Filotea 2.1. Duchowość dla świeckich

Życie duchowe to delikatna roślinka. Sięga swoimi korzeniami dna naszego serca, jednak łatwo ją zaniedbać lub zniechęcić się do jej pielęgnacji, szczególnie, gdy nasze środowisko temu nie sprzyja. Bez względu na to, w którym momencie życia nastąpiło nawrócenie, warto je kontynuować. Bez względu na to, jak bardzo upadamy lub jak niewielki wydaje się nam nasz duchowy postęp – walczmy nadal (Filotea 2.1 s.48)

Filotea, czyli droga do życia pobożnego Św. Franciszka Salezego powstała na początku XVII wieku. Od ponad czterystu lat jest cenionym podręcznikiem duchowości dla ludzi świeckich. Łączy opis praktyk religijnych z konkretnymi radami na temat tego, jak w codzienności odnaleźć Bożą obecność.

Filotea 2.1 to próba przełożenia zawartej w tym klasycznym dziele wizji życia duchowego na język współczesności. Elżbieta Wiater pokazuje, jak może ono inspirować duchowość ludzi epoki Internetu, Facebooka i iPada. Przystępnie omawia m.in. takie tematy jak: modlitwa, ćwiczenia duchowe, rachunek sumienia, spowiedź, pokusy czy życie małżeńskie. Posługuje się lekkim, pełnym humoru językiem, unikając moralizowania i teologicznego żargonu. Jej wnikliwe, odwołujące się do aktualnych realiów, interpretacje i aplikacje porad Franciszka Salezego, to doskonała pomoc w korzystaniu z bogactwa duchowości tego świętego.

Pamiętajmy, że tytułowa „Filotea – miłująca Boga” – jest imieniem każdego, kto chce dążyć do doskonałości i świętości.

Elżbieta Wiater - doktor teologii, autorka kilku książek, dziennikarka. Prowadzi bloga „magdalenka” (ewiater.wordpress.com).

Informacje dodatkowe o Filotea 2.1. Duchowość dla świeckich :

Filotea 2.1. Duchowość dla świeckich - opinie o książce

Avatar użytkownika - DorotaMazur
DorotaMazur
Przeczytane:2013-02-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Autorka w sposób jasny dla świeckich - nie ujmujac jednocześnie nic z rangi teologicznego spojrzenia - przekazuje i proponuje czytelnikowi różne duchowości. Ktoś, kto poszukuje dla siebie miejsca - patrząc z perspektywy ducha - powinien zajrzeć w tę lekturkę.
Mistyczki i wojowniczki. Kobiety, które zmieniały Kościół
Elżbieta Wiater0
Okładka ksiązki - Mistyczki i wojowniczki. Kobiety, które zmieniały Kościół

Dzielne. Mądre. Waleczne. Zakochane w Bogu Żyjące za klauzurą mniszki i światowej sławy opatki. Zamknięte w pustelniach rekluzy i pielgrzymujące po całej...

Jedno jest Ciało i jeden Duch
Elżbieta Wiater0
Okładka ksiązki - Jedno jest Ciało i jeden Duch

Ścisły temat niniejszej rozprawy, a więc rola Ducha Świętego w jednoczeniu Kościoła w świetle omawianego Listu, jest próbą odczytania zawartych...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski