reklama

Recenzja książki: Jak zrozumieć język psa

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wszystkim moim psim towarzyszom, dawnym, obecnym i przyszłym oraz dzikiemu duchowi wilka zamieszkującemu w ich ukochanych duszach – te piękne słowa stanowią preludium do interesującego poradnika zaadresowanego do wszystkich miłośników psów. Szerokie spektrum zawartych w nim informacji zaspokoi nie tylko ciekawość, ale przede wszystkim pozwoli zrozumieć odmienną (w wielu kwestiach) od ludzkiej specyfikę zwierzęcej psychiki oraz działania. Co mówi mój pies czyli jak zrozumieć język psa to lektura interesująca, która podaje fakty z życia naszych milusińskich czworonogów w sposób łatwy do zapamiętania.

Sięgając czasów sprzed pięćdziesięciu pięciu milionów lat, Susie Green analizuje powolny proces metamorfozy wilka, azjatyckiego szakala złocistego oraz srebrnego lisa. Odkrywając najstarsze psy świata, wskazuje w pierwszej kolejności na kierującego się nie węchem, ale wzrokiem psa saluki. Omawia niezmienne cechy charakteryzujące poszczególne rasy. Ubolewa nad problemami hodowli kosmetycznej. Wiele uwagi poświęca mowie psiego języka ciała w różnych sytuacjach (komunikacja zapachowa, mówiące uszy i ogony, oznaki radości, uległości, nieśmiałości, strachu i agresji). Pokazuje szczególną moc dotyku (drapanie za uszami, głaskanie, masaż, TTouch). Analizuje wpływ ludzkich nastrojów i zachowań na nastroje i zachowania psów (psie fobie, muzyka ułatwiająca odnalezienie rytmu spokoju, wyczuwanie obecności, telepatia). Obserwuje sekretne życie psów, które – pozostawione samym sobie – cieszą się wolnością. Wreszcie - pochwala wrodzone zdolności uzdrawiające (psy-diagności, lekarze, powiernicy i towarzysze oraz ratownicy).

Zamieszczone w siedmiu rozdziałach maksimum treści zostało uzupełnione o krótką bibliografię oraz Słowniczek, zawierający ułożony w porządku alfabetycznym wykaz 50 najbardziej popularnych ras. Pomocą służą dokładnie opisane ilustracje i zdjęcia, tabelki, zamieszczone na pomarańczowym tle najważniejsze spostrzeżenia i rady, opisy prostych ćwiczeń do wykonania w domu lub w terenie (niektóre zobrazowano prostymi rysunkami), warte uwagi cytaty, ciekawostki, opowieści „z życia wzięte”. Każdy rozdział został poprzedzony tematyczną refleksją. Wszystkie informacje oparto o wieloletnie badania światowej sławy specjalistów w dziedzinie zachowania zwierząt.

W poradniku Co mówi mój pies czyli jak zrozumieć język psa Wydawnictwa RM miłośnicy psów nie tylko odnajdą sprawdzone sposoby na pogłębienie relacji z czworonogami, ale również zrozumieją, że za psią wierność, lojalność i dozgonne przywiązanie należy się ludzka czułość, opieka oraz zapewnianie naszym podopiecznym poczucia bezpieczeństwa. Lektura zachęca do ofiarowania własnej miłości za taką miłość, do jakiej tylko pies jest zdolny.

Kup książkę Jak zrozumieć język psa

Zobacz opinie o książce Jak zrozumieć język psa
Autor
Szczerbata śmierć