reklama

Dżin

Śmiertelne niebezpieczeństwa, fantastyczne wyzwania, magiczne istoty.

Bruno Scozzi, rycerz i wędrowiec, staje w obliczu tajemnicy grożącej śmiercią jemu i wszystkim jego przyjaciołom. Ze wszystkich sił próbuje znaleźć rozwiązanie, jednak nie jest łatwo wziąć na barki taką odpowiedzialność. A komplikacje się mnożą. Dlaczego interesują się nim wysłannicy zakonu joannitów? Jak należy odczytać list sędziwego arabskiego maga? Dlaczego po bezdrożach Malty przemykają istoty z innego świata?

I co się kryje w głowie byłej klaryski Soave?

Wszystkie te dylematy zejdą jednak na dalszy plan, gdy na horyzoncie pojawią się obce, przez nikogo nieoczekiwane żagle.

Pozycja obowiązkowa dla miłośników mrocznych fantasy, rycerskich przygód i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

***

Jeśli marzycie o podróży w czasie, to mam dla Was dobrą wiadomość! Oto bowiem trzymacie w ręce portal do Europy roku 1555! Hiszpania? Malta? Zapraszają! Poczujcie ten niezwykły klimat dawno minionych wieków. Ten czas niejednoznacznych bohaterów i... magii! Bo nie ma nic lepszego niż wplatanie fantastyki w prawdziwe historie z przeszłości. Co prawda dzieje Europy i bez dżinów były ciekawe, ale... Zresztą sami się przekonajcie.

Paweł Truskolaski

@to_ten_truskolaski

Maltańska zawierucha, czyli dżin nad głową, joannici depczą po piętach, nadciągają tureccy piraci... A w tym pełnym akcji kotle - Bruno Scozzi - młodzieniec z wyjątkową umiejętnością, niezwykłymi towarzyszami i wrogami chuchającymi w kark. W ,,Dżinie" Marcin Mortka ponownie prezentuje swój ogromny kunszt, pasję historyczną, charakterystyczny humor i wciągającą przygodę. Nie możecie tego przegapić!

Agata Szopa

@artemiabook

Marcin Mortka, jak zawsze w doskonałej formie. Znajdziesz w tej książce wszystko, czego potrzebujesz: wspaniałą historię, uniwersalne wartości, niesamowitą przygodę i wielki sekret!

Robert Jasiak

WspierajKulturę

BIOGRAM

Marcin Mortka

Autor powieści fantasy i książek dla dzieci, poszukiwacz spokoju, optymista, domator, gawędziarz, wielbiciel historii i ostrej muzyki. Oddany rodzinie i książkom.

Od wielu lat próbuje zostać hobbitem.

Od 2021 roku nakładem Wydawnictwa SQN ukazały się serie: Drużyna do zadań specjalnych, Straceńcy Madsa Voortena, oraz nowości Pas Ilmarinena, Maleficjum i Karaibska odyseja. Rok 2024 to powrót do cudownej serii książek dla dzieci o wikingu Tappim.

Informacje dodatkowe o Dżin:

Dżin - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anitka_170
Anitka_170
Przeczytane:2024-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Dżiny według jednego z bohaterów są bytami z innego wymiaru, które mają wielką moc i bawią się, niszcząc wszystko dookoła, zachowując się przy tym, jak dzieci.

„Kulami mocy obdarzonymi szczątkową inteligencją i ogromną ciekawością, w czym naprawdę niewiele się różnią od ciekawskich i sprytnych, dysponujących nadludzką mocą dzieci”.

Bruno wędrowny rycerz stara się znaleźć sposób na pozbycie się lub uwięzienie dżina, który nawiedza jego domostwo. Razem z towarzyszami żyją w obawie, że pewnego dnia uśpiony obudzi się i zniszczy wszystko.

Rozpoczynamy swą wędrówkę od poszukiwania potężnego maga, który może znać sposób na pozbycie się dżina. To zaledwie początek drogi, jaką nasz bohater ma przed sobą.

„Szli dalej, przygarbieni, uważni, spoceni ze strachu, ale nieubłagani, niczym wataha wychudłych, wygłodniałych wilków podchodząca straszliwego niedźwiedzia, niepewna, czemu ten jeszcze nie rzucił się na nich z rykiem”.

Brunowi towarzyszy tajemniczy Maur, który swym wyglądem budzi respekt i grozę. Po drodze napotykają wiele dziwnych stworzeń, potworów, a także wrogów, którzy czyhają na ich życie.

W powietrzu czuć magię, która również obecna jest na każdym kroku. Trzeba uważać też komu zaufać, bo może się okazać, że sprzymierzeńcy mają własne cele i nas wykorzystują.

Praktycznie cały czas coś się dzieje, dużo nieoczekiwanych zwrotów akcji podkręca tylko naszą ciekawość. Nie sposób się nudzić, tutaj nie ma na to czasu.

Z początku nie mogłam się wkręcić w przedstawioną historię, lecz z każdym kolejnym rozdziałem było coraz lepiej. Nie chciałam już opuszczać przygód Bruna.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autora. Żałuję, że zabrałam się za jego książki tak późno, ale nic straconego dzięki temu mam co nadrabiać.

I już nie mogę się doczekać kontynuacji losów Bruna. Coś czuję, że autor nie powiedział w tej kwestii wszystkiego i szykuje coś naprawdę wyjątkowego.

"Dżin" to drugi tom cyklu maltańskiego. Historia jest osadzona w XVI-wiecznej Malcie. Rzeczywistość historyczna splata się tu z elementami mrocznej fantasy. Główny bohater, rycerz i wędrowiec Bruno staje w obliczu wielu niebezpieczeństw, które prowadzą go na nieprzewidywalną ścieżkę pełną zagadek, magii i śmiertelnych wyzwań. Centralnym motywem książki jest dżin, którego przypadkowe uwolnienie przez Bruna sprowadza na niego i jego towarzyszy nieustanne zagrożenie. Walka z tym mistycznym bytem, a także z innymi niebezpieczeństwami, które pojawiają się w trakcie, staje się głównym wątkiem fabularnym.

Autor doskonale oddaje atmosferę XVI-wiecznej Malty, która była areną starć pomiędzy zakonem joannitów a osmańskimi najeźdźcami. Tło historyczne zostało wiernie odtworzone, co sprawia, że ta powieść nie tylko bawi, ale również edukuje, wprowadzając czytelnika w realia epoki. Wydarzenia takie jak inwazja na Gozo w 1551 roku, przeprowadzona przez osmańskich piratów pod wodzą Dragut Paszy nadają opowieści autentyczności. Osobiście zresztą bardzo takie połączenia lubię, bo poznaję historię w niewymuszony, interesujący sposób i zauważam, że nie jest tak straszna, jak ją przedstawiano w szkole.

Postacie są jednym z atutów książki. Obarczony mroczną przeszłością i niełatwym charakterem Bruno jest bohaterem, z którym łatwo się utożsamić. Jego towarzysze, tacy jak turecki giermek Erhan czy francuski rycerz Hugon, wnoszą do opowieści różnorodność i humor, co równoważy napięcie związane z ich niebezpiecznymi przygodami. Na szczególną uwagę zasługuje też Soave, była klaryska, której postać dodaje historii subtelności i wprowadza delikatny i nieprzytłaczający wątek romantyczny. Jej relacja z Brunem jest złożona i intrygująca i wprowadza dodatkowe, tak potrzebne każdej opowieści emocje. Motyw dżina, chociaż istotny dla całości, nie dominuje fabuły, a przyznam szczerze, że patrząc na tytuł spodziewałam się go trochę więcej. Dżin natomiast funkcjonuje w tej powieści jako katalizator wydarzeń, a nie centralna postać, a to z kolei nadaje tej historii nieco inny kierunek niż można się spodziewać po tytule. Jego obecność w życiu Bruna prowadzi do serii wydarzeń, które ujawniają kolejne warstwy tajemnic i zmuszają bohatera do podejmowania trudnych decyzji. A to sprawia, że w połączeniu z licznymi intrygami, pościgami, walkami z demonami i spotkaniami z magami, jest to powieść pełna zwrotów akcji i zaskakujących momentów.

To jest już moja kolejna książka autora, dlatego wiedziałam, na co się piszę. I po raz kolejny muszę docenić fakt, jak przystępnie i lekko pisze o sprawach wcale nie tak prostych do zrozumienia. Mimo licznych historycznych odniesień powieść jest łatwa w odbiorze. Mimo poważnych tematów, takich jak śmi.rć, zagrożenie czy moralne dylematy, nie przytłacza, dzięki czemu jest idealna na relaksujący wieczór. Powieść wciąga od pierwszych stron, a dynamika wydarzeń i humorystyczne przekomarzania między bohaterami dodają jej uroku. Chociaż jest to druga część cyklu, można tę książkę czytać bez znajomości poprzedniczki. Autor wprowadza w fabułę w sposób na tyle przystępny, że nowi czytelnicy nie poczują się zagubieni, a swego rodzaju wstęp streszczający losy Bruna i jego przyjaciół pozwala na pełne zrozumienie bieżących wydarzeń.

"Dżin" to nie tylko opowieść o walce z magicznymi istotami, ale też o przyjaźni, lojalności i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. To powieść pełna wartkiej akcji, magii i emocji, która bawi, zaskakuje i wciąga od pierwszej do ostatniej strony i którą serdecznie polecam!

Karaibska odyseja. Bazyliszek, sztorm i morski kamień
Marcin Mortka0
Okładka ksiązki - Karaibska odyseja. Bazyliszek, sztorm i morski kamień

William O'Connor, były kapitan okrętu kaperskiego, a obecnie szczęśliwy mąż i plantator, powoli dochodzi do wniosku, że chyba jednak szczęśliwy nie jest...

Maleficjum
Marcin Mortka0
Okładka ksiązki - Maleficjum

Co zakopywano pod drogowskazem na rozstajach dróg?   Bruno Calazzo, nazywany przez braci z zakonu szpitalników wiedźmim synem, co noc widzi twarz kobiety...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung