reklama

Ludzka rzecz

Gdynia i Angelusa. Otrzymał tytuł Książki Roku Magazynu Literackiego ,,Książki".

Zdumiewająca książka. Nowy głos w dzisiejszej literaturze.

TADEUSZ KONWICKI

Miłość? Ludzka rzecz. Ale, jak twierdzi Wanda, przytrafia się tylko raz, i to nie każdemu. Zawiść? Jeszcze stary piekarz całkiem nie ostygł, a już jego żona z Jankiem harcuje, wstyd ?i hańba. Śmierć? Kto wie, dla kogo dziś Kazimierz karawan zaprzęga? Kiedy wojenna zawierucha dociera do Piórkowa, wnosi zaskakujący sens w życie mieszkańców i z niejednego łobuza uczyni bohatera. I nikogo to nie dziwi.

Napisana z epickim rozmachem powieść o burzliwych losach mieszkańców Piórkowa i ich ludzkich sprawach - miłości, śmierci i pożądaniu. Dowcip i mądra zaduma nad fenomenem życia, pięknego a ulotnego.

Paweł Potoroczyn (ur. 1961) - pisarz, dyplomata, menedżer kultury, dziennikarz, publicysta i wykładowca. Był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku i w Londynie oraz dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza. W 2014 r. nominowany do Nagrody Literackiej ,,Nike" oraz Nagrody Literackiej Gdynia za debiut Ludzka rzecz, którego kontynuacją jest A to było tak.

Informacje dodatkowe o Ludzka rzecz:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2023-05-17

Kup książkę Ludzka rzecz

Ludzka rzecz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Rozkrytyk
Rozkrytyk
Przeczytane:2020-10-21, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jakież to mięsiste, jakie przaśne!
Wojenna burza w Piórkowie i wiecznotrwali jegomoście: chorąży Smyczek, dziedzic, ksiądz i żyd. Niespełnieni konspiratorzy nierzadko przyczajeni w agreście, krzakach malin i pokrzyw.
?????
"Wojna to wojna, a wieś to wieś, (...) sprawiedliwość własnoręcznie się wymierza, bo i na co tu czekać. W ruch idzie, co pod ręką, i nikt nie prowadzi studiów nad energią kinetyczną sztachety ani nad krzepliwością krwi" ??
Nawet wiejskie błoto to drań i recydywista! - sprowadza powszechne zagrożenie od napadów z użyciem groźnego narzędzia i wymuszenia rozbójnicze, po usiłowanie zabójstwa.?
A miłość? Ludzka rzecz! Choć przytrafia się tylko raz i to nie każdemu.... #polskość w pigule.
I najznakomitsza litania wyzwisk ?
Przeplatające się życia i przeżycia. A życie toż to podróż w przesiadki obfita ???? Nie porzucisz tego dzieła przed świtem. Będziesz wobec niej bezradny jak ślepa Walerka nad książką do nabożeństwa.?

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
a t. A to było tak
Paweł Potoroczyn0
Okładka ksiązki - a t. A to było tak

Potoroczyn ma oko i ucho - oko, które widzi inaczej, ucho, które słyszy inaczej. Stąd niezwykłość tej książki. Literatura - powiada narrator tej opowieści...

Ludzka rzecz
Paweł Potoroczyn0
Okładka ksiązki - Ludzka rzecz

Arcydebiut. Miłość? Ludzka rzecz. Ale, jak twierdzi Wanda, przytrafia się tylko raz, i to nie każdemu. Zawiść? Jeszcze stary piekarz całkiem nie ostygł...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski