Historie z Etherton (Tom 1). Zjawy i mary

Niezwykła powieść, w której realizm magiczny, tajemniczość, duchy i wierzenia twórczyni serii Gołoborze łączą się z miłością anglistki do klasycznej angielskiej literatury i stylistyki wiktoriańskiej. Autorki oddają subtelny, symboliczny klimat małego miasteczka i jego sekretów.

Las nie lubi żadnych ludzi. Las sprawia też wrażenie, jakby miał swój własny rozum.

Rok 1969. Etherton to niewielkie miasteczko na skraju Lasu, w którym można spotkać przedstawicieli rozmaitych kultur. Nieco za miastem usytuowana jest rodzinna posiadłość Airesów, zamieszkana przez żywych i umarłych. Przy nadmorskim brzegu mieszkają Hendersonowie. Niepodzielne rządy i potęgę obu familii ma wzmocnić aranżowane małżeństwo spadkobierców. Ten sojusz magii i pieniądza nie podoba się narzeczonym, każde z nich skrywa też swoje sekrety. Dlaczego burmistrz Henderson tak usilnie próbuje pozbyć się z okolicy zarówno lokalnej zielarki, jak i pokojowo nastawionych hipisów? I co wspólnego z tym wszystkim ma Las, który staje się coraz bardziej niebezpieczny?

Rok 2010. Ivy dręczą nocne koszmary, odkąd jej rodzice nie wrócili z wyprawy do Lasu. Coś złowieszczego nadciąga nad Etherton. I to coś ma swoje źródło w Lesie. Czy Bay Henderson - wnuk burmistrza - pomoże kobiecie odkryć źródło zagrożenia? Jakie tajemnice swoich przodków odkryją?

Informacje dodatkowe o Historie z Etherton (Tom 1). Zjawy i mary:

Historie z Etherton (Tom 1). Zjawy i mary - opinie o książce

Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2024-09-02, Ocena: 4, Przeczytałem,

"Zjawy i Mary" to pierwszy tom opowieści z Everton, które znajduje się w pobliżu tajemniczego i owianego grozą Lasu. Mamy tu mroczną arystokrację, wioskę hipisów, specjalistkę od roślin oraz potomka bogaczy z Everton.

Autorki zaserwowały mam dwie linie czasowe, które jednak z czasem zaczną się przeplatać, chociaż zakładam, że będzie to mocniej odczuwalne w kolejnych częściach. Zaprezentowano nam czwórkę głównych bohaterów, po dwóch na każdą z linii czasowych.
Początkowo trochę mi się mylili, lecz z czasem, im lepiej ich poznawałam, tym mocniej wyczuwałam ich odrębność.

Ich losy nie były niewiadomo jak ciekawe, znacznie lepiej czytało mi się jednak o bohaterkach żyjących w ubiegłym stuleciu niż tych żyjących współcześnie. Na szczęście, gdy pojawiał przestój u jakiejś postaci to u innych zaczynało się dziać coś więcej, więc książce nie towarzyszyła nuda. Choć nie ukrywam, że liczyłam na trochę bardziej angażującą historię, mam nadzieję że kolejny tom trochę to wynagrodzi.

Klimat tej powieści bywał fragmentami naprawdę niesamowity i żałuję, że nie udało się go utrzymać przez całość książki, element grozy mógł być bardziej rozwinięty, bo przez większość czasu czytało się, że on jest, ale za mało się go czuło.

Nie jest to książka słaba, pomysł na nią jest naprawdę ciekawy i czytało mi się ją bardzo szybko oraz przyjemnie, nie ukrywam jednak, że liczyłam na coś więcej. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne tomy, dzięki temu wstępowowi wypadną tylko lepiej. A fanom nieoczywistych klimatów, złożonych historii, które odkrywa się po kawałku, wielu perspektyw oraz gdzie magia i psychodeliki spotykają się z walką o władzę mogę polecić ten tytuł ?

Avatar użytkownika - zyrafaczyta
zyrafaczyta
Przeczytane:2024-06-27, Ocena: 4, Przeczytałam,

Zaintrygowana opisem książki ,,Zjawy i mary" Katarzyny Kujawskiej i Aleksandry Seligi, postanowiłam sięgnąć po tę mroczną opowieść. Czy było warto? Przekonajcie się sami.

Już od pierwszych stron urzekł mnie wyrobiony warsztat pisarski autorek. Plastyczny język i styl sprawiły, że książkę czytało się wszystkimi zmysłami, a fabuła wciągnęła mnie bez reszty.

Autorki zbudowały fascynujący świat, pełen magii, tajemniczości i klimatu grozy. Małe miasteczko, otoczone z jednej strony morzem, a z drugiej - Lasem, który zdaje się żyć własnym życiem i skrywa mroczne sekrety sprzed lat. Te tajemnice wpływają na dwóch głównych bohaterów i ich postępowanie, a duszny, mroczny klimat, przeplatany hinduską wiarą, sprawia, że książka nie chce wypuścić czytelnika ze swoich szponów.

Historia biegnie dwutorowo, przenosząc nas między rokiem 1969 a 2010. Wątki splatają się ze sobą, a cztery różne perspektywy pozwalają nam poznać historię z każdej strony. To sprawia, że fabuła jest bogata i wielowymiarowa, a czytelnik może jeszcze głębiej zanurzyć się w ten niezwykły świat.

Książka napisana jest przez dwie autorki, co widać w zmieniającej się narracji. Część historii poznajemy z perspektywy pierwszoosobowej, a część - trzecioosobowej. Akcja, choć powolna, nie nuży, a mroczny klimat i tajemniczość przyciągają do poznawania losów bohaterów. Zakończenie zaskakuje i pozostawia czytelnika z niedosytem, pragnącego więcej.

Bohaterowie są wyraziści i realni, każdy z nich inny, co przekłada się na ich działania. Czytelnik może się z nimi utożsamiać, sympatyzować lub nie. Autorki ciekawie pokazały rozwijające się relacje i zależności między postaciami, a także różnice klasowe. Małomiasteczkowość i te różnice świetnie współgrają z działaniami bohaterów.

Podsumowując, gorąco polecam książkę ,,Zjawy i mary". To mroczna, tajemnicza i wciągająca opowieść, która nie pozwoli Wam o sobie zapomnieć.

Historie z Etherton (Tom 2). Serce kniei
Katarzyna Kujawska0
Okładka ksiązki - Historie z Etherton (Tom 2). Serce kniei

-Drugi tom cyklu Historie z Etherton, rozgrywającego się w mrocznym miasteczku przypominającym dziewiętnastowieczny Edynburg. -Niezwykła powieść fantasy...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski