reklama

Nie zabijaj

Przekonaj się, czym jest piekło na ziemi, i czy zło można pokonać tylko dobrem.

Ciepła czerwcowa noc. Rynek łódzkiej Manufaktury tętni życiem. Okoliczne ogródki i kluby pełne są turystów i imprezowiczów. Dla nich to miasto rozrywki. Dla niego - miasto grzechu. Obserwuje ich, przemyka uliczkami, a gdy nadejdzie właściwy moment, zabije znowu.

Zoja Sterlak i Mariusz Kardas stają przed najtrudniejszą sprawą w swojej karierze. Trop prowadzi do Herosów Białej Lilii, mężczyzn najwytrwalej służących Panu. Wnikliwa policjantka dostrzega jednak w serii zabójstw coś więcej - chęć zdobycia rozgłosu.

Czy to możliwe, że cały ten brutalny spektakl to artystyczna wizja psychopatycznego mordercy? Czy Zoja zdąży go zatrzymać, zanim dokończy dzieło?

Informacje dodatkowe o Nie zabijaj:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-10-11

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Nie zabijaj

Nie zabijaj - opinie o książce

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2023-12-07, Ocena: 5, Przeczytałem,

To moje drugie spotkanie z twórczością autorki, poprzednio czytałam książkę "Bez wyboru", będącą pierwszy tomem serii #zojasterlak, która bardzo mi się podobała i przyznaję, że nie mogłam się doczekać dalszych losów bohaterów. "Nie zabijaj" jest drugim tomem wymienionej wyżej serii i chociaż każda z nich opowiada o innej sprawie kryminalnej to najlepiej je czytać w odpowiedniej kolejności żeby zrozumieć wszelkie zależności oraz ciąg przyczynowo - skutkowy wszystkich wydarzeń związanych z życiem głównych postaci. Jest to kryminał z bardzo rozwiniętym wątkiem obyczajowym. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki, prosty i przyjemny, co sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. Ja pochłonęłam ją w jeden wieczór i nie odłożyłam póki nie poznałam zakończenia. Fabuła została w niesamowicie interesujący, życiowy i wciągający sposób nakreślona, przemyślana i równie dobrze poprowadzona. Akcja powieści rozgrywa się Łodzi, którą dobrze znam, bo mieszkam stosunkowo blisko i tam studiowałam, dlatego czytając niektóre opisy od razu przenosiłam się oczami wyobraźni we wspomniane miejsca. Bohaterowie wykreowani przez autorkę są niezwykle autentyczni, tak jak my popełniają błędy, postępują pod wpływem emocji, chwili, dlatego tak łatwo się z nimi utożsamić w wielu kwestiach, podzielając podobne troski i dylematy moralne. Historia przedstawiona jest z perspektywy kilkorga bohaterów, co pozwoliło mi lepiej ich poznać, dowiedzieć się co czują, myślą oraz lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Myślę, że w tym przypadku był to świetny zabieg, ponieważ tym sposobem każda z postaci odegrała tutaj istotną rolę, dostarczając tym samym wielu emocji i wrażeń. Główne postaci, czyli Zoja i Mariusz już w pierwszym tomie zyskali moją sympatię i tutaj ona jeszcze jeszcze bardziej umocniła. Razem tworzą naprawdę świetny duet w pracy, natomiast jeśli chodzi o życie prywatne to tutaj jest sytuacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, ale podobało mi się to, bo tak naprawdę nie widziałam czego się mogę w tej sferze po nich spodziewać. Śledztwo nad jakim zaczynają pracować bohaterowie ogromnie mnie zaintrygowało, szczególnie wątek związany z autyzmem. Sama mam niespełna sześcioletniego syna w spektrum i czytając niektóre fragmenty po prostu pękało mi serce. Autorka w niezwykle dobitny sposób pokazała ten problem. Agnieszka w bardzo umiejętny sposób buduje napięcie, wodzi Czytelnika za nos i świetnie rysuje portrety psychologiczne postaci, skłaniając tym samym do głębszych przemyśleń. Nie zabraknie tajemnic, intryg, kłamstw, manipulacji i świetnych plot twistów! Moim zdaniem nie sposób było odgadnąć tożsamości sprawcy, a tym bardziej powodów dla których morderca zabijał. Genialnie poprowadzona fabuła pod każdym względem! Świetnie spędziłam czas z tą książką i czekam już na kolejne powieści spod pióra autorki. Liczę, że dostaniemy dalsze losy Zoji i Kardasa. Polecam!

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2023-11-25, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Przychodzę do Was z polecajką książki "Nie zabijaj" Agnieszki Płoszaj. Jeśli lubicie czytać kryminały i historie o psychopatach oraz mordercach koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Czeka Was uczta czytelnicza!
Bohaterowie książki Zoja Sterlak i Mariusz Kardas muszą rozwiązać najtrudniejszą sprawę w swojej karierze. Zostaje zamordowany znany influencer, potem telewizyjna wróżbiarka, a następnie modelka. Wszyscy popełnili grzech, niewybaczalny błąd. Psychopatyczny morderca wymierza brutalne kary.
Kim jest morderca i dlaczego zabija w imię wiary i sprawiedliwości?
Czy Zoja zdąży powstrzymać mordercę zanim posunie się dalej?

Znakomita fabuła. Ciekawie wykreowani bohaterowie. Do rozwiązania intrygujące śledztwo, a liczba podejrzanych robi się coraz dłuższa. Okazuje się, że mamy do czynienia z fanatykami religijnymi. Psychopatyczny morderca wymierza karę za grzechy. Pragnie zemsty i rozgłosu? Fanatyzm i motyw religijny wbijają czytelnika w fotel. Śledziłam losy bohaterów i razem z nimi próbowałam rozwikłać zagadkę. Z każdą przewracaną stroną układanka śledztwa wskakiwała na swoje miejsce. Zakończenie zaskakuje.
Autorka trzymała mnie w napięciu do samego końca więc nie było mowy o nudzie. Książka wciągnęła mnie i przeczytałam ją szybko. Lekkie pióro i przyjemny styl autorki sprawił, że spędziłam niesamowity czas z książką. Chętnie przeczytam inne tytuły spod pióra autorki.
Idealna lektura dla fanów mocnych wrażeń.
Jestem zachwycona! Dajcie znać, czy czytaliście i jakie są Wasze opinie.
Zdecydowanie polecam!

BRUNETTE BOOKS

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2023-10-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

NIE ZABIJAJ to kryminał z brutalnymi zbrodniami i skrupulatnym śledztwem obsadzony na Łódzkim podwórku.

Agnieszka Płoszaj stworzyła mrożącą krew w żyłach powieść z dobrze rozbudowanym wątkiem obyczajowym. W fabule dzieje się dużo, bo mamy drobiazgowe śledztwo, brutalne morderstwa, skomplikowaną relację śledczych, elementy układanki do poskładania, wątek religijny, wyśmienitą intrygę do rozwiązania oraz zaskakujące zakończenie.

Wprawdzie to drugi tom z podkomisarz Zoją Sterlak i komisarzem Mariuszem Kardasem w roli głównej, ale nieznajomość poprzedniej książki nie wpłynęła na mój odbiór. Powieść czyta się bardzo dobrze, akcja wciąga od samego początku i trzyma w napięciu do końca. Jedynie co mi przeszkadzało, to relacja pomiędzy Zoją i Mariuszem, bo ewidentnie coś zaszło między nimi, a nie czytając wcześniejszej książki, tylko mogłam się tego domyślać co to było.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2023-10-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jedną z autorek, której twórczość wielokrotnie mi polecaliście jest Agnieszka Płoszaj, a okazją do sprawdzenia jej pióra okazała się środowa premiera powieści „Nie zabijaj”. I cóż, nie wiedziałam, że to druga część cyklu z komisarzami Zojką Sterlak i Mariuszem Kardasem, bo gdybym wiedziała… przeczytałabym obie. Jeśli pierwsza część „Bez wyboru” napisana jest z podobnym pazurem, to ja chcę ją przeczytać!

Autorka podobnie jak poprzednie swoje powieści, tak i tę umiejscawia w Łodzi ukazując piękne i brzydkie oblicze tego miasta. Z perspektywy wielu bohaterów wprowadza nas w różne środowiska – policyjne, celebryckie, przestępcze i kościelne. A wszystkie je łączy popełnioną zbrodnią, która wskazuje zarówno na motyw religijny, jak i pewnego rodzaju performance. Do jakiej publiczności sprawca kieruje swój przekaz i dlaczego? I czy zadowoli go jedna ofiara, znany celebryta?

"Dobra nie można zepsuć, a zła nie można naprawić", ale można dążyć do odnalezienia winnego i wymierzenia sprawiedliwości. Czy możliwe, że tym razem podobną motywacją kierują się zarówno śledczy, jak i morderca? Z pewnością przed prowadzącymi śledztwo Zojką i Kardasem trudny orzech do zgryzienia, a na tym orzechu wygryźć się, albo też wgryźć w łaski Kardasa pragnie i towarzysząca im w działaniach wielkooka Bambi.

Uwierzcie mi, że makabryczna zbrodnia i skomplikowana sprawa kryminalna absorbują równie mocno, jak osobiste życie bohaterów, które do nudnych zdecydowanie nie należy. Relacja Zojki i Mariusza jest z serii „trudno tak razem być nam ze sobą, bez siebie nie jest lżej”, a akcent chorwacki wcale jej nie upraszcza. Żałowałam jedynie, że wątek Bambi tak nagle zmienił kierunek, bo z ciekawością go śledziłam licząc na więcej.

"Religia i zabójstwo. Zabójstwo i sztuka." Dodałabym obsesję i traumę. To wszystko pojawia się w powieści Autorki porywając dynamiką akcji i jej zwrotami, wyrazistością postaci i lekkością stylu. A zakończenie? Napiszę tylko, że absolutnie nie spodziewałam się takiego rozmachu i nadal pozostaję pod wrażeniem. Jeśli gustujecie w dobrym, mocnym kryminale, to nazwisko Autorki powinniście dodać do ulubionych, podobnie jak ja!

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2023-10-10, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Przypominała dzikie zwierzę polujące na ofiarę. Zwinne i gotowe do ataku. Przerażająco drapieżne."
Zoja Sterlak i Mariusz Kardas powracają w wielkim stylu! "Nie zabijaj" to kontynuacja "Bez wyboru" i śmiem twierdzić, że jest to jedna z lepszych serii kryminalnych tego roku. Agnieszka Płoszaj zapewnia angażujące śledztwo, ale i relację dwójki komisarzy, która jest pełna emocji, niewypowiedzianych słów i obaw.
Spodziewałam się ponownego wejścia w przeszłość, tak jak było to w przypadku pierwszego tomu. I jakie było moje zaskoczenie, gdy czytając książkę okazało się, że fabuła popłynęła w innym kierunku. Ostatnio mam szczęście do książek, w których pojawia się motyw religijny, choć w takim wydaniu jak najbardziej mi sie podoba.
Influencer. Wróżbiarka. Modelka. Co łączy tą trójkę? To, że zostali zamordowani i grzech, który jest tego powodem. Nieuchwytny zabójca jest przekonany o właściwych pobudkach i wymierza surową karę, która jest ostatecznością. Performance, który ukazywał światu, był jego celem i ten cel osiągnął. Nie było możliwości przewidzenia, kto jest winien makabrycznych zbrodni, za co ogromny plus. Trzy morderstwa prowadzą do kościoła w małej miejscowości, ale pobudki dokonywanych zbrodni trudno odgadnąć.
Zoja i Kardas to duet, do którego od razu czuje się sympatię. Wybuchowa para ze wspólną przeszłością, która boi się łączącej ich relacji. Są dla siebie wzajemną słabością, a ten fakt rozczula czytelnika. Ich przeszłość nie jest łatwa, demony prześladujące ich codziennie nie pomagają w ułożeniu sobie życia. Ta niełatwa relacja dostarcza wielu emocji, których oczekuje się w książkach.
"Nie mogła pozwolić sobie na słabość. Nie teraz, gdy czuła, że zło jest bliżej niż na wyciągnięcie ręki."
Podoba mi się postać Zoi, która podejmuje się działań bez patrzenia na to, czy robi to przepisowo czy nie. Nieszablonowe działanie jest skutkiem jej toku myślenia - skupieniu się na detalach, które mogą mieć ogromne znaczenie. Jest to silna osobowość, lecz nie bez obaw, które towarzyszą jej w życiu codziennym. Zwłaszcza, jeśli życiu bliskim jej osobom może zagrażać niebezpieczeństwo. Jestem fanką tak silnych postaci kobiecych i cieszę się, że na taką osobowość postawiła Autorka.
Motyw religijny i fanatyzm, performance i jego siła przekazu, mroczny i niepokojący klimat, morderca o skłonnościach psychopatycznych, angażujące śledztwo i codzienność bohaterów to mocne walory "Nie zabijaj". Historia jest wciągająca, a lekkie pióro Agnieszki Płoszaj sprawia, że książkę czyta się swobodnie i bardzo szybko wodząc za nos do samego końca. Ma to swoje plusy, ale ogromnym minusem jest to, że kończy się tak szybko! Dlatego liczę na to, że nie będzie trzeba długo czekać na dalsze losy bohaterów, na które ogromnie liczę! Seria o Zoi Sterlak to must read dla fanów historii kryminalnych! Polecam z całego serca!

Bardzo dobry kryminał. Z jednej strony fabuła nie jest szczególnie oryginalna, jednak sposób jej przeprowadzenia, styl w jakim pisze Autorka, sprawia że ta książka ma w sobie coś. Do tego niezwykłe postaci, które nie koniecznie trzeba polubić ale na pewno nie pozwalają czytelnikowi na to, by przeszedł obok nich obojętnie. Zacząłem od drugiego tomu, więc teraz z chęcią sięgnę po pierwszą część.

Avatar użytkownika - dosia1709
dosia1709
Przeczytane:2024-01-10, Ocena: 6, Przeczytałem,

Pycha, próżność i na końcu hipokryzja. Trzy obrzydliwe cechy naszych czasów."

Co łączyło ze sobą influencera zabitego na planie filmowym, telewizyjną wróżkę przybitą do stołu i modelkę, która zachłysnęła się sławą?

Każde z nich poszukiwało szczęścia w mieście grzechu i każde z nich popełniło niewybaczalny błąd.

Czy zginęli za karę?

Tego będą musieli się dowiedzieć, Zoja Sterlak oraz Mariusz Kardas, para detektywów, którzy stają przed najtrudniejszą sprawą w swojej karierze.

Co tak naprawdę kieruje mordercą?

Czy to możliwe, że zabójstwa to artystyczna wizja psychopaty?

Pytania się mnożą a odpowiedzi brak.

Czy nasza dwójka poradzi sobie z tym zadaniem?

"Nie zabijaj" książka ze świetnie przemyślaną kryminalno-sensacyjną fabułą, ciekawą akcją i fajnie wykreowanymi bohaterami.

Autorka zabiera nas w podróż, po Łodzi gdzie pokazuje nam jej piękno.

Porusza również wiele ważnych tematów między innymi dotyczące kościoła i jego fanatyków.

Znajdziecie tu tajemnice, intrygi, kłamstwa manipulacje, hipokryzję i wiele innych wątków, które poruszają i chwilami zmuszają do myślenia.

Książka napisana jest przyjemnym stylem, dzięki czemu historię czyta się bardzo szybko. Fabuła przedstawiona z kilku perspektywy pozwala nam bardziej wczuć się w odczucia naszych bohaterów.

Nic więcej Wam nie napiszę to trzeba przeczytać i samemu dać się wciągnąć w tę zagadkę.

Polecam ?

Zoja, słynąca z intuicji i nieszablonowych działań policjantka razem z Mariuszem Kordasem stanie przed najtrudniejszym zadaniem odnalezienia mordercy, którego misją jest wymierzanie kary.

Czym zawinił influencer?

A czym wróżbitka telewizyjna i modelka?

Wszyscy oni zostali zamordowani w brutalny sposób.

Tropy prowadzą śledczych do grupy fanatyków religijnych, ale Zojka jest przekonana, że za tą serią zabójstw kryje się coś więcej.

Czy to możliwe, że cały ten krwawy spektakl to artystyczna wizja psychopaty i czy nasza bohaterka zdąży go powstrzymać przed ukoronowaniem jego dzieła?

Tego dowiecie się z książki.

Są książki, które bawią i są takie, którr uczą. Ale są też i takie, które elektryzują i oplatają duszę niczym macki ośmiornicy, by podduszać gęstością mocnych wrażeń aż do utraty oddechu.

Które dają nam w prezencie bohaterkę, o której nie sposób zapomnieć, wwiercającą się w czaszkę, fascynującą, z poranioną duszą i idącą twardo do celu.

I są takie autorki, które mają wyjątkowy dar zespolenia tych wszystkich kawałków, dołożenia pasujących puzzli i stworzenia z nich obrazu wyjątkowego, przerażającego, przy którym nasz mózg pracuje na najwyższych obrotach i który wciąga tak mocno, że nie sposób się od niego oderwać.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej historii, w której nie znajdziecie ani jednego błędu. Która dała mi wszystko, bym się nią zachłysnęła i utonęła w jej objęciach. Bym chciała stać się Zojką, która od tej chwili jest częścią mojego serca i bym z tęsknotą czekała na kolejne śledztwo.

Ogromnie Wam polecam!!!

Kolejny raz dzięki Bartkowi w moje ręce trafiła fenomenalna książka, taka którą ciężko odłożyć. Nie ważne, że zaczęłam od drugiego tomu, po prostu przepadłam i mimo tego, że pierwszy tom na pewno przeczytam, to można czytać drugą część bez jego znajomości.

Zoja i Kardas, duet dwójki śledczych, niby pasujących do siebie jak pięść do nosa, przynajmniej tak na pierwszy rzut oka się wydaje, a jednak między nimi iskrzy dostają sprawę niemożliwą do rozwiązania i ogromnie medialną. Pod Manufakturą w Łodzi zostaje znalezione ciało znanego influencera, kolejna ofiara to znana wróżka, a trzecią jest młoda modelka, każde z morderstw to starannie wyreżyserowany teatr, nic nie jest przypadkowe. Śledczy muszą powstrzymać psychola, tylko nie maja pojęcia, czym się kieruje i kto może być kolejna ofiarą. Dla mordercy show musi trwać, a Zojka ze swoimi nieprzeniknionym umysłem musi wyprzedzić go o krok.

Lubię mieszane duety śledczych, a ten duet jest wyjątkowy, Kardas, kawał twardego faceta, jednak przy Zojce potrafi zmięknąć. Zojka niesamowicie inteligentna policjantka, niestety nie zawsze działa zgodnie z prawem, nie martwiąc się o kłopoty. Ta dwójka potrafi rozwiązywać najtrudniejsze sprawy, ale chwilami atmosferę między nimi można kroić nożem, a już za chwile spędzić z nimi czas gdy jadą na kebaba w środku nocy. Tym razem w stan gotowości postawiona jest cała policja, Kardas jednak wie, że tylko Zojka może rozwiązać tą sprawę, ze swojej strony robi wszystko, żeby jej w tym pomóc.

Oboje przy tym mają swoje problemy osobiste i każde próbuje się z nimi uporać i jednocześnie nie zaniedbać śledztwa.

Kolejna książka gdzie trafiam na wątek religijny, morderca wymierza pokutę za jeden z grzechów, robi to w taki sposób, żeby świat o nim słyszał. Przez całą książkę miałam swoich ,,faworytów" do miana ,,ostatniego sprawiedliwego", zwyczajnie nie trafiłam i byłam niesamowicie zaskoczona w którą stronę to poszło i kto okazał się wymierzającym sprawiedliwość, ale tego Wam nie zdradzę.

Na uwagę zasługuje też postać Bambi, niby taka delikatna, coś w stylu słodkiej idiotki, a jednak potrafiąca mącić i próbować walczyć o nawet o to co nie jej.

Polecam jest to kawał dobrej lektury, którą nie będziecie potrafili odłożyć.

Avatar użytkownika - gania
gania
Przeczytane:2024-08-03, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 104 książki 2024, 52 książki 2024,
Czarci młyn
Agnieszka Płoszaj0
Okładka ksiązki - Czarci młyn

Mistrzyni kryminału wraca z kolejnymi przygodami sióstr Brylskich. Jeśli nie czytaliście jeszcze ,,Pałacu pod Ptasimi Głowami" gwarantujemy wam...

Ogrodnik
Agnieszka Płoszaj0
Okładka ksiązki - Ogrodnik

Jak stworzyć powieść idealną? Należy połączyć wątki kryminalne, sensacyjne i romansowe. Po wyjściu cało z konfrontacji z Witoldem Dalesem i jego synem...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung