Heterochromia serca

Ocena: 5.25 (4 g³osów)

Czy uczucie da siê zakl±æ w kamieniu?

Jeszcze kilka lat temu ¿ycie Gabrieli przypomina³o bajkê. Wychowana w domu, w którym nigdy nie brakowa³o pieniêdzy, mog³a spe³niaæ swoje marzenia i z ufno¶ci± patrzy³a w przysz³o¶æ. Teraz ma dwadzie¶cia piêæ lat, mieszka w wynajmowanym mieszkaniu w Warszawie i z trudem wi±¿e koniec z koñcem. Jej ojciec, niegdy¶ znany biznesmen, siedzi w wiêzieniu za nielegalne interesy, a matka odesz³a z mê¿czyzn±, z którym Gabi siê nie dogaduje. Wydaje siê, ¿e dziewczyna nie mo¿e liczyæ na ¿adn± pomoc, a jednak pewnego dnia kto¶ niespodziewanie wyci±ga do niej rêkê. Propozycja zaprojektowania wyrafinowanego ogrodu dla tajemniczego bogacza to spe³nienie jej marzeñ jeszcze z czasów studiów. Mimo ¿e Gabi nie zna nazwiska zleceniodawcy, podejmuje siê realizacji projektu i zgadza siê na przeprowadzkê. Wkrótce oka¿e siê, ¿e pobyt w luksusowej rezydencji uchyli jej drzwi do tajemnic z przesz³o¶ci, których wola³aby nigdy nie poznaæ…

– Jeste¶ – stwierdzi³ z u¶miechem.
Wzruszy³am ramionami, bo to przecie¿ by³o oczywiste.
Od naszego wczorajszego poca³unku nie mog³am znale¼æ sobie miejsca. Nigdy nie s±dzi³am, ¿e mo¿e on tak smakowaæ. Jak grzech i rozgrzeszenie w jednym.
Mo¿e chodzi³o o to, ¿e Dawid obdarzy³ mnie nim znienacka, a mo¿e o fakt, ¿e w pewnym sensie by³ on zakazany? W zasadzie ma³o mnie to obchodzi³o. Teraz interesowa³o mnie tylko to, ¿e chcê jeszcze raz tego do¶wiadczyæ. Tego obdzieraj±cego z wszelkich my¶li i lêków uczucia.
Dawid patrzy³ na mnie tymi swoimi dziwnymi oczami, z których nie da³o siê niczego wyczytaæ. Nie wiedzia³am, co tak naprawdê my¶la³, przyci±gaj±c ku sobie moj± twarz. Dlaczego wtedy to zrobi³?

Informacje dodatkowe o Heterochromia serca:

Wydawnictwo: Amare
Data wydania: 2024-03-08
Jêzyk orygina³u: polski

wiêcej

Kup ksi±¿kê Heterochromia serca

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Heterochromia serca - opinie o ksi±¿ce

G³ówn± bohaterk± to Gabriela, która w wieku siedemnastu lat prze¿y³a bardzo wiele. Musia³a po¿egnaæ siê z dostatkiem i bogactwem, przestawiæ siê na inne tory. To jak przej¶cie z klasy VIP do klasy turystycznej. Pracowita, ambitna, uparta w d±¿eniu do celu, zamieszka³a w akademiku, ukoñczy³a studia na kierunku architekt krajobrazu. Dzi¶ ma dwadzie¶cia piêæ lat i jest bez pracy, zalega z czynszem, a konto bankowe ¶wieci pustk±. Bez perspektyw, bez szans na jakiekolwiek zatrudnienie pewnego dnia niespodziewanie na e-maila otrzymuje propozycjê, zaprojektowania ogrodu dla tajemniczego inwestora. Ma trochê obiekcji, ale w koñcu siê zgadza, tylko nie wie, ¿e wraz z tajemniczym pracodawc± wróc± wszystkie nieprzyjemne tajemnice z przesz³o¶ci.

Na pozór ciep³a, sentymentalna powie¶æ, ale napisan± w taki sposób, ¿eby przykuæ uwagê czytelnika. Historia, w której tera¼niejszo¶æ przeplata siê z przesz³o¶ci±, a m³odzieñcza namiêtno¶æ dwójki nastolatków przeradza w najprawdziwszy romans doros³ych. Du¿o sekretów, tajemnic, nierozwi±zanych spraw z przesz³o¶ci, z którymi przyjdzie bohaterce siê zmierzyæ. Agata Czykierda-Grabowska powoli ma³ymi kroczkami wprowadza nas w historiê, Gabrieli i Dawida. Po drodze serwuj±c nam mieszankê uczuæ z wysublimowan± dawk± zmys³owo¶ci. To, co mnie zaskoczy³o, w twórczo¶ci autorki to, to, ¿e o sprawach trudnych i zawi³ych opowiada w sposób lekki i subtelny, k³ad±c nacisk na nieprzewidywalno¶æ i krucho¶æ naszego ¿ycia.

„Heterochromia serca” akcja powie¶ci p³ynie spokojnym rytmem, czêsto wywo³uj±c u¶miech na twarzy. Jednak fabu³a to skomplikowane, szczere relacje miêdzyludzkie, mamy tu szereg trudnych i z³o¿onych problemów, chwytaj±cych za serce swoj± prawdziwo¶ci±.

Kiedy¶ ¿ycie Gabriela by³o wrêcz idealne. Nie musia³a siê niczym przejmowaæ, mia³a pieni±dze, piêkny dom i tak naprawdê wszystko to, co chcia³a, mog³a snuæ plany i spe³niaæ marzenia. Niestety to czas przesz³y a przez decyzjê ojca jej ¿ycie ca³kowicie siê zmieni³o. Mê¿czyzna trafi³ do wiêzienia za nielegalne interesy, jej znalaz³a sobie nowego partnera, z którym ona siê nie dogaduje. Teraz ¿ycie Gabrysi wygl±da zupe³nie inaczej. Kobieta mieszka w Warszawie, ledwo wi±¿±c koniec z koñcem. Doskonale wie, ¿e mo¿e liczyæ tylko na siebie.
Pewnego dnia Gabriela otrzymuje propozycjê zaprojektowania wyrafinowanego ogrodu dla tajemniczego bogacza. To dla niej nie tylko praca marzeñ, ale równie¿ wiele mo¿liwo¶ci, w tym pozbycia siê problemów z mieszkaniem i utrzymaniem. Mia³aby zamieszkaæ w piêknym domku go¶cinnym, który znajduje siê na terenie posiad³o¶ci. Chocia¿ pocz±tkowo siê wacha, takie okazje przecie¿ siê nie zdarzaj±, w koñcu siê zgadza. Wtedy jeszcze nie wie, jak wiele ma to wspólnego z jej przesz³o¶ci±. Dlaczego? Jakie tajemnice pozna kobieta? Dlaczego otrzyma³a to zlecenie? Jak potoczy siê jej ¿ycie?

Ksi±¿kê czytamy z dwóch perspektyw czasowych – czytamy w czasie rzeczywistym, a tak¿e cofamy siê w czasie do nastoletnich lat Gabrieli. Mnie takie rozwi±zanie zdecydowanie siê podoba³a, wiele wnios³o, wiele dziêki temu mog³am zrozumieæ.
Mnie historia Gabrieli zdecydowanie przypad³a do gustu. Uwa¿am, ¿e by³a ciekawa oraz wci±gaj±ca i to bardzo. Ja j± przeczyta³am w jeden wieczór i naprawdê dobrze siê bawi³am podczas czytania. Akcja sprawnie poprowadzona, ze zwrotami, które mnie umia³y zaskoczyæ.

G³ówn± bohaterk± jest Gabriela. Poznajemy j± w dwóch etapach ¿ycia, kiedy jest nastolatk±, za nim jeszcze jej ¿ycie siê zmieni³o oraz jako osobê doros³±. Ja j± polubi³am w obu przypadkach i mocno jej kibicowa³am.

„Heterochromia serca” to ksi±¿ka, z któr± spêdzi³am mi³o czas. Mnie siê podoba³a i z przyjemno¶ci± polecam.

Recenzja pojawi³a siê równie¿ na moim blogu - Mama, ¿ona - KOBIETA

Wspó³praca reklamowa @wydawnictwo_amare

"Heterochromia serca" to moje pierwsze spotkanie z twórczo¶ci± Agaty Czykierdy-Grabowskiej, wiêc przed siêgniêciem po jej najnowsz± ksi±¿kê zupe³nie nie wiedzia³am, czego mogê siê spodziewaæ. Postanowi³am jednak zaryzykowaæ i zg³osiæ swoj± chêæ zrecenzowania jej najnowszej ksi±¿ki, poniewa¿ nie do¶æ, ¿e zaintrygowa³ mnie opis historii, to w dodatku mój wzrok przyci±gnê³a ta przepiêkna ok³adka! Czy zatem mogê zaliczyæ lekturê tej publikacji do udanych? Ju¿ spieszê z wyja¶nieniem.

G³ówn± bohaterk± historii jest Gabriela, której ¿ycie na przestrzeni lat uleg³o diametralnej zmianie. Kiedy¶ patrzy³a w przysz³o¶æ z optymizmem, poniewa¿ zosta³a wychowana w domu, w którym nigdy nie brakowa³o pieniêdzy. Natomiast teraz, jako dwudziestopiêciolatka ledwo wi±¿e koniec z koñcem, dziel±c ze wspó³lokatorkami wynajmowane w Warszawie mieszkanie. Czy dziewczyna ma szansê na odmianê swojego ¿ycia?

Zdecydowanie! Szczególnie ¿e pewnego dnia niespodziewanie pewien rekruter proponuje jej pracê zgodn± z jej wykszta³ceniem. Gabriela mia³aby zaprojektowaæ ogród dla tajemniczego inwestora. Mimo i¿ dziewczyna nie ma do¶wiadczenia w zawodzie oraz wiele obaw co do intencji nowego potencjalnego pracodawcy, za namow± przyjació³ki podejmuje siê realizacji projektu i zgadza siê na przeprowadzkê na teren zlecenia. Czy wyjdzie jej to na dobre? Czy propozycja pracy ma jakie¶ ukryte dno? Kto oka¿e siê tajemniczym pracodawc±? Co wydarzy siê, kiedy dziewczynê zacznie doganiaæ jej przesz³o¶æ? Po odpowiedzi na te pytania odsy³am Was do lektury.

Muszê przyznaæ, ¿e "Heterochromia serca" okaza³a siê lekk±, przyjemn± i niezbyt anga¿uj±c± ksi±¿k±, która dodatkowo zawiera ma³y w±tek kryminalny. Szkoda tylko, ¿e nie zosta³ trochê bardziej rozbudowany, poniewa¿ mog³o to zadzia³aæ jedynie na korzy¶æ publikacji.

My¶lê, ¿e na uwagê zas³uguje to, ¿e ¶ledzimy losy zarówno z punktu widzenia Gabrieli, jak i Dawida. Uwielbiam, kiedy dana historia jest przedstawiona z perspektywy obojga g³ównych bohaterów, a nie tylko jednego z nich. Pozwala mi siê to lepiej wgry¼æ ich losy i lepiej zrozumieæ ich postêpowanie i tok my¶lenia. Dodatkowo w tym konkretnym przypadku autorka równie¿ zdecydowa³a siê na wprowadzenie retrospekcji, wiêc czytelnicy mogli dowiedzieæ siê, jak w³a¶ciwie Gabriela i Dawid siê poznali, jak kie³kowa³o ich uczucie i ostatecznie, co wydarzy³o siê, ¿e przez te kilka lat nie mieli ze sob± kontaktu. My¶lê, ¿e bez tego ta historia nie by³aby kompletna.

Bardzo podoba³ mi siê równie¿ motyw z malowaniem kamieni, wydaje mi siê, ¿e nigdy wcze¶niej nie spotka³am siê z takim w±tkiem w ksi±¿ce, dlatego by³ to dla mnie pewnego rodzaju powiew ¶wie¿o¶ci.

Najwiêkszym minusem tej ksi±¿ki jest niestety jej przewidywalno¶æ. W zasadzie poza jednym w±tkiem mo¿na bezb³êdnie wskazaæ rozwi±zanie wszystkich tajemnic, które pojawiaj± siê w trakcie lektury, jednak mimo to nie ¿a³ujê, ¿e po¶wieci³am jej swój czas.

My¶lê, ¿e "Heterochromia serca" bêdzie idealn± lektur± na tak zwane odmro¿enie po bardziej anga¿uj±cych tytu³ach. Dlatego, je¿eli potrzebujecie w³a¶nie takiej publikacji, ksi±¿ka Agaty Czykierdy-Grabowskiej bêdzie dla Was doskona³ym wyborem.

Avatar u¿ytkownika - glinka_54_czyta
glinka_54_czyta
Przeczytane:2024-04-16, Ocena: 6, Chcê przeczytaæ,

?Recenzja?

Premiera: 08.03.2024 r.

,,Heterochromia serca" - Agata Czykierda-Grabowska

Wspó³praca reklamowa z @wydawnictwo_amare

"- Piêkno to rzecz wzglêdna - rzuci³am lodowato
Nienawidzi³am, gdy faceci zaczynali swoje pierdolenie. Jeste¶ taka piêkna ...
- Wiem, ale... piêkno, które mnie w tobie najbardziej przyci±ga, nie ma nic wspólnego z twoj± twarz±."

Dwójka ludzi, którzy prze¿yli wakacyjn± mi³o¶æ. Niestety ¿ycie w przykry sposób sprawi³o, ¿e ich drogi siê rozesz³y.

Gabriela to m³oda kobieta, która robi w ¿yciu to co kocha, czyli zajmuje siê architektur±. Dostaje szanse na zaprojektowanie ogrodu bogatemu biznesmenowi. Ma trochê obiekcji, ale w koñcu siê zgadza. To bêdzie dla niej wa¿ny krok w karierze. Niestety los ma dla niej mi³±/niemi³± niespodziankê. Musi zmierzyæ siê z demonami przesz³o¶ci. Musi wszystko sobie pouk³adaæ i zrozumieæ co siê kiedy¶ wydarzy³o. Z natury jest radosna i niepowtarzalna. Wywodzi siê z bogatego domu, ale kompletnie tego po niej nie widaæ. Szybko musia³a siê usamodzielniæ. Miejscami jest cyniczna i zimna, bo wie jak wygl±da ¿ycie. Nie koloruje go, ale dziêki niemu zmienia zdanie.

Dawid w m³odo¶ci pope³ni³ wiele b³êdów. Niestety sytuacja rodzina, go do tego zmusi³a. Bezkre¶nie zakocha³ siê w dziewczynie, ale przez k³amstwa i tajemnice, wszystko siê zepsu³o. Dawid jest inny. Dobry, pe³ny empatii i uczuæ. Nie boi siê wyznawaæ tego co czuje. Szkoda, ¿e tajemnice, które  trzyma g³êboko w sobie maj± takie mroczne powiazanie. Stara siê j± chroniæ na tyle ile mo¿e, ale  niestety los chce inaczej.

Wakacyjny romans, który z ka¿dym spotkaniem owocuje w nowe doznania. Z niczym siê nie ¶piesz±, g³ownie z jego decyzji. Ona jest nawet bardziej chêtna, bo wie jak to wygl±da i czego faceci oczekuj± od kobiet. Ich znajomo¶æ jest intensywna, zgodnie z zasadami pierwszej mi³o¶ci. Szalona, dzika i nieokie³znana. Potem wszystko siê burzy, jak domek z kart. Po latach znowu ich losy siê splataj±. Ona boi siê zaufaæ, a on pragnie jej szczê¶cia i bezpieczeñstwa. Wszystko dziej siê szybko, dni mijaj± a ich przyci±ganie jest coraz silniejsze. Dosyæ szybko id± do ³ó¿ka, a potem siê prawie nie odzywaj±. Ale jego upór jest na tyle mocny, ¿e nie pozwoli jej drugi raz odej¶æ.
Autorka przedstawi³a ich historiê z dwóch perspektyw, dziêki temu mo¿na zobaczyæ, co czuje ka¿de z nich. Lepiej wyczuæ co ka¿de w danej chwili czuje. Kolejnym plusem jest mieszanie siê przesz³o¶ci z tera¼niejszo¶ci±. Wszystko ³adnie siê przeplata i dziêki temu dowiedzia³am siê co siê miêdzy nimi wtedy wydarzy³o, ale jednocze¶nie poznawaæ ich ¿ycie kilka lat pó¼niej. Wszystko idealnie skomponowane. To moje pierwsze spotkanie z autork± wiêc nie wiedzia³am czego mogê siê spodziewaæ. Ale by³am bardzo mi³o zaskoczona. Czytanie sz³o szybko i bez problemów. Fabu³a bez zbêdnych opisów czy dialogów. A do tego dochodzi pewne niebezpieczeñstwo, które zaskakuje z kartki na kartkê. Nie da³o siê go przewidzieæ. Bardzo ciekawy pomys³, a jego w komponowanie nada³o trochê bardziej wyrazistego charakteru.
Kochani gor±co polecam wszystkim czytelnikom, którzy lubi± historie o pierwszej mi³o¶ci z wieloma trudami, a potem t± dojrza³±, która ju¿ wie czego chce i jak o to walczyæ.
10/10

Avatar u¿ytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-03-10, Przeczyta³am,
Inne ksi±¿ki autora
Wszystkie twoje marzenia
Agata Czykierda-Grabowska0
Ok³adka ksi±zki - Wszystkie twoje marzenia

Kiedy Kamil poznaje Majê, ta planuje w³a¶nie wrzucenie swojego starego opla do Wis³y. Pe³na energii i maj±ca ogromny apetyt na ¿ycie dziewczyna od pocz±tku...

Oddaj to nocy
Agata Czykierda-Grabowska0
Ok³adka ksi±zki - Oddaj to nocy

Nie wszystkie tajemnice powinny zostaæ odkryte, ale ka¿da zbrodnia wo³a o sprawiedliwo¶æ. Gdy Olga, dziennikarka mieszkaj±ca na co dzieñ w Edynburgu,...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Po¿egnanie z ojczyzn±