Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu

PODRÓŻ ŚLADAMI GENIUSZU

Skąd biorą się ludzie wybitnie uzdolnieni? Jaki wpływ na rozwój geniuszu ma miejsce, w którym on powstaje? I co tak naprawdę kryje się pod słowem ,,geniusz"?

Aby znaleźć odpowiedź na te pytania, Eric Weiner, pisarz, podróżnik, wielokrotnie nagradzany dziennikarz, wyrusza w podróż do miejsc, które reprezentowały kiedyś szczyt ludzkich osiągnięć. Wraz z czytelnikiem przenosi się między innymi do Wiednia z czasów Mozarta i Freuda, starożytnych Aten, renesansowej Florencji, Chin za panowania dynastii Song i Doliny Krzemowej.

Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu to niezwykła podróż w czasie - wędrówka pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Eric Weiner, autor bestsellerowych Geografii szczęścia i Poznam sympatycznego Boga, po raz kolejny zadaje sobie i czytelnikom trudne pytania, a następnie wyrusza w świat, aby odnaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi.

ERIC WEINER

wielokrotnie nagradzany dziennikarz i autor bestsellerów przetłumaczonych na ponad 20 języków. Były korespondent National Public Radio oraz reporter The New York Times. Obecnie współpracuje między innymi z The Washington Post, BBC Travel i AFAR.

Informacje dodatkowe o Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu:

Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2016-06-01,

Kim jest geniusz? Ot, niby proste pytanie, ale jestem pewna, że niewiele osób tak naprawdę nad genezą i właściwym znaczeniem tego tytułu się zastanawiało. Geniuszem nazywamy osoby wybitne, a nawet zdolnych znajomych i członków rodziny. Prawdę mówiąc rzucamy tym słowem dość często i nie zdajemy sobie sprawy, że skoro każdy jest geniuszem, to tak naprawdę nikt nim nie jest. Eric Weiner w swej publikacji poszukuje właśnie właściwej miary geniuszu i odpowiedzi na pytania z nim związane, m.in. dlaczego skupiska geniuszu pojawiały się tylko w niektórych miejscach, w konkretnym czasie. Już od pierwszych stron autor zaskakuje czytelnika otwartością - nawiązuje do swojego życia, swobodnie przekazując swoje myśli, doświadczenia i wspomnienia. W krótkim wprowadzeniu stara się ukazać odbiorcy swoją fascynację geniuszologią  oraz kwintesencję swych poszukiwań. Ubolewa także nad tym, że mało kto o tej dziedzinie cokolwiek wie, a jak już wie, to nie bierze jej na poważnie. Muszę przyznać, że z początku i ja traktowałam jego pasję z przymrużeniem oka, jednak wraz z przewracanymi stronami zmieniłam zdanie. Genialni... okazali się lekturą niezwykle intrygującą i z zapałem odkrywałam z Ericem Weinerem kolejne tajemnice geniuszu. Ta publikacja, poza dawką frapującej wiedzy, obdarzona jest klimatem książki podróżniczej. Wraz z autorem udajemy się w podróż po świecie, poszukując odpowiedzi na nurtujące go pytania, które z czasem i nas coraz bardziej zaczynają interesować. W Atenach dużo spacerujemy (chodzenie poprawia myślenie - potwierdzona informacja) i rozmawiamy ze współczesnym Arystotelesem (w przenośni i dosłownie), w Chinach pijemy herbatę z chryzantemami smakującą pięknem, w wiedeńskiej kawiarni słuchamy m.in. o Freudzie... Naturalnie to nie wszystkie ośrodki geniuszu, które odwiedzamy, ale co w pozostałych przystankach spotykamy, pominę wesołym milczeniem. W towarzystwie pięknych krajobrazów i elementów kultury tych miejsc chłoniemy wiedzę, a wraz z nią - pasję autora.  To wciąż nie wszystko. Genialnu. W pogoni za tajemnicą geniuszu oferują nam także mnóstwo ciekawostek, nie tylko o samych geniuszach, historii i kulturze danych krajów, ale także i zwyczajnych rzeczach, jak choćby o chlebie na zakwasie. Eric Weiner w humorystyczny sposób kreśli swoje myśli, często stosuje także nietypowe metafory czy odnośniki - przez większość czasu książkę czytałam z uśmiechem wymalowanym na ustach. Z czasem autor sam zaczyna czytelnikowi przypominać geniusza, ponieważ okazuje się niezwykle kreatywnym człowiekiem, a już na pewno kreatywnym gawędziarzem.   Kreatywność nie dzieje się tu albo tam, ale pomiędzy. Kreatywność jest związkiem, który rozwija się na skrzyżowaniu osoby i miejsca. To skrzyżowanie, jak wszystkie tego typu węzły, jest niebezpiecznym i bezlitosnym miejscem. Trzeba uważnie się rozglądać, zwolnić, mieć baczenie na idiotów za kółkiem. Warto jednak zaryzykować jego przekroczenie, gdyż to skromne skrzyżowanie, czy to w starożytnych Atenach, czy przy galerii handlowej w Sunnyvale, jest prawdziwym genius loci. Miejscem, w którym żyje geniusz.
Jeśli więc jesteś osobą, która pragnie poznać receptę na geniusz, a także świetnie bawić się przy jej poszukiwaniu i poszerzyć swoje horyzonty - koniecznie sięgnij po tę książkę! To moje pierwsze spotkanie z Ericem Weinerem, ale już wiem, że nie ostatnie. Zdobył moje czytelnicze serducho niezwykłym poczuciem humoru i niebanalnym stylem. Polecam z całego serca, doprawdy GENIALNA książka. :)

Czym jest geniusz? Czy objawia się tylko wysokim ilorazem inteligencji? Czy geniusz to osoba? A może dzieło? Według autora książki Genialni, Erica Weinera, geniusz to najwyższa forma kreatywności. Nie jest to więc gen przekazywany z pokolenia na pokolenie, nie można zakładać, że w rodzinie, w której pojawiła się już wybitna jednostka, będzie ich więcej. Jak zatem wytropić geniusz? Autor ma na ten temat ciekawą teorię. W poszukiwaniu geniuszu cofa się w czasie i przemieszcza w przestrzeni. Weiner twierdzi, że na świecie pojawiały się ludy, które były przesycone geniuszem i są odpowiedzialne za wiele rzeczy użytecznych do dziś - nie tylko materialnych, lecz także mentalnych jak normy, pojęcia, nazwy. Ich wkład w obecny świat jest znaczący - niektóre z nich mają dni światłości dawno za sobą, a jednak wytwory tych cywilizacji pozostały. Może ,,ludy" to złe określenie, bo zawęża nam pole widzenia. Chodzi tu raczej o kultury, społeczności i miejsca. To wszystko razem tworzy kolejne spojrzenia na geniusz w ujęciu Weinera. Zaczyna on od oczywistego punktu - starożytnej Grecji. Potem doszukuje się objaw geniuszu w Chinach, Florencji, Edynburgu, Indiach, Wiedniu i na koniec w Dolinie Krzemowej. Jeśli chwilę się nad tym zastanowimy, zobaczymy, że jego myślenie ma sens, ponieważ każde z tych miejsc wiąże się z jakimś wynalazkiem bądź ideą, która zmieniła świat. Książka jest dość niezwykle napisana. Autor opisuje swoje podróże w ciekawy sposób. To nie tylko relacja z wycieczek i poznawania kolejnych miejsc. To także głęboka analiza socjologiczno-antropologiczna, która daje nam ogląd na kulturę i historię. Weiner doskonale opowiada, wplatając w z pozoru naukowe wywody rozmowy z ludźmi i ciekawostki, okraszając wszystko odrobiną ironii (niezauważalnej przy odbiorze całości, jednak w odpowiednich fragmentach ujawniającej się znienacka). Bardzo przyjemnie się to czyta, ponieważ to lektura, która serwuje nam ogrom wiedzy w lekkiej formie. Styl autora nie pozwala oderwać się od książki. Czyta się to jednym tchem, chcąc dowiedzieć się więcej. Sam pomysł na przedstawienie problemu w ten sposób także jest interesujący. Autor wie, co robi, widać to w każdej jego myśli. Ma też ogromną wiedzę na temat zagadnienia, o którym pisze. Dodatkowo w książce znajdziemy bibliografię i indeks. Obie te rzeczy wzbogacają książkę i pozwalają zobaczyć, jak wiele pracy włożył w nią autor. Genialni to kolejna część PWN-owskiej serii Bieguny, w której wyszły naprawdę fascynujące książki. Ta pozycja także zachwyca. Trzyma poziom innych tomów i porusza interesujący temat. Może nie każdy będzie przekonany do tego, by sięgnąć po tę lekturę, ale zapewniam, że warto.
Avatar użytkownika - gertruda25
gertruda25
Przeczytane:2017-02-13, Przeczytałam,
Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu
Eric Weiner0
Okładka ksiązki - Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu

Eric Weiner poszukiwał już szczęścia na całym świecie (Geografia szczęścia) oraz flirtował z istotami wyższymi, próbując odnaleźć swojego Boga (Poznam...

Poznam sympatycznego Boga
Eric Weiner0
Okładka ksiązki - Poznam sympatycznego Boga

Po nagłym pobycie w szpitalu Eric Weiner – modelowy „duchowy podglądacz”, agnostyk i doświadczony podróżnik – zaczyna zmagać się...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;