Podążaj za motylem

Wciągający fiński thriller psychologiczny w stylu powieści Gillian Flynn.

Ira, dwudziestoletnia seryjna morderczyni, której dzieciństwo zostało brutalnie odebrane, rozpoczyna terapię u Clarissy - psychoterapeutki celebrytki. Tylko jedna z nich wie, że łączy ich wspólny sekret z przeszłości. Czy ta druga zda sobie z tego sprawę, zanim zostanie zamordowana?

Clarissa, psychoterapeutka w średnim wieku, należy do fińskiej elity w swojej dziedzinie. Znana jest z programów telewizyjnych i kolorowych magazynów. Dla niej każda pacjentka jest księżniczką. I kimś kogo tylko ona może uratować. Czy aby na pewno? Clarissa odpowiada już za jedną tragedię. Samobójstwo nastolatka, które nie przestaje jej prześladować.

Kiedy Ira zostaje klientką Clarissy, zaczyna się gra w kotka i myszkę, w której nie obowiązują żadne reguły. Taka gra nigdy nie kończy się dobrze.

Martta Kaukonen (ur. 1976) jest krytyczką filmową i pisarką mieszkającą w Helsinkach. Jej pierwsza powieść, thriller psychologiczny Podążaj za motylem, zachwyciła czytelników i krytyków, a prawa do tłumaczenia zostały sprzedane do 12 krajów m.in. Anglii i Stanów Zjednoczonych.

Informacje dodatkowe o Podążaj za motylem:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2023-03-22
Tytuł oryginału: Terapiassa

Kup książkę Podążaj za motylem

Podążaj za motylem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ksiazkolandia
Ksiazkolandia
Przeczytane:2023-08-15, Ocena: 4, Przeczytałem,

Moje doświadczenia z literaturą skandynawską są bardzo różne. O ile Jo Nesbo, Camilla Lackberg czy Millenium Larsona mi „żarło”, o tyle już z innymi autorami miałam zwykle problem. Większość niestety nie przypadała mi do gustu. Dlatego bardzo się cieszę, że tym razem zła passa została przełamana i to w doskonałym stylu. Mimo spokojnego i może nieco monotonnego początku, akcja wciąga wraz z odkrywaniem kolejnych kart…
Następny thriller psychologiczny czy gra pozorów?
Ira, to seryjna morderczyni, która traumę z dzieciństwa odbija sobie mordując facetów. Obawiając się zdemaskowania zamierza zapewnić sobie alibi w postaci choroby psychicznej i niepoczytalności. A któż może pomóc w tym lepiej niż Clarrissa – najbardziej znana w Finlandii psycholog, która uratowała niejedno życie. Jednak i ona także skrywa tajemnice. Czy jest rzeczywiście tak kryształową postacią jak wszyscy sądzą? O tym jaka jest prawda o bohaterach musicie przeczytać sami i uwierzcie mi, nie będziecie zawiedzeni.
Jeśli tak wygląda debiut pisarski, to gratuluję i czekam na kolejne pomysły autorki.

Avatar użytkownika - paulinasekala
paulinasekala
Przeczytane:2023-07-02,

Yerbopoczytalni polecają:

„Podążaj za motylem” to debiutancka powieść autorki, która snując swą opowieść zabierze nas w najgłębsze zakamarki ludzkiego umysłu, dostarczając przy tym nie lada emocji, które są niczym jazda na rollercoasterze. Dosłownie totalna jazda nie tylko ze względu na konstrukcję książki, która dzięki krótkim rozdziałom nadaje tempa, ale również podsycanie emocji w każdym rozdziale nowym faktem, sprawia że dotychczasowe przypuszczenia, podejrzenia co do przebiegu fabuły zostają totalnie wywrócone do „góry nogami”.

Powieść jest w zasadzie spektaklem czterech postaci, w którym każda opowiada swoją wersję niczym na policyjnym przesłuchaniu. Początkowo składający zeznania przedstawia swoją wersję zdarzeń, czyniąc to w sposób chaotyczny chcąc podać jak najmniej szczegółów. By później będąc trochę przyciśnięty przez nadzorującego śledztwo zaczyna pękać i jego pewność siebie spada, strach bierze górę i zaczyna mówić, miotać się, próbować usprawiedliwić swe czyny, by uniknąć kary lub odsunąć wszelkie podejrzenia od siebie. Jednak po wielu godzinach i wielu wersjach musi przyznać się do kapitulacji i powiedzieć cała prawdę.

Główną bohaterką jest młoda dziewczyna o imieniu Ira. Ciekawostką jest fakt, że po łacinie słowo to oznacza nienawiść. Dziewczyna jest po traumatycznych przejściach. Nosi w swoim dotychczasowym życiu piętno przeszłości, z którym cały czas próbuje walczyć. Walka ta jednak okupiona jest wachlarzem najbardziej przykrych emocji, które dotyczą nie tylko jej samej ale też jej bliskich. Kiedy pewnego razu w jednym z programów telewizyjnych miała okazję zobaczyć terapeutkę Clarrisę, która cieszy się uznaniem i autorytetem w Finlandii, postania udać się na terapię. Ira z góry zakłada i powierzchownie ocenia Clarrisę jako głupiutką, pustą paniusie zaczyna pewnego rodzaju grę. Jednak szybko przyjdzie się jej przekonać , że założenia były błędne, a gracz jest z wyższej półki.
Kolejną postacią jest Arto- dziennikarz ,który jest po przejściach. Śmierć żony i wiele innych czynników, popchnęły go w objęcia nałogu jakim jest alkoholizm. W pracy dostaje drugą szansę. Wyzwanie jest jednak dość trudne- przeprowadzanie rozmowy i napisanie artykułu z Clarissą, która stroni od wywnętrzania się publicznie i skrupulatnie chroni swoje prywatne życie.
Kolejną postacią wykreowaną przez autorkę jest Pekka- mąż terapeutki, który początkowo zarówno jak Arto sprawia wrażenie być postacią drugoplanową. Z czasem grzechy z przeszłości bohaterów zaczynają wypływać na powierzchnię.

Jak napisałem wcześniej „ Podążaj za motylem” to spektakl czterech postaci. Spektakl pełen kłamstw, niedomówień, manipulacji i iluzji. Spektakl , który toczy się w bańce, która w końcu pęka, wylewając ze swojego wnętrza niewygodną prawdę zmieniającą dotychczasowe życie wszystkich czterech postaci. Historia ukazuje schemat ludzkiego umysłu i jego działania, podejmowania decyzji i ich konsekwencje ciągnące się latami, aż w końcu za które przyjdzie zapłacić.

Książka oprócz wielu wspomnianych emocji, nie lada rozrywki dla miłośników thrillerów, dostarcza również wielu ciekawych informacji na temat przebiegu terapii, schematów pracy z osobami po traumatycznych przeżyciach, osobach zmagających się z depresją, po próbach samobójczych. Jednym z ciekawszych poruszanych zagadnień jest zjawisko zwane Transfernecją, które mówi o osobie poddające się leczeniu, która obdarza terapeutę -niezależnie od jego płci- miłością,taką jaką czuje się wobec matki czy ojca. Książka ma wiele ciekawych wątków poruszających się w tej tematyce i odkrywa kulisy pracy psychoterapeuty- która większości z nas kojarzy się jednoznacznie z filmową wersją leżanki i bezowocnych opowieści. To jednak jest tło całej historii, w której każdy ma swój sekret, który chroni przed tym by ujrzał światło dzienne. Jednak niespodziewane okoliczności, trochę przypadku, ale również poczucie winy, powodują iż do najciemniejszego zakamarka ukrytych grzechów przeszłości zaczynają się wkradać promienie światła.

To książka, obok której nie da się przejść obojętnie, a po przeczytaniu emocje dostarczone przez autorkę będą odbijać się echem w Waszych głowach, zmuszając do analizy i rozmyślań. Autorka zadbała o to by cała historia nie była pustą, nie wartościową, po której czytelnik książkę odłoży w przysłowiowy kąt i o niej zapomni.

Po przeczytaniu , stwierdzam , że nigdy nie domyśliłbym się, że ta pozycja jest debiutem. Zarówno jak nigdy nie wystawiałem oceny na blogu „Yerbo Poczytalni”. tym razem śmiało z czystym sumieniem 10/10 !

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2023-05-21,

„Podążaj a motylem” – kiedy tylko spojrzałam na okładkę tej książki, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Intrygujący opis i fakt, że książka jest debiutem fińskiej autorki Martty Kaukonen tylko spotęgowały moją chęć lektury. W momencie, kiedy zasiadłam do czytania wszystko wokoło przestało mieć znaczenie.

„Żyjemy w kulturze fast foodu i na traumy proponuje się plaster, a nie szwy. Nasze usta, oczy i uszy są całkowicie wypełnione różową watą cukrową: kryształami, aniołami i leczącym światłem. Istnieją jednak problemy, których się nie rozwiąże, przytulając jednorożca”.

Ira – dwudziestodwuletnia seryjna morderczyni, którą w dzieciństwie los mocno doświadczył, rozpoczyna terapię u znanej psychoterapeutki — Clarissy. Kobieta należy do fińskiej elity, znana jest z programów telewizyjnych i kolorowych magazynów. Dla Clarrisy każda pacjentka jest jak księżniczka, traktuje je w sposób szczególny i twierdzi, że tylko ona może im pomóc. Kiedy pod jej opiekę trafia Ira, rozpoczyna się gra w kotka i myszkę, w której nie obowiązują żadne zasady.
Pekka – mąż Clarrisy, bardzo ceni sobie pracę swojej żony.
Aro — jest dziennikarzem, który po śmierci żony popadł w alkoholizm, przez co ma kłopoty w pracy. Dostaje ostatnią szansę od szefowej, musi napisać artykuł o Clarrisie. Nie będzie to łatwe zadanie, bowiem to, czego oczekują czytelnicy, Clarrisa dobrze ukrywa.
Choć na pierwszy rzut oka powiązania głównych bohaterów wydają się mało realne, z każdym kolejnym rozdziałem nić, która ich łączy coraz bardziej się zapętla, a ich mroczne tajemnice pomału wychodzą na światło dzienne.

„Podążaj za motylem” mocno psychologiczny thriller, który okazał się dla mnie ogromną bombą emocjonalną. To powieść, w której autorka snuje niespieszną opowieść z punktu widzenia czterech osób. Pomału, strona za stroną, odkrywamy mroczne przerażające i bardzo bolesne sekrety bohaterów. Od samego początku czuć powoli wzrastające napięcie, które towarzyszy nam po ostatnią stronę powieści. Autorka oddała w ręce czytelników powieść nieszablonową, dopracowaną w każdym, najdrobniejszym szczególe, nie spotkałam się jeszcze z tak dobrze skrojoną fabułą. Wielkie brawa należą się autorce również za świetnie wykreowanych bohaterów, ich portrety psychologiczne robią ogromne wrażenie. Powieść toczy się swoim tempem, choć według mnie nie ma, jakiej zawrotnej szybkości, to niewątpliwie kolejne rozdziały mocno intrygują czytelnika, a mroczny i duszny klimat tylko podsyca naszą ciekawość i sprawia, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością.
„Podążaj za motylem” – już dawno nie czytałam tak dobrego thrillera psychologicznego, ba nawet tak dobrze napisanego debiutu. Autorka swoją powieścią udowadnia nam, że ma niesamowity talent do tworzenia powieści ciekawych wciągających i przede wszystkim zaskakujących. Jestem przekonana, że sięgając po książkę Martty Kaukonen fani thrillerów psychologicznych będą w pełni usatysfakcjonowani! Polecam.

Z czym kojarzą nam się motyle? Z pięknem? Z delikatnością? Z lekkością? Z wolnością? Z kruchością? Chyba nie znam osoby, która by się nimi nie zachwycała..., która w dzieciństwie jak ja nie próbowała zapłać choćby jednego by móc go zachować dla siebie. By móc z bliska obejrzeć te kolorowe skrzydła...

A co na widok motyla może czuć Ira- seryjna morderczyni? Jakie skojarzenia może wywołać motyl u osoby, która z zimną krwią odbiera komuś życie? I jak to jest możliwe by kobieta chorująca na anoreksję była w stanie mordować silniejszych od siebie mężczyzn?

Clarissa -psycholożka. Jedna z najlepszych w swoim fachu. Kobieta sukcesu, pewna siebie, pewna swoich umiejętności, pewna tego, że jest w stanie pomóc każdemu. Wyleczyć każdego z ich demonów. Czy będzie też tak i tym razem? Czy uda jej się nie wpaść w sidła Iry, która rozpoczynając u niej terapię ma jeden cel-nie trafić za kratki. Która będzie sprytniejsza?

Są jeszcze oni dwaj. Jeden-mąż pani psycholog, drugi dziennikarz- alkoholik. Obaj odegrają też bardzo ważną rolę w tej historii.

Książka napisana świetnie! Czwórka bohaterów. Każdy z nich opowiada nam swoją historię. Każdy mówi do nas. Tłumaczy, wyjaśnia. Każdy przedstawia swoją wersję. Ale która z ich prawd jest tą prawdziwą?

Tu nic nie jest takie jakie nam się wydaje. Tu wszystko jest po coś. A to "coś" pięknie zamyka się w całość. Autorka idealnie dopięła wszystko na ostatni guzik. Nie ma mowy o jakichkolwiek lukach. Nie ma mowy o monotonii i nudzie. "Podążaj za motylem" czyta się na jednym wdechu. A wydech następuje dopiero wtedy, gdy kończy się ta historia.

Genialna, rewelacyjna, nieprzewidywalna, trzymającą w napięciu od samego początku do samego końca. Słowem- zaje*ista!

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2023-04-19, Ocena: 6, Przeczytałem,

🌿 Ira, Clarissa, Pekka i Arto to cztery postacie, które los połączy ze sobą i mocno namiesza w ich życiu. Do znanej terapeutki Clarissy trafi na sesję Ira, młoda seryjna morderczyni. Ich spotkanie nie będzie przypadkowe, połączy je pewien sekret z przeszłości, który nie ma prawa ujrzeć światła dziennego. Czy Clarissa pomoże młodej dziewczynie? Co mają z tym wszystkim wspólnego Pekko i Arto?🌿
Historia ta jest zapętlona jak pajęczyna. Jedna nić prowadzi do drugiej, z kolei następna do jeszcze innej, aby w końcu wszystkie połączyły się z sobą na samym środku, tworząc rozwiązanie całej tej historii. Sekret każdego z tych bohaterów to oddzielna nić, która owiana jest tajemnicą, bólem i trudnymi doświadczeniami życiowymi. Wszystkie one w końcu spotkają się na samym środku, aby w końcu dojść do prawdy, która może okazać się bardzo bolesna i krzywdząca. Odmieni ona życie każdego z nich już na zawsze.
Bardzo intrygująca fabuła, która utrzymuje napięcie od początku do samego końca. Tu nic nie jest pewne i jasne, dopiero z czasem wszystkie puzzle układanki zaczynają do siebie pasować i nakreślać obraz skrzywdzonych przez siebie ludzi, którzy maskują się przed otoczeniem i swoimi bliskimi.
Miałam pewne obawy co do tej książki, bo jakoś do tej pory książki skandynawskie mi nie podchodziły. Nie byłam w stanie ich wyczuć, a bohaterowie czy nazwy miejsc po prostu mi się myliły i nie mogłam ich spamiętać, przez co czułam się pogubiona w trakcie czytania. W tym przypadku nie miałam z tym żadnego problemu, a sama historia okazała się świetnie napisanym thrillerem pełnym intryg, manipulacji i sekretów. Rewelacyjny thriller psychologiczny, który nie sposób wyrzucić z głowy, polecam wszystkim fanom tego gatunku🖤

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2023-04-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Zemszczę się za wszystko, co mi uczyniono. Wyrzucę z siebie całe cierpienie. Wyrzygam je na innych ludzi. Zrobię to tak, żebym nigdy nie musiała się wstydzić. Trup będzie się słał gęsto."
Po literaturę skandynawską sięgam naprawdę bardzo rzadko. Zdarzają się tytuły, tak jak "Podążaj za motylem", które przyciągają mnie niczym magnes. I nie zawiodłam się! To był strzał w dziesiątkę! Martta Kaukonen bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie historią, która jest niepokojąca, w pewnym stopniu nawet depresyjna.
Poznajemy historię czwórki bohaterów, których początkowo nic nie łączy. Dwudziestoletnia Ira, psychoterapeutka-celebrytka Clarissa, jej mąż Pekka i dziennikarz Arto - spotkanie tych bohaterów jest gwarantem dobrej lektury, choć nieco przykrej i przygnębiającej.
Każda z postaci musi uporać się z własnymi słabościami, problemami, o których nie da się zapomnieć ani tak łatwo zwalczyć. Autorka poruszyła problemy bardzo trudne, które potrafią przygnieść swoją powagą, m.in. te natury psychicznej, próby samobójcze, molestowanie nieletnich, gwałt, alkoholizm, zabójstwo i jego konsekwencje.
"Podążaj za motylem" mocno się zaczyna i tak samo kończy. Czytałam książkę pod ciągłym napięciem nie wiedząc, co jeszcze może mnie spotkać. Kilka plot twistów sprawiło, że spodziewałam się już wszystkiego, a i tak książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Ciężko ją sobie dozować zwłaszcza, że rozdziały są krótkie i czyta się bardzo sprawnie. Do stylu Kaukonen musiałam się przyzwyczaić, ale będąc szczerą, z przyjemnością przeczytam kolejną książkę Autorki. Jak na debiut, jest to książka na naprawdę dobrym poziomie. Gratka dla fanów thrillerów psychologicznych. Nie zastanawiajcie się i czytajcie!

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-04-09,

„Podążaj za motylem” to debiut Kaukonen, który naprawdę mocno mnie zaintrygował. Autorka bowiem cały swój thriller psychologiczny opiera na wyrachowanej i przede wszystkim niepokojącej intrydze, gdzie wydarzyć może się wszystko…

Akcja płynie dość niespiesznie, a całą fabułę poznajemy z perspektywy czterech postaci, którym to narrację pierwszoosobową oddała autorka. Uwagę odrazu przyciągają kobiety wokół których czuć nutkę tajemniczości, napięcia i czegoś dziwnego co wisi w powietrzu… Ira - młoda seryjna morderczyni, udaje się na sesję do znanej psychoterapeutki. To wtedy rozpoczyna się niebezpieczna gra będąca także kluczem do zaułków mrocznej przeszłości i dzieciństwa, w którym czają się najbardziej traumatyczne odpowiedzi. To według mnie najlepiej dopracowana postać, która knuje i idealnie kłamie. Każdy jej gest, słowo to przedstawienie, które ma za zadanie zmylić przeciwnika. Jednak nie można także pominąć męskich postaci, które nie pojawiają się tutaj bez przyczyny. W tej książce wszystko ma swój cel, nie ma przypadkowych słów, czy osób. Wszystko jest puzzlem większej układanki i idealnie pasuje wyłącznie w jednym miejscu.

Dawno nie miałam do czynienia z tak perfidnym i nieobliczalnym obliczem kłamstwa, które fińska autorka przedstawia doskonale. Manipuluje czytelnikiem, wprowadza go w błąd, wprowadza zamęt, ale przy tym gwarantuje prawdziwą ucztę dla zmysłów pragnących doskonałego thrillera psychologicznego.

„Podążaj za motylem” to historia intrygująca, namalowana wieloma domysłami i niejednoznacznością, gdzie ludzkie słabości są wyłącznie uwypuklane. Jestem pewna, że prawdziwy koneserzy thrillerów psychologicznych będą usatysfakcjonowani z lektury. Mi nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na kolejny thriller autorki.

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2024-07-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Ira , dwudziestoletnia seryjna morderczyni,której dzieciństwo zostało brutalnie odebrane,rozpoczyna terapię u Clarissy  -  psuchoterapeutki celebrytki. Tylko jedna z nich wie,że łączy ich wspólny sekret z przeszłości.

Clarissa,psychoterapeutka w średnim wieku,należy do fińskiej elity w swojej dziedzinie. Znana jest z programów telewizyjnych i kolorowych magazynów. Wszystkich pacjentów traktuje wyjątkowo i jest przekonana,że tylko ona może ich uratować. Czy aby na pewno?

Kiedy Ira zostaje klijentką Clarissy,zaczyna się gra w kotka i myszkę,w której nie obowiązują żadne reguły.

Znacie książki, które są nieoczywiste i zupełnie inny niż dotychczas czytaliście?

Dla mnie taką książką była ,,Podążaj za motylem" @marttakaukonen

Ira jest seryjną morderczynią z wielką tajemnicą z dzieciństwa. Postanawia iść na terapię do psychoterapeutki Clarissy. Ta należy do fińskiej elity w swojej dziedzinie. Każdego pacjenta traktuje wyjątkowo i wierzy, że tylko ona może mu pomóc. Jedna z tych kobiet wie, że coś je łączy.

Gdy zaczynałam czytać tę książkę zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Ale od pierwszej strony bardzo mnie wciągnęła. Ciężko było mi ją odkładać, a teraz gdy nie mam tyle czasu było to strasznie irytujące.

Zupełnie nie spodziewałam się w jakim kierunku potoczy się akcja, a każdy zwrot był dla mnie zaskoczeniem.

Do tego postacie Iry i Clarissy są fenomenalne. Żadna z nich nie była taka jak na początku, obie miały duże tajemnice.

,,Podążając za motylem" bardzo mnie zaskoczyła. Czytałam ją z wielkim zaciekawienie, i byłam ciekawa jak to wszystko się zakończy.

To jedna z lepszych książek jakie przeczytałam w tym roku.

Thriller psychologiczny i do tego debiut, nie mogłam sobie odmówić.

Autorka pokazała nam całą historię z punktu widzenia czterech osób. Przede wszystkim Ira, młoda kobieta, pełna tajemnic, niejasności. Nam czytelnikom otwarcie przyznaje, że jest morderczynią. Clarissa jej terapeutka, osoba ceniona w świecie psychologów, do tego lubiąca swoją pozycję i prestiż. Pekka mąż Clarissy, od początku zastanawiający. Arto, dziennikarz, człowiek, który lata świetności ma za sobą.

Wchodzimy w tę opowieść dość leniwie, poznajemy, wyczuwamy i zaczynamy myśleć halo... coś tu jest nie tak. Dociera do nas, że wszystko wskazuje na ukryte drugie dno. Jednak przy kim postawić ten znak zapytania? Która z tych osób kłamie?

Im więcej rodzi się w naszej głowie pytań tym szybciej zaczyna biec akcja, tym szybciej zmienia się nasz punkt widzenia. Myśli zaczynają galopować w szalonym tempie... i wtedy następuje uderzenie, zaczynamy rozumieć co tak na prawdę się wydarzyło.

Autorka stawia na emocje bohaterów i ich charakterystykę. Idealnie obrazuje każdą z postaci, dodatkowo czyni to lekko i płynnie. Słowa płyną same, barwią nasze myśli i emocje. Wszystko ma swoje miejsce i czas. Dzięki temu czytelnik odkrywa powoli drugie dno i zaczyna dostrzegać kto z tej czwórki bohaterów jest kłamcą.

Ta lektura trafia w emocje z ogromną siłą. Nie da się pozostać obojętnym na wszystko to co zostaje nam ujawnione. Na koniec ma się wrażenie, że dawno nikt tak nie wodził za nos jak Martta Kaukonen. Ona wręcz bawi się z czytelnikiem, dobrze wie jak kończy się ta gra, ale robi wszystko by nic zbyt szybko nie stało się oczywiste.

Tym razem sięgnęłam po znakomity debiut literacki Martty Kaukonen "Podążaj za motylem". Znalazłam tutaj czterech głównych bohaterów. Każdy z nich jest inny, jednak wszystkich coś łączy. Czy odkryjecie to pierwsi? Ira -- jest najmłodszą bohaterką. Jak sama o sobie mówi, jest seryjną morderczynią. Byłam bardzo ciekawa, na jakiej podstawie wybiera swoje ofiary i jakimi motywami się kieruje. Interesowało mnie również, dlaczego w ogóle zaczęła mordować. Pod koniec książki poznałam całą prawdę i powiem wam, że ta bohaterka mnie bardzo zaskoczyła. Polubiłam ją. Ira jak sama o sobie mówi, jest chroniczną i patologiczną kłamczuchą. Czy takiej osobie można ufać? Jej dzieciństwo nie było usłane różami. Przekonacie się o tym, czytając książkę "Podążaj za motylem". Cierpiała na anoreksję. Czy wygrała z tą chorobą? Czy ta choroba miała wpływ na to, kim teraz jest? Ta postać jest bardzo mroczna i jednocześnie przyciągająca. Może dlatego tak ją polubiłam. Clarissa jest drugą główną bohaterką. Jest bardzo dobrą terapeutką -- psycholożką. W swoim zawodzie pracuje już od ponad dwudziestu lat. Jest bardzo rozchwytywaną osobą. Udziela wywiadów i występuje w telewizji. Oprócz tego prowadzi własny gabinet, który mieści się w jej domu. Jest dojrzałą kobietą. Twierdzi, że Finlandia broni pedofilów, a nie ich ofiary. Mam cichą nadzieję, że to jest tylko wymysł autorki. Tan bohaterka również wiele przejdzie. Jednak ja jej nie polubiłam. Nie podobało mi się jej zachowanie. Strasznie osaczała swoją pacjentkę. Pekka -- to mąż naszej psycholożki. Początkowo wydawał mi się potulny jak baranek, jednak z biegiem stron całkowicie zmieniłam o nim zdanie. Czy na plus, czy na minus domyślicie się po przeczytaniu całej historii. Czy był pantoflarzem? Ostatnim bohaterem tej powieści jest Arto. Jest upadającym dziennikarzem. Co jakiś czas pisze artykuły dla gazety "Helsingin Aviisi". Jego kariera wisi na włosku. Wszystkiemu winien jest jego pociąg do alkoholu. Po śmierci żony popadł w alkoholizm i do tej pory nie może się pozbierać. Czy zawalczy o lepsze jutro? Czy raczej stoczy się na samo dno? W tym bohaterze było coś tajemniczego i za wszelką cenę chciałam to odkryć. Poznając całą jego historię, po części zrozumiałam jego zachowanie. Moim zdaniem "Podążaj za motylem" jest idealnym debiutem literackim. Ma wszystko, co dobry thriller psychologiczny powinien mieć. Jest adrenalina, trzymanie w napięciu i niesamowite zwroty akcji. Do tego bardzo dobrze przedstawieni są bohaterowie. Fabuła jest palce lizać. Idealna książka dla wszystkich miłośników thrillerów psychologicznych. Tej powieści się nie czyta, przez nią się płynie. A gdy się kończy, szczęka opada na ziemię. Gratuluję udanego debiuty. Z niecierpliwością czekam na kolejną ciekawą historię tej autorki. Warto sięgać po debiuty, ponieważ można odkryć prawdziwą perełkę. Ta historia trafia na moją listę top 5 kwietnia.

Wolicie narrację wieloosobową? Czy jednak lepiej jak tylko jeden bohater opowiada Wam historię?

Ja zdecydowanie wolę tę pierwszą opcję. I taką też znajdziecie w książce "Podążaj za motylem" @marttakaukonen, którą otrzymałam w ramach współpracy od @wydawnictwoczarnaowca.

Ira ma ledwie dwadzieścia lat i jest seryjną morderczynią. Dziewczyna chce skończyć z zabijaniem, dlatego rozpoczyna terapię. Jej terapeutką zostaje Clarissa, którą można również zaliczyć do celebrytów. Często udziela wywiadów, występuje w telewizji w roli ekspertki, pojawia się w kolorowych magazynach.

Wraz z rozpoczęciem terapii, zaczyna się gra w kotka i myszkę. Clarissa bardzo angażuje się w pomoc dziewczynie, jest pewna, że tylko ona może ją uratować. Czy Ira jest szczera na terapii? Dlaczego wybrała właśnie Clarissę na swoją terapeutę?

Pewne jest tu tylko, że żaden z bohaterów nie jest do końca szczery i wszyscy skrywają tajemnice. Czasami bardzo mroczne.

"Podążaj za motylem" to debiut literacki, w co bardzo trudno uwierzyć. Czyta się wyśmienicie. Krótkie rozdziały, wieloosobowa narracja i plot twisty, których nie powstydziliby się doświadczeni pisarze. Ja nie mogłam się oderwać.

Akcja biegnie nieśpiesznie, a kolejne wątki wydają się ze sobą niepowiązane. W miarę czytania jednak kolejne puzzle wskakują na swoje miejsce, aby na koniec ukazać nam prawdę w całej okazałości.

Najmocniejszą postacią jest Ira. Autorka świetnie ją zobrazowała. Pokazała jak jedno wydarzenie z dzieciństwa, może rzutować i zrujnować resztę życia. Trauma, problemy psychiczne, zaburzenia odżywiania, z tym wszystkim musi się mierzyć tą młoda dziewczyna. Portrety psychologiczne bohaterów, zwłaszcza Iry, to mocna strona tej książki.

Uwielbiam czytać debiuty i ten mnie nie rozczarował. To był naprawdę kawał dobrego thrillera psychologicznego.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski