Psychoterapia egzystencjalna

Kompleksowy i zrozumiały opis terapii egzystencjalnej

Wydana po raz pierwszy w 1980 roku Psychoterapia egzystencjalna jest powszechnie uznawana za tekst fundamentalny w swojej dziedzinie. Yalom oferuje metodologię, która ma pomóc pacjentom w radzeniu sobie z podstawowymi dylematami egzystencjalnymi. W tej doniosłej pracy psychiatra amerykański przedstawia istotę psychoterapii egzystencjalnej, nadaje jej spójną strukturę i łączy jej tło historyczne oraz podstawowe zasady z użytecznością.

W książce zorganizowanej wokół tego, co autor nazywa czterema ,,ostatecznymi troskami życiowymi" - śmiercią, wolnością, izolacją i brakiem sensu - Yalom rozważa znaczenie każdej z nich oraz rodzaj konfliktu wewnętrznego, w jaki popadamy, gdy się z nimi mierzymy. Pokazuje, jak ,,troski" przejawiają się w osobowości i psychopatologii i w jaki sposób nasza wiedza o nich może wspomóc leczenie pacjentów.

Irvin David Yalom - emerytowany profesor psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda, psychoterapeuta mający wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi. Był jednym z pionierów psychoterapii grupowej, stworzył również własną koncepcję psychoterapii egzystencjalnej, koncentrującej się wokół nieodłącznych składników ludzkiego losu: wolności, samotności, potrzeby sensu i śmierci. Jest autorem klasycznych już podręczników: Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka, Dar terapii. Wspaniałe gawędziarstwo autora można poznać w opowiadaniach terapeutycznych: Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne, Mama i sens życia oraz w powieściach: Kuracja według Schopenhauera, Kiedy Nietzsche szlochał.

Informacje dodatkowe o Psychoterapia egzystencjalna:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2023-12-06
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788382520361
Tytuł oryginału: Existential Psychotherapy

Kup książkę Psychoterapia egzystencjalna

Psychoterapia egzystencjalna - opinie o książce

Przeczytałam kiedyś u @barwny_swiat_agi że Yalom świetnie pisze, a jego powieści psychoterapeutyczne pochłaniają bez reszty. Sprawdziłam i potwierdzam.

Teraz przyszła kolej na ,,Psychoterapie egzystencjalną". Autor zajął się troskami życiowymi - śmiercią, wolnością, izolacją i brakiem sensu.

Niewątpliwie jest to tekst skierowany w pierwszej kolejności do terapeutów, ale nie tylko. Wszyscy, którzy mają chęć zgłębiać to co ,,doskwiera" ludzkości znajdą tu wiele cennych informacji.

Jak sam autor już w pierwszych słowach informuje, pisał tę książkę kilka lat, a ja mam nadzieję przez najbliższe co najmniej kilkanaście wracać do niej i odkrywać coś nowego.

Zgłębianie ludzkiego umysłu jest dla mnie fascynujące. Mam ochotę wiedzieć więcej i więcej, a książki Autora dają mi taką możliwość.

Lubię sposób przekazywania wiedzy przez Yaloma, tu wszystko wydaje mi się być tak jasne.

Zostało mi kilka powieści psychoterapeutycznych do nadrobienia i bardzo mnie to cieszy ?

Patrząc w słońce
Irvin D. Yalom0
Okładka ksiązki - Patrząc w słońce

Napisane w niepowtarzalnym stylu opowiadania Yaloma, Patrząc w słońce są głęboko poruszającym studium uniwersalnej kwestii śmiertelności. W dziele podsumowującym...

Patrząc w słońce. Jak sobie radzić z przerażeniem śmiercią
Irvin D. Yalom0
Okładka ksiązki - Patrząc w słońce. Jak sobie radzić z przerażeniem śmiercią

Poruszające studium kwestii śmiertelności. W dziele podsumowującym jego pracę i osobiste doświadczenie Yalom pomaga rozpoznać, jak strach przed śmiercią...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;