reklama

Recenzja książki: Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Fakt posiadania przez człowieka wrodzonej godności osobistej jest źródłem przysługujących mu praw, które mają charakter naturalny, powszechny, nienaruszalny, niezbywalny oraz niepodzielny. Poszanowanie ich jest uznawane za podstawę sprawiedliwości i pokoju na świecie, a obowiązkiem ochrony obarczone są wszystkie – bez wyjątku – państwa. Wynika z tego, że zobowiązani jesteśmy do okazywania innym bezwzględnego szacunku i poważania. Nasze codzienne postępowanie nie może ograniczać wolności tych, z którymi spotykamy się każdego dnia. Książka Dzieciaki z ulicy Tulipanowej czyli Prawa Małych i Dużych jest zbiorem norm i zasad, których respektowanie ułatwia relacje międzyludzkie.

Ponieważ tego, co ważne, trzeba się uczyć od najmłodszych lat, Joanna Krzyżanek w prostych słowach zwraca się właśnie do dzieci. Zamieszczone przez nią treści zostały przedstawione w sposób łatwy do zapamiętania. Wszystkie dotyczą sytuacji bliskich młodemu czytelnikowi. Pod rozwagę poddano prawo do imienia i nazwiska, tajemnic i marzeń, zabawy, odpoczynku, emocji, życia bez przemocy, własnego zdania, opieki lekarskiej, jedzenia oraz nauki. Wszystko to, co każdemu z nas jest bardziej lub mniej znane, autorka włączyła do swej publikacji.

W każdym z dziesięciu rozdziałów ciekawie omawiających poszczególne prawa, znalazł się opis konkretnej sytuacji osadzonej w realiach codziennego życia. Tak więc wraz z młodszymi i starszymi dzieciakami z ulicy Tulipanowej czytelnik ma okazję przekonać się, jak należy postępować (i dlaczego właśnie tak, a nie inaczej). Uczy się między innymi wyciągania pomocnej dłoni, przyznawania racji innym, okazywania szacunku starszym. Elementem utrwalającym jest zamieszczone na końcu szczegółowe zestawienie omówionych praw z krótkim opisem każdego z nich.

Książka Dzieciaki z ulicy Tulipanowej ukazuje, że prawa człowieka bezwzględnie muszą być przestrzegane. Napisana w sposób nie tylko prosty, ale również ciekawy i zabawny, stanowi lekturę niezwykle pociągającą. Zabawne, kolorowe ilustracje, których autorem jest Marcin Ciseł, są adekwatne do omawianych treści. Gruba okładka umożliwia wielokrotne sięganie po lekturę, bez obawy o szybkie zniszczenie. Wszystko to sprawia, że Prawa Małych i Dużych szybko zajmą czołowe miejsce w codziennym życiu najmłodszych czytelników. Pozostaje już tylko życzyć owocnej nauki.

Kup książkę Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych

Zobacz opinie o książce Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych
Gabrysia i Kajtek. Jedzenie i świętowanie
Joanna Krzyżanek0
Okładka ksiązki - Gabrysia i Kajtek. Jedzenie i świętowanie

Skarbnica pomysłów na świąteczne smakołyki i piękne świętowanie. Mnóstwo praktycznych wskazówek dotyczących, między innymi właściwej...

Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne
Joanna Krzyżanek 0
Okładka ksiązki - Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne

Czy gramatyka jest zabawna, interesująca i jak najbardziej super? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza, kiedy opowiada o niej znakomita autorka Joanna Krzyżanek...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski