Sekretne życie demonów

Ta walka jest już wygrana

Opowieść o Wielkim Przegranym

Sekretne życie demonów to naturalna kontynuacja Sekretnego życia aniołów. Gdzieś między rzeczywistością anielską a rzeczywistością niebiańską, do której zmierzamy, jest wymiar duchowej walki, którą każdy z nas musi stoczyć w swej drodze do nieba - przestrzeń zmagań z tym, który w tej drodze chce nam przeszkodzić.

Moja opowieść o Wielkim Przegranym nie jest czysto teoretycznym zreferowaniem tego, co o złym duchu mówi chrześcijańska demonologia. To teoria w dużej mierze potwierdzona i zweryfikowana w praktyce.

Zły duch, szatan, demon, diabeł czy anioł upadły... - możemy przypisywać mu różne określenia - jest śmiertelnym wrogiem dla każdego chrześcijanina. Mamy więc obowiązek toczyć z nim walkę na śmierć i życie. W rzeczywistości ta walka już jest wygrana, bo, żyjąc autentycznie w zjednoczeniu z Chrystusem, mamy pewność zwycięstwa.

Chodzi o to, żeby zwycięstwo w pełni się objawiało w naszym życiu. Walczymy o to, by iść prostą drogą, by nie wikłać się w niepotrzebne trudności, których możemy uniknąć w tej wędrówce, a przede wszystkim - mimo że jesteśmy na zwycięskiej pozycji, a zbawienie mamy na wyciągniecie ręki - żebyśmy nie zeszli na manowce, z których nie ma już powrotu. (opis wydawcy)

Informacje dodatkowe o Sekretne życie demonów:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Socjologia, filozofia

Tagi: Demony Tomasz z Akwinu walka duchowa

Kup książkę Sekretne życie demonów

Sekretne życie demonów - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulina_89
paulina_89
Przeczytane:2022-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2022,

Tytuł brzmi poważnie, a na pewno zachęcająco. Bo kto z nas nie lubi sekretów, chętnie poznajemy tajemnice. Lubimy gdy ktoś je nam wyjawia, a do tego rzeczywistość diabła, zła ma w sobie coś przyciągającego i interesującego.

W tym miejscu warto napisać dwa słowa o autorze. Jest on doktorem filozofii, zaangażowanym w Ruch Światło-Życie, oraz wiele inicjatyw ewangelizacyjnych. Jak pisze we wstępie przez ponad 15 lat towarzyszył prezbiterom podczas posługi egzorcyzmów, co dało mu realne doświadczenie złego ducha. Autor napisał wcześniej „sekretne życie aniołów” więc nowa książka jest logiczną kontynuacją poprzedniej.

Autor pisze, że wśród chrześcijan można zaobserwować dwie postawy. Jedni widzą diabła na każdym kroku, drudzy go bagatelizują. „Nauczanie kościoła bardzo mocno pokazuje, że diabelskiej siły nie należy bagatelizować, ale też nie można jej przeceniać, – że musimy znaleźć złoty środek i nabyć pewną umiejętność poruszania się między tymi skrajnościami w myśleniu i mówieniu o złym duchu”. A ten złoty środek najlepiej znaleźć poznając przeciwnika. I o tym jest ta książka. Bańka rozdział po rozdziale pokazuje skąd wziął się diabeł, co było przyczyną jego buntu, jaka jest jego natura. Po kolei szuka odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Odpowiedzi znajduje w nauczaniu kościoła, a głównie w tekstach św. Tomasza z Akwinu. Nie cytuje ich jednak, a parafrazuje, dzięki temu książka staje się jeszcze bardziej przystępna dla czytelnika.

Język książki to nie język traktatów filozoficznych czy akademickich dyskusji. To język codzienny. Pełen porównań, obrazów, które pomagają zrozumieć niełatwe zagadnienie.

Czy jest to zatem książka mroczna? Przygnębiająca? Właśnie nie! Autor już we wstępie zaznacza„w rzeczywistości ta walka jest już wygrana, bo żyjąc autentycznie w zjednoczeniu z Chrystusem, mamy pewność zwycięstwa”. Bańka nie jednokrotnie nazywa nawet szatana, Wielkim Przegranym, aby dać wyraz swoim przekonaniom. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy narażeni na pokusy złego ducha i wolni od jego wpływów.

Mi osobiście książka nie wyjawiła jakiś demonicznych sekretów, co nie znaczy, że nie była ciekawa. Uporządkowała moją wiedzę o Złym Duchu, a także wyjaśniła kwestie pochodzenia czy podstaw buntu diabła. Z tego też powodu uważam, że jest to pozycja warta uwagi.

Dla nieprzekonanych dodam, że książka została wydana za pozwoleniem władz kościelnych, a „nihil obstat” udzielił ks. Prof. Janusz Królikowski.

Świecki lider w Kościele
Aleksander Bańka0
Okładka ksiązki - Świecki lider w Kościele

Czy należy rozmawiać w Kościele o przywództwie i wpływie, jaki wywierają na jego wspólnotę świeccy? Czy jest na to miejsce, jeśli wziąć pod uwagę rolę...

De angelis. Chrześcijańska nauka o aniołach w świetle doktryny Tomasza z Akwinu
Aleksander Bańka0
Okładka ksiązki - De angelis. Chrześcijańska nauka o aniołach w świetle doktryny Tomasza z Akwinu

Wielu współczesnych autorów podkreśla, że angelologia stanowi najrzadziej omawiany fragment doktryny św. Tomasza z Akwinu. Jednak bez traktatu...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski