Dwoje dochowa tajemnicy

Mała amerykańska mieścina Echo Ridge. Ellery nigdy tam nie była, ale dużo o tym miejscu słyszała. To tam w wieku siedemnastu lat zaginęła jej ciotka. A raptem pięć lat temu w tym samym mieście zamordowano królową balu szkolnego.
Teraz Ellery musi się tam przeprowadzić i zamieszkać z babcią, której prawie nie zna.

Echo Ridge jest piękne jak z obrazka, skrywa jednak wiele tajemnic. I jeszcze zanim Ellery rozpoczyna naukę w miejscowym liceum, pojawiają się anonimowe pogróżki, że nadchodzący bal szkolny zakończy się równie tragicznie, jak ten przed pięcioma laty. Jakby na potwierdzenie, wkrótce znika kolejna dziewczyna.

Ellery aż za dużo wie o tajemnicach. Ma je jej matka; babcia również. A im dłużej przebywa w Echo Ridge, tym bardziej oczywiste się staje, że wszyscy wokół niej coś ukrywają. Szkopuł w tym, że tajemnice są niebezpieczne - a większość ludzi nie potrafi ich dochowywać. Dlatego w Echo Ridge najlepiej nie powierzać swoich sekretów nikomu.

Informacje dodatkowe o Dwoje dochowa tajemnicy:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-09-03
Tytuł oryginału: Two Can Keep A Secret
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz

Kup książkę Dwoje dochowa tajemnicy

Dwoje dochowa tajemnicy - opinie o książce

"Dwoje dochowa tajemnicy" to książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Wciąga od pierwszych stron i cały czas podsyca zainteresowanie rozwiązaniem zagadki. Głównymi bohaterami jest młodzież szkolna, mimo to historia nie jest naiwna czy infantylna. Wydarzenia, które się rozgrywają, są ściśle powiązane z przeszłością i tajemnicami skrywanymi przez rodziny młodych bohaterów. Ellery i Ezro są rodzeństwem, bliźniakami, nastolatkami. Poznajemy ich w chwili, gdy przyjeżdzają do Echo Ridge, małej amerykańskiej mieściny, z której pochodzi ich matka. Jeszcze nigdy nie byli w Echo Ridge, ale wiele słyszeli o tym miejscu. To tam w wieku siedemnastu lat zaginęła ich ciotka, a pięć lat temu zamordowano królową balu szkolnego. Teraz Ellery i Ezro przyjeżdzają, ponieważ muszą zamieszkać z babcią, której praktycznie nie znają. Rozpoczynaja naukę w miejscowym liceum i starają się nawiązać nowe znajomości. Niebawe w mieście dochodzi do niepokojących wydarzeń. Pojawiają się pogróżki, że nadchodzący bal skończy się tragicznie, a poźniej znika młoda dziewczyna. Echo Ridge jest piękne ale jak się okazuje skrywa wiele tajemnic. Każdy coś ukrywa, mniej lub bardziej mroczne sekrety. Książka jest naprawdę ciekawa, wciągająca, dobrze napisana. Polecam.

Nie mieli pojęcia, co ich czeka po przeprowadzce. Nie spodziewali się, że już pierwsza noc przyniesie tak mroczne wydarzenia. Elery i Ezra nigdy nie dowiedzieli się, co w tym miejscu przed laty spotkało ich ciotkę. A to dopiero pierwszy z dobrze ukrywanych sekretów…

Echo Ridge to maleńka miejscowość. Taka z gatunku tych, w których każdy zna każdego i nikt nie ma prawa do prywatności. Tym bardziej dziwi, że w tym właśnie miejscu niektórym udało się ukryć kilka sekretów. Tajemnic mrocznych i latami niewychodzących na światło dzienne. Czy w przypadku tego typu lektury może być coś bardziej kuszącego niż możliwość odkrycia niepokojących niewiadomych?

Z wielką przyjemnością i nie mniejszą ciekawością podążałam śladem McManus, brnąc przez kolejne strony powieści. Uwielbiam takie miejsca jak Echo Ridge, okraszone duszną atmosferą i niepozwalające na poczucie spokoju. Dołujące, dziwne, niebezpieczne, w których nic nie jest takie, jak pozornie się wydaje. A kiedy dołożymy do tego przeszłość i wszystkie trupy chowane w szafie, otrzymujemy genialny, a przy tym prosty przepis na interesujący i przystępny thriller.

„Dwoje dochowa tajemnicy” to powieść, w której sporo się dzieje, a która nie przytłacza liczbą wątków i szczegółów. Widać, że autorce nie zależy, by zaszokować czytelnika i brutalnie przelewać krew. Nie. McManus buduje napięcie podpierając się drobiazgami. Podejrzane zachowanie bohaterów, niewyjaśnione tajemnice, dziwne domysły, szeptane do ucha podpuszczenia i ciche niedopowiedzenia. W taki subtelny sposób buduje akcję, dając nam do myślenia i zapraszając do udziału w prowadzonej przez siebie grze.

Bardzo dobrze wspominam poprzednią książkę autorki- „Jedno z nas kłamie”- i przyznam szczerze, że dość długo sądziłam, że to tamten tytuł jednak był lepszy. Choć czytało mi się dobrze, nowa powieść nie wywierała na mnie takiego wrażenia, jak ta pierwsza. Tymczasem im bliżej finału, tym więcej się dzieje. Można by wręcz odnieść wrażenie, że w drugiej części powieści pojawia się więcej zagadek i pytań, niż rozwiązań. Wzrasta tempo, autorka koryguje bieg akcji, a my czujemy, że najlepsze zostało nam na koniec.

Uznanie należy się autorce również za pomysł na przedstawienie fabuły. Narracja dwutorowa, z męsko- damskiego punktu widzenia, sprawia, że całość staje się ciekawsza i bardziej urozmaicona, szczególnie, kiedy przekonamy się, kim są narratorzy i co mają nam do zaoferowania. Szybko okazuje się bowiem, że to naprawdę interesujące postacie. Wnikliwe, podejrzliwe, a przy tym jeszcze uroczo naznaczone młodym wiekiem.

„Dwoje dochowa tajemnicy” to bardzo lekki i przyjemny thriller. Składa się na to kilka elementów, które ładnie się zgrywają i dopełniają. Styl autorki sprawia, że powieść czyta się błyskawicznie i przyjemnie. McManus pisze lekko, zajmująco, nieskomplikowanie, w sposób przyjazny czytelnikowi. Młodzieżowa narracja i osadzenie fabuły książki w szkole średniej nadają powieści jeszcze większej lekkości.

Nowa powieść autorki spełniła moje oczekiwania, dostarczając mi rozrywki i możliwości podążania tropem przemyślanej i wieloletniej intrygi. Bardzo chętnie sięgam po podobne powieści, co Wam również polecam.

Ktoś z nas powrócił
Karen M. McManus0
Okładka ksiązki - Ktoś z nas powrócił

Kiedy do miasteczka powraca ktoś zamieszany w mroczną przeszłość czwórki uczniów z Bayview, horror zaczyna się od nowa Od śmierci Simona, autora aplikacji...

Jedno z nas kłamie
Karen M. McManus0
Okładka ksiązki - Jedno z nas kłamie

Wszyscy mają jakieś sekrety, prawda? Pytanie tylko, do czego są gotowi się posunąć, żeby nie wyszły na jaw. Czytajcie uważnie, a może uda wam się rozwikłać...

Nowe życie Kariny
Marta Nowik