Energia we wszechświecie jest niewidzialna i wszechobecna! Jest nie tylko niezbędna do życia wszystkim organizmom żywym, ale też do funkcjonowania całego kosmosu! Energia ma wiele postaci, ciągle też ulega przemianie jest fascynującą właściwością naszego świata, na którą rzadko zwracamy uwagę, a bez której nic nie mogłoby zaistnieć. Ogromny postęp cywilizacyjny dokonał się dzięki temu, że człowiek nauczył się pozyskiwać energię z surowców kopalnych (węgiel, ropa, gaz) oraz ze źródeł odnawialnych (Słońce, wiatr, woda). Powstały elektrownie węglowe, wiatrowe, słoneczne, wodne i atomowe! Jednak z tym postępem wiążą się też zagrożenia (m.in. kryzys energetyczny, wyczerpanie złóż surowców kopalnych, ocieplenie klimatu), z którymi musimy sobie poradzić. Ta książka to małe kompendium wiedzy o energii, które pomoże nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat! W serii ukazały się także: ŚMIECI. Najbardziej uciążliwy problem na świecie, WODA źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi, OCIEPLENIE KLIMATU. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?, Razem uratujemy świat czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych.

Informacje dodatkowe o Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Przewodnik po świecie pełnym energii:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-05-06
Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik

Tagi: popularnonaukowe dla dzieci nauka ciekawostki

Kup książkę Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Przewodnik po świecie pełnym energii

Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Przewodnik po świecie pełnym energii - opinie o książce

Energia jest niezbędna i to pod naprawdę wieloma względami. Bez niej nie byłoby nic, nie dałoby się żyć, a także ułatwia nam życie w wielu jego aspektach. Można ją pozyskiwać na wiele różnych sposobów, jednak nie wszystkie wpływają pozytywnie na środowisko, a także na nas samych. Dlatego warto zgłębiać o niej wiedzę, a także o tym, jak z niej korzystać, a jednocześnie nie szkodzić innym.

W książce znajdziemy wiele informacji o energii. Dowiemy się czym, tak naprawdę jest, jak powstaje, do czego jest niezbędna, o kryzysie energetycznym i wiele więcej. Moim zdaniem doskonale wyczerpuje temat, a po zapoznaniu się z jej treścią nie musimy już szukać innych pozycji, aby swoją wiedzę uzupełnić.

Napisana jest pod dziecko. Co przez to rozumiem? Tekst nie jest bardzo skomplikowany, co zachęca naszą pociechę do słuchania, a starsze do samodzielnego czytania. Napisany jest różną czcionką, poparty ilustracjami, rysunkami, a nawet na niektórych stronach w formie komiksu.

Wizualnie książka jest świetna. Kolorowe strony, duże, ciekawe, niebanalne ilustracje – to wszystko sprawia, że z przyjemnością się ją ogląda, a także zachęca do poznania treści.

„ENERGIA. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna, czyli przewodnik po świecie pełnym energii” to świetna książka dla dzieci, dzięki której energia przestanie mieć dla nich tajemnice. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-11-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

W ostatnich tygodniach i miesiącach słyszymy nieustanie o energii, jej roli w funkcjonowaniu państwa, zagrożeniach związanych z jej brakiem oraz pomysłach na to, by im zapobiec. Słyszymy to zarówno my, jak i nasze dzieci, które nie koniecznie rozumieją w pełni, o czym jest mowa. Oto jednak z pomocą przychodzi nam raz jeszcze niezawodna literatura, a dokładniej rzecz biorąc wspaniała książka dla najmłodszych pt. ,,ENERGIA. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Przewodnik po świecie pełnym energii", która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Babaryba.

Zgodnie z powyższym wstępem, na stronach tej książki znajdziemy moc informacji, faktów i ciekawostek związanych z energią, jako siłą napędową rozwoju całego świata, ale też i podstawę działania każdego żywego stworzenia - z człowiekiem na czele. I tak też dziecięcy czytelnik dowie się tu m.in. tego, czym jest energia, jak się ją wytwarza na polu przemysłu, jak wysokie są koszty jej użytkowania oraz jak ważnymi są źródła naturalnego energii, które nie niszczą natury naszego pięknego świata.

Autorki tej książki - Christina Steinlein i Anne Becker, stanęły oto przed niełatwym zadaniem zainteresowania dziecięcego odbiorcy tematem energii w taki sposób, by był on ciekawym, barwnym i zabawnym, jak i przy tym ze wszech miar przystępnym i zrozumiałym. I w mej ocenie udało się to osiągnąć im w iście mistrzowski stylu. Oto mamy przed sobą coś na kształt kolorowej, zabawnej i podanej w lekki sposób lekcji o energii, na którą składają się ciekawe przykłady z codziennego życia, pokaźna porcja humoru oraz piękne, klimatyczne ilustracje, które nie tylko obrazują ukazywane tu treści, ale i pozwalają lepiej zrozumieć to, co z założenia jest skomplikowanym nawet dla nas, dorosłych.

Bardzo udanie przedstawia się sama konstrukcja tej pozycji, która prowadzi nas przez zagadnienie energii i wszystko to, co z nim związane. Zaczynamy od nas, czyli naszej ludzkiej energii, by po chwili przejść do zwierząt, a potem już na pole przemysłu. Kolejne rozdziały skupiają się na takich kwestiach, jak elektrownie, wytwarzanie prądu i koszty związane z użytkowaniem energii. Nie zabrakło tu także ważnego tematu wpływu energii na stan środowiska, które zatruwają gazy i dymy, jak i też wskazania innych, alternatywnych, ekologicznych źródeł pozyskiwania prądu. Wreszcie na koniec mamy rzecz niezwykle istotną - wykaz codziennych, małych działań, które mogą pomóc w zaoszczędzeniu energii.

Nie mniejsze wrażenie wywiera na nas wizualne oblicze tej książki, gdzie mamy piękne, bajkowe i niezwykle malownicze ilustracje, czasami nawet komiksową sekwencję ciekawych scen, jak i również całościowy, ładny dla oka układ treści i właśnie tych ilustracji, które łączą się ze sobą w bardzo efektowną całość. I to ma oczywiście niebanalne znaczenie w kontekście grupy odbiorców tej pozycji - dzieci, które wszakże zawsze lubią, gdy na kartach książki wiele się dzieje i jest bardzo kolorowo.

Książkę tę należy odbierać w dwóch aspektach - rozrywkowym i edukacyjnym, gdzie oto z jednej strony mamy barwne i interesujące treści oraz moc humoru, zaś z drugiej cenną lekcję o tym, czym jest energia. I chyba też pozycja ta staje się jeszcze ważniejszą właśnie teraz, gdy oto nie tylko nasz kraj, ale i co najmniej cała Europa zmaga się z niespotykanym dotąd energetycznym kryzysem. I w tym kontekście podarowanie tej książki naszym dzieciom wydaje się bezcenną inwestycją w przyszłość - choćby na gruncie świadomości, jak można oszczędzać prąd w codziennym życiu.

Bardzo cenię sobie te odsłony literatury dziecięcej, które oprócz samej zabawy i rozrywki wnoszą sobą coś jeszcze - ważne walory edukacyjne i wychowawcze. I właśnie książka ,,ENERGIA. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Przewodnik po świecie pełnym energii" jest taką pozycją, która zachwyca swoim ciekawym ujęciem tematu, lekkością przekazu i wizualnym pięknem. Dlatego też ze swej strony gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł - naprawdę warto!

Co to jest energia? Jak wygląda? Czy kiedyś zniknie?

Z biegiem czasu człowiek coraz sprawniej i efektywniej wykorzystywał energię. Opakowali technikę rozpalania ognia oraz utrzymania go, a później nauczyli się wykorzystać inne źródła naturalne energii jak wiatr czy woda. I tak wynaleźli prąd. Ale jak on powstaje i w jaki sposób trafia do naszych gniazdek?

Ogromny postęp cywilizacji sprawił, że żyje nam się lepiej. Człowiek nauczył się pozyskiwać energię z surowców kopalnianych tj. węgiel, ropa, gaz oraz z źródeł odnawialnych (słońca, wiatru i wody). Dzięki temu powstają elektrownie wiatrowe, słoneczne, węglowe i atomowe oraz inne. Niestety, ale z tym rozwojem i postępem wiążą się pewne zagrożenia tj. kryzys energetyczny oraz ocieplenie klimatu.

,,Energia" to książka będąca małym kompendium wiedzy o energii. Jest ona bogato ilustrowania i napisana w prosty sposób. Bardzo dobrze zostały tutaj wyjaśnione jak człowiek wytwarza energię i do czego ją zużywa. Ale również to do czego może doprowadzić nasze dalsze wydobywanie surowców. Pokazane tutaj jest również, które kraje najwięcej zużywają energii, ile istnieje na całym świecie elektorowi jądrowych, a na końcu parę sposobów na to jak możemy oszczędzać energię.

Książka jest bardzo ciekawa i uważam, że jest bardzo potrzebna w dobie kryzysu ekologicznego.

[współpraca reklamowa] Wydawnictwo Babaryba

Woda - Źródło życia
Christina Steinlein0
Okładka ksiązki - Woda - Źródło życia

Woda to najcenniejsza substancja na Ziemi! Bez niej nie możliwe byłoby powstanie oraz rozwój życia na naszej planecie. Używamy jej codziennie, a nawet...

Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka