Piosenki o Julie

Witamy w Los Angeles, mieście aniołów, z którego już dawno wszelkie odleciały. Wśród celebrytek, znanych z tego, że są znane, upadłych diw z lat 80. i innych osobistości, które świecą blaskiem na okładkach kolorowych magazynów, żyje jedna niesamowita kobieta. Poznajcie Julie Walker, międzynarodową gwiazdę, której życie tylko z pozoru jest godne pozazdroszczenia. Alkoholizm, narkotyki oraz leki uspokajające sprawiają, że zaczyna ono coraz bardziej się rozpadać. Dziennikarze nigdy nie dają jej spokoju. Wciąż publikują kompromitujące zdjęcia i wiadomości na jej temat. W sieci trwają spekulacje na temat tego, kiedy świat usłyszy o śmierci gwiazdy. Pewnego wieczoru, pijana, ponosi porażkę próbując zagrać koncert. Nie do końca z własnej woli, rozpoczyna leczenie w ekskluzywnej klinice odwykowej. Czy uda jej się pokonać swoje własne demony? Czy zaświeci jeszcze blaskiem na scenie, zamiast przypominać cień swojej dawnej osoby?

Informacje dodatkowe o Piosenki o Julie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-08-19

Kup książkę Piosenki o Julie

Piosenki o Julie - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Po raz pierwszy mam styczność z twórczością Damiana Łukowiaka, choć nie jest to jego debiut. Książka opowiada historię Julie Walker, sławnej piosenkarki, mieszkającej w Los Angeles. Nasza główna bohaterka często pojawia się na okładkach poczytnych czasopism, z powodu licznych jej wybryków. Ciągle ukazują się nagłówki z jej nazwiskiem w negatywnym kontekście uzależnień w które popadła. Kolejne koncerty to coraz większe porażki. Przez alkohol, narkotyki i leki uspakajające podczas jednego z występów mdleje na scenie. Wtedy z pomocą bliskich sobie osób zgłasza się na leczenie do kliniki odwykowej... Czy wygra walkę sama ze sobą? Czy powróci na scenę w chwale? O tym dowiecie się czytając tą książkę...
Autor przedstawił główną bohaterkę bardzo autentycznie. Kobieta nie dba o rodzinę ani przyjaciół. Mamy sposobność poznać ją bliżej w momencie bardzo istotnym w jej życiu. Mianowicie gdy rozpoczyna nierówną walkę z poważnymi nałogami. Zatraciła się w alkoholu, narkotykach. Przestraszona grożącą jej samotnością i tym, że popadnie przez to w depresję, zgadza się na podjęcie leczenia. Pragnie po wyleczeniu powrócić na sam szczyt w chwale. Jestem przekonana, że w dzisiejszym świecie można znaleźć wiele osób, które można by uznać za pierwowzór Julie.
Natomiast jeśli chodzi o bohaterów drugoplanowych to odniosłam wrażenie, że zostali stworzeni przez autora tylko po to, aby ukazać jaki wpływ miało postępowanie głównej bohaterki na koleje ich życia.
Pisarz posługuje się w tej powieści często retrospekcją. Poprzez to czytelnik ma możliwość dowiedzieć się bardziej szczegółowo jakie było i jest codzienne życie sławnej piosenkarki, którą otaczają ludzie zainteresowani jedynie przychodami, które ona generuje. Mało kogo może nazwać prawdziwym przyjacielem. Dzięki temu zabiegowi literackiemu poznajemy także odległą przeszłość Julii.
Książka unaocznia, że kwestia nałogów wśród celebrytów jest o wiele bardziej złożona niż wynika z przekazów w mediach. Sami jesteśmy dowodem na bezuczuciowe podejście do problemów sławnych ludzi, ponieważ gdy widzimy plotkarskie nagłówki o kolejnych ekscesach gwiazd nie zastanawiamy się nad powodami tych zdarzeń.
Język dostosowany do środowiska z jakiego pochodzą bohaterowie. Dosłowny i momentami bardzo wulgarny. Książka pobudza do refleksji. Ciekawa i dość krótka pozycja.
Jak sam autor wspomina: "Inspiracją do napisania tej książki były 3 wyjątkowe kobiety - Whitney Houston, Amy Winehouse i Marilyn Monroe".

Damian Łukowiak (rocznik 1990) pisarz, poeta. Urodził się w Chorzowie, absolwent wydziału dziennikarskiego w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Publikował między innymi w "Dzienniku Zachodnim", "Naszym mieście", "Popcorner". Laureat miejskiego konkursu o Złotą Chryzantemę oraz ogólnopolskiego konkursu "Katyń - prawda i pamięć". Realizuje swój debiutancki film własnego "Napisane łzami" Jak sam przyznaje, w życiu przyświeca mu cytat z piosenki Whitney Houston: "I'm only one But not alone My finest day Is yet unknown".

Kawa i papieros, czyli poranek po bardzo ciężkiej nocy
Damian Łukowiak0
Okładka ksiązki - Kawa i papieros, czyli poranek po bardzo ciężkiej nocy

Nowy Jork. Grupa przyjaciół tuż przed świętami Bożego Narodzenia musi się zmierzyć nie tylko z problemem wyboru prezentów świątecznych dla bliskich, ale...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski