Róża na tropie. Zagadka ekspresu polarnego

Tom 1 cyklu Róża na tropie

Seria detektywistyczna dla dzieci, która porwie do czytania już od pierwszej strony!

Zagadki, tajemnice niespodziewane zniknięcia, podejrzani bohaterowie... to wszystko znajdziecie w tej pełnej zwrotów akcji serii autorstwa Hanny Peck, która przygotowała prawdziwą książkową ucztę dla wszystkich małych detektywów!

Mała reporterka Róża i jej mysi wspólnik Rupert jadą pociągiem w odwiedziny do mamy dziewczynki, która pracuje w Arktyce. Ale gdy tylko pociąg odjeżdża, zaczynają dziać się tajemnicze rzeczy. Ktoś kradnie paczkę orzeszków imbirowych, kolekcja trofeów gimnastycznych przepada bez śladu, a pewne starożytne zwoje znikają... Współpasażerka Róży i Ruperta, elegancka Madame Maude, wydaje się najbardziej prawdopodobną podejrzaną, dopóki zaskakujący - i smakowity - zwrot akcji nie postawi całego śledztwa na głowie!

Książki z serii ,,Różna na tropie" idealnie sprawdzą się do pierwszego samodzielnego czytania, a to wszystko dzięki odpowiedniej ilości tekstu na stronie, dużej czcionce oraz wspaniałym ilustracjom, które z pewnością umilą czytanie i jeszcze bardziej rozbudzą dziecięcą wyobraźnię.

Informacje dodatkowe o Róża na tropie. Zagadka ekspresu polarnego:

Róża na tropie. Zagadka ekspresu polarnego - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2024-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Ach te pociągi. W nich zawsze musi się coś wydarzyć. Róża jedzie razem z tatą odwiedzić swoją mamę na stacji polarnej, gdzie ta prowadzi badania. Jednak podróż nie upływa im w spokoju. Zaraz po wejściu do pociągu poznają władczą Madame Monę oraz jej kota Mruksona. W trakcie jazdy okazuje się, że w pociągu jest złodziej. Róża, która chce zostać korespondentką specjalną, próbuje go wytropić. Jej uwaga kieruje w stronę podejrzanie zachowującej się Madame. Jakie sekrety skrywa ta wyniosła dama. Czy to ona okrada pasażerów?

Co powinien zawierać dobry kryminał? Zarysowanie sprawy, skrupulatnie prowadzone śledztwo oraz zwroty akcji. Tego nie brakuje pierwszemu tomowi cyklu Hannah Peck „Róża na tropie” o tytule „Zagadka ekspresu polarnego”. Czego dotyczy sprawa już wiemy. Rozwiązują ją Róża wraz ze swoim towarzyszem Rupertem, który jest gadającą myszą. Ten odważny duet rozpoczyna pracę od zebrania zeznań, a potem przystępuje do „myszkowania” i zbierania dowodów. Ich śledztwo przerywa niespodziewany zwrot akcji, który rzuca inne światło na zebrany materiał.

Jak widzicie Hannah Peck napisała kryminał zgodnie z charakterem tego typu powieści, jednak nie zabrakło w nim szaleństwa charakterystycznego dla publikacji dla dzieci. Postacie są przerysowane, aby każda z nich pasowała do jakiejś cechy np. gapowaty konduktor Szymon (od 3 lat ciągle w trakcie szkolenia), pastor odżegnujący się od ziemskich dóbr, gibka gimnastyczka czy wyniosła Madame. No i odważni Róża i Rupert, którzy są zdeterminowani, aby rozwiązać zagadkę.

Wygląda na to, że rynek książki został właśnie zaszczycony nowym kryminalnym cyklem dla dzieci. W takim przypadku zawsze poda pytanie: „od ilu lat?”. Ja powiedziałbym, że jest to książka 8+. Mam przed sobą wydanie od wydawnictwa Świetlik z 2023 roku i zawiera ono sporo ilustracji utrzymanych w pomarańczowo-czarnej kolorystyce. Czcionka jest nieco większa niż w standardowych książkach, ale tekstu jest dużo, dlatego polecam ją raczej dla dzieci, które już sprawnie czytają. Oczywiście jeżeli chcecie czytać ją młodszym dzieciom nic nie stoi na przeszkodzie, ale musicie pamiętać o dwóch sprawach. To w końcu kryminał, więc jest tu pewna nutka niebezpieczeństwa. Dostosowana do wieku odbiorcy, ale jest. Po drugie dziecko musi być w stanie powiązać pewne informacje, które pojawiają się w trakcie fabuły.

Ja bardzo kryminały lubię i zaczytywałam się w nich od najmłodszych lat. Mają one w sobie tę zagadkę, która powoduje, że nie chcemy odkładać książki. Ten typ powieści jest wspaniałym „promotorem” czytelnictwa. Dlatego cieszy mnie, że mamy na rynku również kryminalne historie dla młodszych czytelników. Róża z powieści Hannah Peck jest bardzo rzetelną detektywką. Daje nam popis dedukcji, ale też empatii. A jak to robi? Tego dowiecie się z książki „Zagadka ekspresu polarnego”.

Avatar użytkownika - katee87
katee87
Przeczytane:2023-08-10, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Róża na tropie. Zagadka Ekspresu Polarnego" autorstwa Hannah Peck to pierwsza część nowej serii detektywistycznej dla dzieci.

Mała Róża wraz z ukochanym tatą i najlepszym przyjacielem - gadającą myszą Rupertem, wyrusza w długą i fascynująca podróż pociągiem, by odwiedzić mamę dziewczynki prowadzącą badania naukowe na Arktyce.

Idylliczną aurę podróży narusza tajemnicza i niespodziewana seria kradzieży. Róża, nieodparta pasjonatka rozwiązywania zagadek z aspiracjami do roli korespondentki do zadań specjalnych, postanawia rozwikłać sekret znikających przedmiotów.

Dziewczynka wraz z Rupertem wciągają czytelnika w fascynujące śledztwo pełne niespodziewanych zwrotów akcji. Narracja  emanuje humorem i błyskotliwością, a bogate spektrum postaci, zarówno głównych, jak i pobocznych, prezentuje niezwykłą różnorodność i głębię charakteryzacji.

Autorka ukazuje, że ocenianie po pozorach i bezpodstawne oskarżenia nie prowadzą do niczego dobrego, a odrobina życzliwości i dobrej woli wystarczy, by wróg okazał się przyjacielem.

"Róża na tropie. Zagadka Ekspresu Polarnego" to propozycja idealna na wakacyjną lekturę. Jej lekkość, finezja, humorystyczny styl oraz ekscytująca intryga idealnie wpisują się w klimat letnich dni. Niniejsza opowieść ma w sobie wszystko, co potrzebne, by przyciągnąć młodych czytelników w nieodkryty świat tajemnic i rozwiązywania zagadek.

Avatar użytkownika - MaleKsiazkoweMol
MaleKsiazkoweMol
Przeczytane:2023-07-07, Ocena: 6, Przeczytałem,

Oto rozczulająco niewielka książka, która zabierze Was w emocjonującą podróż, pełną zagadek i niewiadomych, przyprószoną arktycznym śniegiem oraz skąpaną w blasku zorzy polarnej.

Róża wybiera się na wyprawę niesamowitym, pachnącym starością pociągiem, który ma zawieść ją prosto do mamy, która właśnie jest o krok, od niesamowitego odkrycia. Mają spotkać się na odległej, mroźnej Arktyce. Towarzyszy jej nieodłączny kompan i przyjaciel - myszka o imieniu Rupert.

Szybko okazuje się, że będzie to podróż pełna zagadek, a na to nasza Róża jest świetnie przygotowana. W końcu może się wykazać i zadziwić wszystkich swoją detektywistyczną smykałką do rozwiązywania wszelkich niewiadomych.

W pociągu jest złodziej!

Kto nim jest?

Tego nie wie nikt...

Ale Róża wkrótce się tego dowie i zdemaskuje sprytnego złodziejaszka.

Nie będzie dokazywał pod nosem Róży i okradał innych pasażerów.

Dziewczynka ma pewne podejrzenia, ale musi zbadać każdy trop. Akcja przyspiesza niczym pociąg mknacy przez arktyczny bezkres. Raz po raz na światło dzienne wychodzą nowe fakty, a pytania zaczynają piętrzyć się, jak zaspy śniegu po niedawnej lawinie.

Czy Róża rozwiąże zagadkę?

Czy uda jej się zdemaskować złodzieja?

Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-07-04, Przeczytałem,

Czy w Waszym wakacyjnym bagażu znajdzie się miejsce na książkę? A może przestrzeń jest już tak mocno ograniczona by z trudem dołożyć cokolwiek?
Jedno jest niemal pewne! Zmieści się tam nowość od wydawnictwa Świetlik, czyli niewielkich rozmiarów książka Hannah Peck pt. "Róża na tropie. Zagadka ekspresu polarnego".
Ależ to wciągająca lektura, pełna niewiadomych i nagłych zwrotów akcji.
Główna bohaterka, zafascynowana podręcznikiem dla korespondentów Katarzyny Rodrigo marzy o tym, by zostać słynną w świecie autorką reportaży. Razem ze swoim tatą i mysim przyjacielem Rupertem wyrusza odwiedzić swoją mamę, badaczkę na dalekiej Arktyce. Gdy pociąg rozpoczyna swój bieg, coraz dziwniejsze zdarzenia mają w nim miejsce. Kto stoi za kradzieżą imbirowych ciasteczek?  Dlaczego zniknęły liczne gimnastyczne trofea i starożytne rękopisy? Róża i Rupert postanawiają tę zagadkę rozwikłać. Czy im się to uda? Jakie zaskakujące informacje pozyskają? Czy znajdą winowajcę całego zamieszania?
"Róża na tropie. Zagadka ekspresu polarnego" to wspaniała detektywistyczna opowieść, idealna na czas wakacji. Wciągająca, wartka akcja nie pozwoli Wam odłożyć tej książki, nim nie zobaczycie w niej ostatniej kropki. Unikatowa szata graficzna, opiewająca w czerń, biel i pomarańcz dodaje treści odpowiedniego charakteru.
Nam spodobała się do tego stopnia, że z niecierpliwością wypatrujemy kolejnego tomu.

Róża na tropie (Tom 2). Poszukiwanie Lirogłosa Srebrzystego
Hannah Peck0
Okładka ksiązki - Róża na tropie (Tom 2). Poszukiwanie Lirogłosa Srebrzystego

Wciągnęły was detektywistyczne przygody korespondentki specjalnej Róży? Czas na drugą część serii ,,Róża na tropie"! Daj się ponieść emocjom podczas ekscytującego...

Róża na tropie (Tom 3). Gazetowy sabotaż
Hannah Peck0
Okładka ksiązki - Róża na tropie (Tom 3). Gazetowy sabotaż

Róża podejmie największe wyzwanie w swojej reporterskiej karierze! Dziewczynka otrzymuje specjalne zaproszenie do siedziby czasopisma ,,Perspektywy",...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis