Recenzja książki: Hurra, są Święta!

Recenzuje: Anna Globisz

Hurra, są święta! to kolejna propozycja wydawnictwa Zakamarki do czytania przez cały adwent. Pomyślana tak, by każdy kolejny dzień tego miesiąca przybliżał młodego czytelnika do Bożego Narodzenia, kiedy to, w  dwudziestym czwartym dniu grudnia, dojdzie on do finału historii bohaterów, o których codziennie czytał. To swoisty literacki kalendarz adwentowy, przy którym łatwo jest oszukiwać – wszak następny rozdział kusi jak kolejna czekoladka – jednak warto przyjemność dozować, by wraz z bohaterami przeżyć nadchodzące święta w pełni.

Opowieść ta traktuje o istocie Bożego Narodzenia, przybliża sens i znaczenie tych świąt. Próbuje stać się przyczynkiem do refleksji na tematy duchowe i filozoficzne – na jej kartach bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym jest dusza, co dzieje się z myślami po śmierci. Podejmują refleksję nad przemijaniem, zastanawiają się, dlaczego ludzie tak bardzo się spieszą i za czym gnają. Bohaterowie zwierzęcy, podobnie jak niegdyś w klasycznym bajkach, także i dziś obnażają nasze słabości, często okazując się mądrzejszymi niż niejeden przedstawiciel ludzkości, ale także wskazują na wartość człowieczeństwa. Autor ustami zwierząt wychwala to, że każdy z nas jest inny, zachwyca się tym, jak pięknie się różnimy.

Choć jest to idealna opowieść na przedświąteczny czas, wartości w niej prezentowane są uniwersalne i ponadczasowe. Afirmuje ona dobroć, bezinteresowność, pomoc, życzliwość i otwartość na drugiego, bez względu na to, kim jest i w jakim położeniu się znajduje.

To książka kształcąca mądrego, otwartego, młodego czytelnika, zdolnego do wspaniałych czynów.

Wzruszająca, ciepła – doskonała na prezent i zdecydowanie bardziej wartościowa niż niejedna czekoladka wyjmowana z kolejnych okienek kalendarza adwentowego.

Gorąco polecam.

Kup książkę Hurra, są Święta!

Zobacz opinie o książce Hurra, są Święta!
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung