siê Melanii, jednak ona decyduje siê na dalsz± samotn± wêdrówkê. Gdy zatrzymuje siê przy domu po³o¿onym nad jeziorem nieoczekiwanie spotyka by³ego ch³opaka, którego pokocha³a, bêd±c nastolatk±. To niespodziewane wydarzenie wprowadza du¿o zmian i w jej ¿yciu, i w ¿yciu Piotra, który jest teraz zupe³nie innym cz³owiekiem ni¿ przed laty. Przyznam, ¿e gdy dosz³o do tego spotkania, obawia³am siê, ¿e ksi±¿ka zamieni siê w jaki¶ banalny romans, ale nic bardziej mylnego! Pobyt Melanii u Piotra, poznanie jego znajomych i przyjació³ oraz ich codziennych perypetii okaza³o siê bardzo ciekawe, ujmuj±ce i daj±ce wiele do my¶lenia na temat ró¿nych problemów oraz roli przypadku w ¿yciu cz³owieka. Spodoba³ mi siê ten klimat, pe³en opisów prze¿yæ wewnêtrznych bohaterów oraz przyrody. Przy okazji licznych retrospekcji w tych rozdzia³ach poznajemy równie¿ przesz³o¶æ g³ównej bohaterki, która kryje niejeden sekret. Czy Melania zostanie z Piotrem? Czy odnajdzie spokój i sens ¿ycia? - te pytania wci±¿ towarzyszy³y mi podczas lektury. Zanim nadesz³a odpowied¼, autorka odpali³a tak± bombê fabularn±, ¿e wcisnê³o mnie w fotel - dos³ownie i w przeno¶ni. Oczywi¶cie, nie zdradzê zakoñczenia, ale napiszê, ¿e to jeden z najciekawszych fina³ów powie¶ci, jakie ostatnio pozna³am. Ca³o¶æ napisana jest barwnie, z nutk± sentymentalnej têsknoty za przesz³o¶ci±, w realistyczny, nieprzes³odzony sposób. Zalet± s± te¿ kreacje postaci - nie zawsze jednoznaczne i dynamiczne. Polecam z czystym sumieniem - czyta siê ¶wietnie, a lektura okazuje siê nie tylko przyjemna, ale i refleksyjna. BEATA IGIELSKA
Inne ksi±¿ki autora
¦wietnie siê bawiê w twoich snach
Izabela Skrzypiec-Dagnan0
Ok³adka ksi±zki - ¦wietnie siê bawiê w twoich snach

Jak jeden nieprzemy¶lany krok mo¿e wp³yn±æ na nasze ¿ycie? Jula kocha Krystiana, Krystian kocha Julê. Wydawa³oby siê - prosta historia. A jednak nie...

Kwietniowe deszcze, s³oñce sierpniowe
Izabela Skrzypiec-Dagnan0
Ok³adka ksi±zki - Kwietniowe deszcze, s³oñce sierpniowe

Czasem nieplanowane wyprawy staj± siê podró¿ami ¿ycia Tina Wagner w³a¶nie skoñczy³a trzydzie¶ci lat i czuje, ¿e znalaz³a siê na zakrêcie. Pewnego...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Jak ogra³em PRL. Na rowerze