Recenzja książki: Opowieści o kolorach

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W świecie otaczającym człowieka roi się od mnóstwa barw: bardziej lub mniej intensywne, matowe, metaliczne i odblaskowe, przyciągają spojrzenie oraz skupiają uwagę. Treść Opowieści o kolorach, pokazując bogactwo różnorodnych barw, uwrażliwia na wynikające z nich piękno otaczającego świata.

Opowiedziane przez Nadine Debertolis historie spodobają się przedszkolakowi, który wraz z bohaterami (każdy w innym kolorze) bez obaw wzbije się w powietrze, skąd podziwiać będzie niezdobyte górskie szczyty i szalejące na oceanach sztormy. Wysłucha donośnego śpiewu melodyjnie śpiewającego kurczaka, weźmie udział w pysznym konkursie na najsmaczniejsze jesienne danie, a także uratuje biedronkę uwięzioną w pajęczynie. Zachwyci się zapachem fiołków na Fiołkowym Wzgórzu, z żabkami i pasikonikami potrenuje skoki, a potem zostanie uratowany przez wieloryba. Będzie musiał też rozwiązać czekoladową zagadkę oraz przeprowadzić nocne śledztwo. Czy uda mu się dowiedzieć, kto zbudował zaporę tamującą przepływ czekoladowej rzeki? No i czyje hałasy słychać w środku nocy – czy to przypadkiem nie włamywacz? Przewracając kolejne kartki książki, czytelnik wszystkiego się dowie.

Publikacja Wydawnictwa Kropka jest zbiorem historyjek pobudzających wyobraźnię, przekazujących wiadomości przyrodnicze oraz uczących właściwych zachowań (pomoc potrzebującym, życzliwość dla każdego, wzajemne relacje, wspólne działanie, moc przebaczenia). Historyjki są ciekawe, zrozumiałe, o nienużącej długości, a treść każdej z nich przedstawia wydarzenie związane z jednym z dziewięciu kolorów (biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, fioletowy, niebieski, zielony, brązowy i czarny). Zastosowanie w trzech ostatnich opowieściach wielu barw (kolorowa podróż dookoła świata, kolorowe urodziny i kolorowa tęcza), przekonuje, że bogactwo kolorów każdemu jest w stanie poprawić humor. Ilustratorzy (różni do różnych opowieści) stanęli na wysokości zadania: uzupełniające treść rysunki są duże, wyraźne, łatwo wpadające w oko. Duży format książki, twarda okładka (pięknie zilustrowana) oraz sztywne kartki to dodatkowe jej atuty. Dzięki wszystkim tym cechom mały czytelnik chętnie sięgnie po lekturę.

Opublikowane przez Wydawnictwo Kropka Opowieści o kolorach z pewnością zostaną przyjęte z radością zarówno przez przedszkolaków, jak i przez rodziców oraz nauczycieli. Stanowiąc doskonałą pomoc edukacyjną, lektura warta jest uwagi.

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży Dzieci od ok. 3 lat

Kup książkę Opowieści o kolorach

Zobacz opinie o książce Opowieści o kolorach
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis