reklama

Żywioły w literaturze dziecięcej. Powietrze

Wszechobecne, niewidzialne, niezbędne do życia - powietrze symbolizuje to, co duchowe, a zarazem rzeczywiście istniejące. Najbardziej nieuchwytny z żywiołów odgrywa wyjątkowo ważną rolę zarówno w dawnych baśniach, jak

i w nowszej literaturze dziecięcej. Subtelny żywioł daje o sobie znać na różne sposoby, może być delikatnym powiewem, ale ma też swój dramatyczny i destrukcyjny wymiar - staje się wówczas burzą i niszczącym huraganem.

Na zakończenie Szekspirowskiego dramatu i w jego przeznaczonych dla dzieci adaptacjach Ariel zostaje uwolniony. W.H. Auden, wnikliwy czytelnik Burzy, napisał dla Prospera długi monolog, którym może on pożegnać Ariela i jego słodki, a równocześnie groźny śpiew, jakim duch powietrza otacza z właściwą mu delikatnością i obojętnością ,,szorstki świat". Mamy nadzieję, że pamiętając o tych słowach, czytelnik naszej książki będzie kończył jej lekturę: ,,Och, Arielu, / Arielu, brak mi cię będzie. Ciesz się swoim żywiołem. Żegnaj".

Żywioły w literaturze dziecięcej. Powietrze to monografia zbiorowa doskonale wpisująca się w ciąg badań nad twórczością przeznaczoną dla dzieci, by wymienić wydany w 2017 roku tom poświęcony wodzie i kolejny, dotyczący ziemi w literaturze dziecięcej (2019). Można więc spojrzeć na książkę jako na kontynuację pewnego zamierzenia naukowego rozszerzającego dotychczasowe pole badawcze. Niewątpliwa jest także kompetencja obu redaktorek naukowych tego monograficznego cyklu, Anny Czabanowskiej-Wróbel i Krystyny Zabawy. Zasięgiem publikacja mogłaby objąć zarówno badaczy literatury zajmujących się piśmiennictwem dla dzieci, polskim i obcym, jak i dydaktyków poszukujących inspiracji wykraczających poza ograniczenia szkolnego kanonu. Powinna też zwrócić uwagę wszystkich zainteresowanych zagadnieniami wyobraźni znajdującej się pod znakiem żywiołów.

Z recenzji profesora Tadeusza Sławka

Kup książkę Żywioły w literaturze dziecięcej. Powietrze

Żywioły w literaturze dziecięcej. Powietrze - opinie o książce

Angry Birds. Hatchlings. Zabawne przygody z naklejkami
Okładka ksiązki - Angry Birds. Hatchlings. Zabawne przygody z naklejkami

Nadszedł czas wspaniałej zabawy i naklejkowego szaleństwa! Będzie wesoło i niezwykle słodko. Puszyste pisklęta tylko czekają, aby wreszcie spłatać komuś...

Spaces of Diversity?. Polish Music Festivals in a Changing Society
Okładka ksiązki - Spaces of Diversity?. Polish Music Festivals in a Changing Society

Music festivals are unique events in the Polish cultural landscape. Organized for fans of various genres of music, they make space for any and all preferences...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung