Mistrz. Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski

Kim był Tadeusz "Teddy" Pietrzytkowski? Urodzony 8 kwietnia 1917 w Warszawie, zm. 17 kwietnia 1991 w Bielsku-Białej – polski pięściarz, trener, nauczyciel wychowania fizycznego, żołnierz Wojska Polskiego.
Po wojnie świadek w procesie Rudolfa Hößa.
Był jednym z pierwszych polskich więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Miał numer 77.
Był bohaterem, któremu udało się przeżyć obóz zagłady, dzięki boksowaniu Niemców.
W obozach przetrwał pięć lat walcząc na ringu.
Podczas pobytu w Auschwitz Tadeusz Pietrzykowski stoczył dziesiątki walk z różnymi przeciwnikami.Dla Niemców były one formą rozrywki i zakładów. Dla „Teddiego” była to walka o życie, wiedział że przegrana to dla niego śmierć.

Z czasem jego nazwisko stało się znane nie tylko w Auschwitz, ale i w wielu innych obozach koncentracyjnych. Nie był jedynie anonimowym, a tego bali się Niemcy.
Był patriotą i działał w konspiracji, dzięki niemu niejeden wierzyl, że kiedyś będzie wolny.
Jest to świetnie napisana i wydana biografia.
Książka została napisana i opatrzona w niepublikowane wczesniej rękopisy.
Dopełniła ją wspomnieniami jego córka.
Oprócz wartościowej treści o wielkim człowieku książka jest pięknie wydana. Każdy rozdział posiada wstawki graficzne, które dodają klimatu, a zdjęcia pozwalają nam jeszcze bardziej poznać Mistrza.
Jak większość książek o tematyce obozowej ta również jest bardzo wzruszająca i nie da się jej przeczytać ot tak i zapomnieć. Historia nie tylko trzyma w napięciu, ale wzrusza i przeraża.

Informacje dodatkowe o Mistrz. Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski:

Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Data wydania: 2021-09-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380919990
Dodał/a opinię: Lukasz Turków

Tagi: biografie seryjni mordercy

Zobacz opinie o książce Mistrz. Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski