reklama

Świat ci nie wybaczy

JEDYNA W POLSCE SERIA KRYMINAŁÓW AUTORSTWA PRAWDZIWEGO

PROKURATORA!

Kiedy do szpitala trafia nieprzytomny Klaudiusz Lewandowski, Kroon doskonale wie, że sprawa pozornie zwyczajnego wypadku samochodowego ma drugie dno. Komu mogło zależeć na śmierci uwikłanego w krajową politykę oraz lokalny biznes mężczyzny?

Pierwsze tropy prowadzą do ,,Nazareta" - jednego z najbardziej wpływowych i niebezpiecznych trójmiejskich gangsterów. Podejrzenia padają również na opętanego żądzą bogactwa Oskara Wójcickiego, najlepszego przyjaciela pokrzywdzonego. Bo przecież nic tak nie dzieli ludzi jak miłość do pieniędzy.

A może wszystkiemu winna jest Beata, żona Klaudiusza i córka wpływowego senatora konserwatywnej partii? Na ślubnym kobiercu przysięgła mężowi, że nie opuści go aż do śmierci. I w końcu musiała uwolnić się od tej niewygodnej obietnicy.

Za podejrzewanymi o zemstę na Lewandowskim sunie jak cień tajemniczy Propheta. Ten, który uporządkuje świat według Bożego Słowa. Ten, który sprowadza na Gdańsk plagi. Ten, który zaprowadzi krwawą sprawiedliwość.

Czy w plątaninie fałszywych tropów, w gęstniejącej z godziny na godzinę atmosferze napięcia Kroonowi uda się odnaleźć sprawcę?

Wystarczy, że popełni jeden błąd...

a świat mu nie wybaczy.

Informacje dodatkowe o Świat ci nie wybaczy:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-05-31

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Świat ci nie wybaczy

Świat ci nie wybaczy - opinie o książce

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2023-08-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

Czytaliście kryminał napisany przez samego prokuratora? Jeśli nie, to mam dla Was coś wyjątkowego, nieszablonowego i trzymającego w napięciu do samego końca, książkę, o której będzie Wam trudno zapomnieć, a będziecie domagali się tylko więcej.
🌿 Wypadek samochodowy, kierowca trafia do szpitala w ciężkim stanie, leży w śpiączce. To prosta sprawa, która prosi się wręcz o jej umorzenie. Prokurator Kroon jednak postanawia przyjrzeć się jej bliżej, bo nie wszystko jest jasne, na jakie wygląda. Oprócz tego sprawcą wypadku jest osoba powiązana z polityką na najwyższym szczeblu. Okazuje się, że mężczyzna był również powiązany z trójmiejskimi gangsterami, którym się naraził. Z kolei jego żona ukrywa się za prawnikiem, nie chce składać zeznań, czyżby sama miała coś na sumieniu? Oprócz tego po mieście chodzi tajemniczy Propheta i CZYNI Słowo Boże. 🌿
Przyznam się, że trochę obawiałam się tej książki, że nie wciągnę się w akcję i będzie trochę nudno. Zresztą przerażał mnie też ten wątek polityczny, którego w sumie nie było za dużo, aby zawładnął on całkowicie tą historią. Doszło do tego, że czytając nie byłam w stanie się oderwać ani na chwilę, tak mnie pochłonęła ta książka. "Świat Ci nie wybaczy" to połączenie wątków religijnych z politycznymi, w tle związek osób homoseksualnych, a wszystko to dopełnia obraz pracy prokurator pokazany od strony tej prawdziwej, bez zbędnego słodzenia i cenzurowania.
Jest to mocny i nieoczywisty kryminał, z intrygującą fabułą i charakterystycznymi postaciami. Prokurator Kroon to pewny siebie bohater z problemami, z którymi nie potrafi się uporać, bo przeszłość ciągle do niego powraca. Z kolei najbardziej tajemniczą postacią był Propheta, to on nadawał całej tej historii zagadkowości, upiorności i grozy. Dodatkowo autor umieścił wątek obyczajowy dotyczący Kroona i jego przyjaciółki z którą tworzą dziwny, a wręcz chory związek, który niszczy mężczyznę. Jak dla mnie wszystko to łączy się w idealną całość, tworząc świetny kryminał, który będzie w mojej topce tego roku.
Plus za to, że drugą część można czytać bez znajomości pierwszej. Chociaż autor wspomina osoby i sytuację z poprzedniej książki, to ja namawiam Was po sięgnięcie po całą tę serię, gdyż szykuje się kolejna część już na jesień🖤

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2023-07-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

Cyryl Sone w kontynuacji serii o prokuratorze Konradzie Kroonie „Świat ci nie wybaczy” trzyma styl z pierwszej części, może jeszcze bardziej luźno i dowcipnie analizuje społeczną stronę naszego życia. Oczywiście przy okazji drążąc wątek kryminalny. Tak, jak przy pierwszej części napisałem, mi powieść jak najbardziej odpowiada. Język barwny i dowcipny. Umiejętność przeplatania czy wtrącania aktualnych wydarzeń i oryginalny styl prowadzenia to niewątpliwe atuty powieści. Malkontentom żartem przypomnę, że wszak Cyryl to najlepszy prokurator wśród pisarzy i najlepszy pisarz wśród prokuratorów.

Cyryl Sone, piszący prokurator z przytupem wkroczył na rynek wydawniczy ze swoim fantastycznym, mrocznym i mocnym debiutem "Krzycz, jeśli żyjesz".

To był historia, która wbiła mnie w fotel.

"Świat Ci nie wybaczy" to druga odsłona cyklu o prokuratorze Konradzie Kroonie. Przyznam, że czekałam na kontynuacje i zżerała mnie ciekawość, co tam autor znowu nawywija.

Znów na kilka dni przeniosłam się do Gdańska. W tle zamajaczyły mi złowrogo wyglądające, zwłaszcza nocą, dźwigi Kone i ulica Elektryków tętniąca życiem, przyciągająca muzyką i zabawą. Ta imprezownia ma swoją drugą mroczną stronę, w której można się zatracić.

U Sona wszystko zaczyna się latem - porą dobrej zabawy, a kiedy przychodzi jesień zaczyna się czas porządków i wymiatania brudów.

Tak, tak na początku zawsze jest dobra zabawa i jeśli nie złapiesz balansu, to musisz liczyć się z kacem, i to nie tylko fizycznym.

Sprzątanie zaczyna się od wypadku samochodowego, ot wydawałoby się nic szczególnego. Pijany i może naćpany gość rozbija się na drzewie. Przeżywa, ale pozostaje w śpiączce.

Sprawa trafia na biurko prokuratora Konrada Kroona.

To facet bystry, inteligentny, z wyjątkowym instynktem śledczym, ale przetargany przez życie.

Nie ma w nim nic z superhero, i wydaje się, że utracił swoją hardość i arogancję z pierwszej odsłony.

Jednak swoją pracę wykonuje sumiennie i instynktownie wie, której sprawie trzeba przyjrzeć się bliżej. To nie jest robota, której można pozazdrościć. To stosy nierozwiązanych i umarzanych akt i nierzadko trzeba łapać kilka srok za ogon.

Kroon jest zarobiony po uszy. W stosie spraw istotnych i mniej istotnych musi podejmować właściwe decyzje. Czasem za banalnie prostą sprawą skrywa się drugie dno, albo dramatyczna historia innego człowieka. I tak jest w przypadku tego nieszczęsnego wypadku samochodowego.

Praca prokuratora to nie tylko morderstwa, zabójstwa, to cały przekrój przestępstw i wykroczeń. Jednym z wątków, jakie porusza autor jest przemoc domowa, i to ta z tych bardziej wyrafinowanych, której nie widać na pierwszy rzut oka - przemoc psychiczna.

W kryminalnych historiach nie zawsze musimy mieć ofiarę brutalnego morderstwa, choć wydawałoby się, że tego oczekuje czytelnik, sięgając po ten gatunek. Czy zawsze musi być krew, psychopatyczny morderca, ofiara i sprawiedliwość?

Cyryl Sone udowadnia, że niekoniecznie i robi to po swojemu i na własnych zasadach.

I ja to kupiłam, i czuję, że mnie nie zwodzi i nie oszukuje i pisze o tym, co zna z doświadczenia pracy w prokuraturze. Jednocześnie nie stawia tylko na sprawę i jej rozwiązanie, tu najważniejszy jest człowiek, jego wybory, dylematy i koleje losów.

"Świat ci nie wybaczy" to historia wielowątkowa, z licznymi odnogami, które odchodzą od głównej drogi.

Polubiłam oryginalny styl aurora, surowe, mroczne przedstawienie świata, takiego jaki nas otacza, choć nie musimy mieć do niego wstępu stykamy się z nim w codziennych newsach.

Autor czasami kluczy, czasami zwodzi, nie zawsze otrzymujemy pełny, prawdziwy obraz wydarzeń, a tego na ogół chcemy - poznać prawdę. Ta prawda okazuje się często banalna, zupełnie inna od obrazu, który stworzyła nasza wyobraźnia. Autor to uchwycił i wciągną czytelnika w ten świat, mroczny, nieczuły, przygnębiający.

Ciekawy jest wątek prywatny Kroona.

Miłość do Zuzy ciągnie go w dół, jest jak narkotyk, a on jest uzależniony. Miłość toksyczna, która zatruwa ciało i duszę.

Intrygującą postacią jest obłąkańczy Propheta, nie rozgryzłam go do końca, wciąż pozostaje dla mnie enigmatyczny.

Sone zagląda w życiorysy różnych ludzi.

Obraz bananowej młodzieży przeraża, chcą żyć krótko i intensywnie, czasem otrzeźwia ich mocny upadek na szary, twardy bruk, czasem nie. A świat nie zaczeka. Świat pędzi i rzadko wybacza.

I choć "Świat Ci nie wybaczy" nie przebił emocji, które towarzyszyły mi po debiucie, to zdecydowanie jest to autor, który skupił moją uwagę, chcę więcej.

I tak jak czekałam z niecierpliwością na drugą książkę autora, tak teraz będę czekać na kolejną, a można się jej spodziewać już jesienią😉.

Avatar użytkownika - AnnaKwa
AnnaKwa
Przeczytane:2024-09-02, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2024,

Kolejna książka, której głównym bohaterem jest prokurator Konrad Kroon. Historia ciekawa, czyta się płynnie, sporo dialogów. Jak dla mnie autor nieco przesadził z osobą sprawcy- stworzył mocno "odklejonego" człowieka, w ogóle w moim odczuciu trochę za dużo było udziwnień w tej opowieści. Ale nie zniechęciło mnie to do sięgnięcia po kolejną odsłonę "przygód" ambitnego prokuratora. A wręcz przeciwnie- po przeczytaniu tomu drugiego już następnego dnia sięgnęłam po trzeci- a to chyba najlepsza laurka, jaką można wystawić autorowi.

Dobry kryminał, świetnie się czyta, trochę zmęczyły mnie cytaty z Biblii, ale poza tym naprawdę ok.

Avatar użytkownika - dosia1709
dosia1709
Przeczytane:2024-01-01, Ocena: 5, Przeczytałem,

Kiedy do szpitala trafia uwikłany w krajową politykę i lokalny biznes mężczyzna, prokurator Konrad Kroon wie, że ta sprawa nie będzie łatwa do rozwiązania i najprawdopodobniej ma drugie dno. Tropy prowadzą do jednego z wpływowych i niebezpiecznych gangsterów, jednak to nie koniec. Podejrzenia padają również na przyjaciela ofiary, bo nic tak nie dzieli przyjaciół, jak pieniądze oraz żonę, która przysięgała miłość aż do śmierci.

A może winnym jest tajemniczy Propheta, który sunie za Lewandowskim jak cień.

Czy w całej tej plątaninie, znajdzie się choć jeden prawdziwy dowód?

Kto tak naprawdę chce pozbyć się Lewandowskiego?

"Świat ci nie wybaczy" to książka, do której chwilami miałam mieszane uczucia. Zacznę od minusów przeskoki czasowe, chwilami można się pogubić, wątki polityczne czy religijne, za tym tematem w książkach nie przepadam.

No i chyba to tyle minusów.

Dynamiczna akcja, nie pozwala oderwać się od książki. Fabuła pędzi a my razem z nią. Z wielkim zainteresowaniem, razem z bohaterami szłam po śladach i tropach, aby znaleźć sprawcę tego wypadku. Tu nic nie jest przewidywalne, dodatkowym smaczkiem jest temat przemocy domowej.

Dostajemy również trochę informacji o pracy prokuratora, która dodaje pikanterii tej powieści.

W tej części dostajemy trochę informacji z samego życia Kroona, który musi zmierzyć się ze swoimi demonami.

Choć nie czytałam pierwszego tomu to nie dało się tego jakoś mocno odczuć, nie ukrywam, że na pewno go nadrobię.

Było to moje pierwsze spotkanie z piórem autora i na pewno nie ostatnie.

Cyryl Sone ma przyjemny styl pisania i potrafi wywołać w czytelniku skrajne emocje. Myślę, że po części jest to spowodowane tym, że sam jest prokuratorem i niektóre z przygód Kroona mogą być tworzone z faktów życia autora.

Polecam ?

"Wszyscy wiemy, że jesteśmy tu tylko przejazdem, produktem z krótkim terminem ważności, klepsydra odmierza czas."

"Świat Ci nie wybaczy" jest powieścią napisaną przez Cyryla Stone, który jest z wykształcenia prokuratorem. Przez ponad 8 lat pracy w tym zawodzie przeprowadził wiele spraw sądowych, nadzorował kilka tysięcy postępowań karnych i sekcji zwłok, więc napisany przez niego kryminał zawiera wiele ciekawostek z pracy na tym polu. Opisywane przez autora procedury nabierają więc autentyczności i wiarygodności, pozwalając zajrzeć za kulisy pracy śledczych. Do tego dodane wątki obyczajowe połączone z tajemniczą postacią Prophety, będący punktem wiodącym przez poszczególne wątki sprawiają, że fabuła nabiera skomplikowanego charakteru. Kim jest Propheta i jakie ma on znaczenie, od razu nie wiadomo, a nawet jest to niejasne. Dopiero z czasem dostrzegamy powiązania z dziejącymi się wydarzeniami i zaczynamy nabierać pewnych podejrzeń. Te postać udało mi się dosyć szybko rozszyfrować.

Zaczyna się od sceny, gdy dziwnie ubrany człowiek, niczym prorok obserwuje z daleka wypadek samochodowy, w którym ofiarą jest Klaudiusz Lewandowski. Wszystko wygląda na nieszczęśliwy zbieg okoliczności, ale prokurator Konrad Kroon dostrzega jakieś nieścisłości i postanawia się temu bliżej przyjrzeć. Z prowadzonego śledztwa wynika, że komuś zależy na śmierci poszkodowanego, a pierwsze podejrzenia skierowane są na niebezpiecznego gangstera zwanego Nazaret.

"Świat ci nie wybaczy" to drugi tom serii z tym prokuratorem, ale moje pierwsze spotkanie zarówno z autorem, jak i z tym bohaterem. Fabuła prowadzona jest w kilku osobnych wątkach oznaczonych imieniem osoby, której on dotyczy. Otrzymujemy w ten sposób portrety kilku osób, z których każdy miałby powód, by usunąć Klaudiusza ze swojego życia. Każdy z nich stanowi jedno z ogniw łańcucha zdarzeń, które doprowadziły do tragedii na drodze. Tym samym samym autor pokazuje, jak złożona historia kryminalna z dynamiczną akcją której śledzimy nie tylko efekty śledztwa, kolejne wyłaniające się sekrety, ale też pojawiają się wątki polityczne, religijne i obyczajowe. Autor skutecznie zwodzi, ukazuje różne sytuacje pozwalając wyciągać własne wnioski, które doprowadzają do zaskakującego rozwiązania.

Książkę przeczytałam, dzięki współpracy z księgarnią Bonito i serwisem DOBRE CHWILE

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-08-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Świat ci nie wybaczy" to drugi tom serii kryminalnej Cyryla Sone o prokuratorze Konradzie Kroonie, ale spokojnie można go czytać bez znajomości tomu poprzedniego ,,Krzycz, jeśli żyjesz". Tym, co sprawia, że książki są jedną serię, jest główna postać Kroona i niebanalny styl, w jakim są pisane. To on w mojej ocenie jest tym, co je najmocniej na rynku wyróżnia - lekko młodzieżowy, żywy, dynamiczny, trochę ironiczny, pełen dygresji na temat jednostki i społeczności, pełen nawiązań do popkultury i ukrytych żarcików. Jest to coś mocno charakternego, a więc i nie trafi w gust każdego, w mój jednak trafił idealnie! Postać Kroona z kolei przedstawia kulisy pracy prokuratora tak, jak wygląda to w rzeczywistości, choć okraszone mocno problematycznymi zagadnieniami z prywatnego życia postaci. Historia toczy się nielinearnie i podzielona jest na kilka postaci, których losy poznajemy prze wypadkiem samochodowym oraz po, czyli poznajemy motywacje i konsekwencje jakie wynikły z tego zdarzenia. Bo wypadek w sumie wypadkiem może nie być, prokurator bada sprawę czując, że kryje się w niej coś więcej. Jako cień historii podąża Propheta, mężczyzna, który zawładnięty obsesją chce oczyścić miasto z grzeszników... Wątek fanatyzmu religijnego jest wyraźny, choć nie do końca dominujący, to jakby jedna z dwóch równoważnych historii. Druga opowiada o złych decyzjach, brudnych interesach i konotacjach politycznych, z których wszyscy chcą korzystać do oporu. Intryga jest poprowadzona ciekawie, wymaga od czytelnika zaangażowania, co bardzo sobie cenię - do kawał ciekawego kryminału, serdecznie polecam!

Zaśnij, diabeł patrzy
Cyryl Sone0
Okładka ksiązki - Zaśnij, diabeł patrzy

CYRYL SONE - bestsellerowy pisarz i zawodowy prokurator - wraca z nową serią kryminałów zaglądających w umysły najgroźniejszych psychopatów! Dlaczego...

Wszystko, co widziałeś
Cyryl Sone0
Okładka ksiązki - Wszystko, co widziałeś

MISTRZOWSKI KRYMINAŁ AUTORSTWA PRAWDZIWEGO PROKURATORA! Zbiorowe samobójstwo trójki licealistów mogłoby być po prostu tragicznym zbiegiem okoliczności...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung