Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski

W okresie wojny krymskiej, w której Rosja poniosła kompromitującą klęskę w walce  z potęgami europejskimi, Stany Zjednoczone postanowiły wykorzystać okazję i zaproponowały wykupienie Alaski.

Przyczyny, dla których Rosja zdecydowała się na sprzedaż swojej najdalszej prowincji (karawany z futrami szły stamtąd do Petersburga prawie rok), wydawały się w tamtych czasach racjonalne. W przypadku ewentualnej brytyjskiej agresji Rosja nie byłaby w stanie jej obronić. Dodatkowo, Alaska sąsiadowała z Kanadą należącą do Korony Brytyjskiej, niedawnego zwycięskiego przeciwnika w wojnie krymskiej.

Jakby tego było mało, amerykańscy kupcy, rybacy i awanturnicy coraz mocniej rzucali rękawicę administracji rosyjskiej na Alasce. Z upływem czasu Imperium Romanowów coraz bardziej musiało się liczyć z próbą – choćby nieformalnej – aneksji Alaski przez USA.

Rezygnując z odległej prowincji Rosja pozbywała się niewygodnej krainy stanowiącej wyłącznie źródło wydatków. Imperium Rosyjskie miało odnieść same korzyści: wzmacniało sojusz z Ameryką, pozbywało się garbu finansowego, zdobywało fundusze na modernizację floty i co równie istotne, przestawało sąsiadować ze swoim najgroźniejszym oponentem – Imperium Brytyjskim. Pozbywając się niewygodnej prowincji, Petersburg liczył też na utrącenie bezpośredniego wpływu amerykańskich rewolucjonistów na rosyjskie koła antymonarchiczne i anarchistyczne.

Marek Budzisz stawia tezę - odmiennie niż w większości prac poświęconym tematyce historii Alaski - że decyzja o sprzedaży „zamorskich kolonii Rosji” nie wynikała z defensywnej postawy dyplomacji rosyjskiej, lecz była przemyślanym i agresywnym posunięciem Imperium Rosyjskiego na globalnej szachownicy geopolitycznej.

Informacje dodatkowe o Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski:

Wydawnictwo: Zona Zero
Data wydania: 2023-04-17
Kategoria: Polityka

Tagi: polityka Ameryka USA Rosja alaska

Kup książkę Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski

Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski - opinie o książce

Avatar użytkownika - BibliotekowaSowa
BibliotekowaSowa
Przeczytane:2023-06-12, Ocena: 6, Czytam,

Pozycja godna uwagi! Ciekawe analizy Pana Marka Budzisza zawsze mi dają do myślenia.

Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna
Marek Budzisz0
Okładka ksiązki - Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna

Co decyduje o konkretnych posunięciach władz Federacji Rosyjskiej w polityce wewnętrzneji międzynarodowej? Aby zrozumieć kulisy wielkich wydarzeń musimy...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;