Overemotional

CZY CZASAMI BOISZ SIĘ TEGO, CO CZUJESZ?

Steven ma wyjątkowego pecha. Za każdym razem, gdy doznaje silnych

emocji - nieważne, czy jest to szczęście, czy smutek - dzieją się dziwne rzeczy.

Czasem niezrozumiałe, czasem niebezpieczne, zawsze nieprzewidywalne.

Przerażony własną mocą chłopak ucieka z domu i ukrywa w ponurym miasteczku

Grunsby-on-Sea - z mocnym postanowieniem, że nikogo więcej nie skrzywdzi swoją, jak ją nazywa, emomancją.

Atmosfera zagęszcza się, gdy Stevenem zaczyna się interesować tajemnicza organizacja DEMA, która ,,neutralizuje" takie osoby jak on.

Gdyby nie przyjaciele - uparta Freya, jej chłopak Marcus i kumpel Troy - Steven

prawdopodobnie skończyłby jak inni nadwrażliwi, czyli nie wiadomo gdzie.

Tymczasem spotkany przypadkiem przez Stevena przystojny brunet oświadcza,

że posiada podobne moce i może go nauczyć je kontrolować. Nareszcie pojawia się

nadzieja na normalne życie! Ale kim właściwie jest ten człowiek? Jakie są jego

związki z DEMA? I czy w ogóle można ufać nieznajomemu poznanemu w toalecie?

Muszę przestać o tym myśleć. Nie mogę być zbyt emocjonalny. Gdy tylko sobie na to pozwalam, dzieją się... różne rzeczy. To dość skomplikowane. Wszystkie moje uczucia manifestują się w sposób dziwny i przerażający. Nie jestem w stanie być

szczęśliwy, nie powodując nieszczęścia. Jakby wszechświat sprzysiągł się przeciwko mnie i bez przerwy mi płatał okrutne psikusy. Staram się go nie karmić. Staram się nic nie czuć. Dlatego jestem sam. Nie mam kogo krzywdzić. Dla wszystkich będzie

lepiej, jeśli zostanę sam i będę trzymał emocje (i ich przeklęte manifestacje) pod kontrolą.

Informacje dodatkowe o Overemotional:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2023-10-11
Tytuł oryginału: Overemotional

Tagi: Dzieci od ok. 14 lat

Kup książkę Overemotional

Overemotional - opinie o książce

„Overemotional” to powieść, która łączy w sobie fantastyczne elementy z głębszymi przesłaniami dotyczącymi tożsamości i przyjaźni. Steven, główny bohater, posiada nietypowe umiejętności. Za każdym razem, gdy doznaje silnych emocji, dzieją się dziwne rzeczy. Swoje umiejętności sam nazywa emomancją. Postanawia, że nikogo więcej nie skrzywdzi, a to prowadzi go do ucieczki z domu. Akcja toczy się w mrocznym miasteczku Grunsby-on-Sea, gdzie główny bohater spotyka tajemniczą postać, podobną do niego, obiecującą pomoc w kontrolowaniu jego mocy.

Chociaż powieść zawiera elementy nadprzyrodzone, skupia się przede wszystkim na podróży emocjonalnej nastolatków. Odkrywanie tożsamości, próba odnalezienia miejsca w świecie i budowanie zaufania stają się w niej centralnymi motywami. Narracja z wielu perspektyw i zaskakujące wydarzenia budują napięcie, mimo że początkowo historia sprawia trudności z wciągnięciem się. Przynajmniej ja miałam z tym problem. Jednak nie trwało długo, zanim w całości oddałam się lekturze i popłynęłam.

Powieść wyróżniają ciekawe postacie, dynamiczna akcja, zwroty akcji i momenty humoru. To opowieść o przyjaźni, tajemnicach i wewnętrznej walce głównego bohatera. Ujmuje swoją oryginalnością i sposobem, w jaki traktuje kwestie związane z tożsamością seksualną. Bez przerysowywania, z taktem i delikatnością. Czytelnik zaznajamia się z postaciami, które łączy wspaniała relacja, niezależnie od różnic czy doświadczanych przez nich przeżyć. Wszyscy bohaterowie są sympatyczni i realistyczni. Steven to chłopak, który pragnie normalności i jednocześnie szuka odpowiedzi na pytania o samorealizację i kontrolę nad swoją mocą. Freya nieustannie wspiera Stevena w trudnych chwilach. Jej determinacja i oddanie stanowią wsparcie dla chłopaka w jego podróży ku akceptacji samego siebie i zrozumieniu swoich mocy. Marcus, chłopak Freyi, wzbogaca historię swoją obecnością, choć nie jest ulubieńcem Stevena. Jego relacja z Freyą wpływa na dynamikę grupy i relacje między postaciami. Troy to amerykański student przypadkowo wplątany w tę historię. Jego obecność wprowadza do powieści nową perspektywę, ale też element kulturowy, który różnicuje grupę i wprowadza nieco napięcia do dynamiki ich relacji. Ta zgrana grupa postaci tworzy fascynującą mieszankę osobowości, przyczyniając się do różnorodności narracji. Ich relacje, różnice i wzajemne wsparcie stanowią o sile fabuły, uzupełniając historię o bogactwo emocjonalne i wyjątkowe interakcje.

Humor w powieści jest świetny i w pełni brytyjski, a ogólna atmosfera jest fantastyczna. Urocze są też wątki romantyczne, z główną parą homoseksualną i drugoplanową parą heteroseksualną. Mimo dobrego humoru i ciekawych postaci, nie jest to jednak lekka opowieść. Porusza istotne, nie tylko dla młodych ludzi tematy. „Overemotional” to urocze, interesujące i angażujące połączenie „Heartstoppera” i „Stranger Things”, które warto poznać.

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz