reklama

Wieczne odpocznienie

W marchii wybijającej się na niepodległość dochodzi do morderstwa. A po nim do następnego. Zbrodnie to tak niesłychane, że władca nie umie się do nich dobrać. Cuchną jakąś siłą nieczystą. Na szczęście pojawia się bohaterka, pokazuje na co ją stać, rozprawiając się z nieludzkim stworem zawłaszczającym gospodę na odludziu.

Bohaterka jest sprawna, ale nietypowa i zrozumieć ją trudno, ponadto gra, a tak, że dla ludzi jej muzyka co najmniej niebezpieczna. Po namowach zabiera się do roboty. Czas płynie, ona niby szuka, lecz efektów nie widać. W końcu znajduje sprawcę. Sama nie rozumie cóż to za persona, ale co miała zrobić, zrobiła, a później za to płaci. Konsekwencje znosi, jak umie, ratując, kogo może, by wreszcie wędrować na skraj świata w poszukiwaniu tego, czego znaleźć nie zdoła - spokoju.

Jednakże nic nie zostało domknięte. Zbrodnie się powtarzają, władca bardziej szaleje, bo wcześniej to one gminu dotyczyły, a teraz zło zagnieździło się w jego siedzibie. Nasza muzyczka znowu poszuka tego, czego szukać trzeba, a znajdując, zadziwia oszołomionych odkryciem zleceniodawców.

Pojawieniu się Taniki Mari Ki w marchii towarzyszy seria zatrważających zbrodni. Jednakże władca nie uznaje przybyłej za sprawczynię tychże uczynków. Przeciwnie, najmuje ją, by wykryła, czemu te mordy się zdarzyły. I niewiasta robi swoje, posługując się przedziwnym talentem, którym została obdarzona, a którego nie cierpi. Poznając także bliżej się z ludźmi, lecz takimi, że nie tęskni do nich, wszakże pomocy im nie odmówi. A tak zabierze się do sprawy, że niejeden pożałuje, iż miał z nią do czynienia.

Informacje dodatkowe o Wieczne odpocznienie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-02-28

Kup książkę Wieczne odpocznienie

Wieczne odpocznienie - opinie o książce

Tanika Mara Ki od lat samotnie podróżuje po świecie czyniąc to, do czego została stworzona. Tanika nie jest zwykłym człowiekiem o ile w ogóle człowiekiem można ją nazwać. Nie nosi ze sobą wiele bagażu ale wśród nich ukryty jest jej skarb największy - skrzypce. Bohaterka jest więc muzyczką, ale nie gra zwykłych melodii w zasadzie nawet nie lubi grać, lecz musi - do tego została stworzona. Jej melodie są piękne, słuchacze błagają aby grała i nie przerywała po pierwszym utworze, jednak nie zdają sobie sprawy że jej muzyka jest nie tylko wspaniała ale i groźna. Powierzchowność Taniki nie jest urzekająca, za to jej umysł jest niezwykle jasny i szlachetny, a charakter nie ma najmniejszych oznak zła.
Fabuła "Wiecznego odpocznienia" rozgrywa się w marchii Straduń, gdzie zalęgły się złe moce, przez co ludzie zaczęli dopuszczać się strasznych rzeczy. Łaskawy władca nie mogąc im zaradzić prosi Tanikę o pomoc. Ta, z racji po części swojego wyglądu, po części dziwnych umiejętności uznawana jest za wiedźmę, ale któż lepiej usłyszałby zło niż kobieta o idealnym słuchu - jak na mistrzynię muzyczki przystało.
Bohaterowie drugoplanowi jak na przykład Jaryło, Margrabia czy Radko dopełniają te niesamowitą historię swoją inteligencją, dobrocią czy nadpobudliwością i sprytem.
Margrabia stara się być jak najlepszym władcą dla swoich poddanych, nie uznaje tak jak inni władcy kar cielesnych, tortur czy kary śmierci. Ma przy sobie wiernego i mądrego doradcę - komornika Jaryłę, który zna władcę na wylot, można uznać iż łączy ich nawet przyjaźń. Jasnym światełkiem fabuły jest Radko, chłopak nadpobudliwy, ciekawski i ponadprzeciętnie inteligentny, wywołuje uśmiech czytelnika gdy tylko pojawia się w fabule.
Książka nie jest pisana współczesną polszczyzną, jednak to tylko dodaje jej uroku, choć trzeba przyznać iż w niektórych momentach musiałam się zatrzymać i znaczenie niektórych słów wyczytać z kontekstu. Nie mogłam się od niej oderwać, fabuła potrafi naprawdę zaciekawić. Jednak zakończenie nie było zaskoczeniem, co jest niestety minusem. Mimo wszystko, polecam.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung